Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 09:30

Dni Transportu Publicznego. Będzie można zwiedzić bocznicę na Woli i STP Kabaty

W nadchodzący weekend w Warszawie odbędą się Dni Transportu Publicznego. Będzie można odbyć przejażdżkę zabytkowym pojazdem, zwiedzić zajezdnię tramwajową, a nawet Stację Techniczno - Postojową Kabaty.

Podczas wrześniowego weekendu, który przypada w trakcie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, zostaną otwarte drzwi zajezdni autobusowej, tramwajowej, bocznicy kolejowej oraz Stacji Techniczno-Postojowej Metra. Dni Transportu Publicznego zapewnią unikalną okazję, aby zajrzeć za kulisy funkcjonowania Warszawskiego Transportu Publicznego, tam gdzie na co dzień dostęp jest ograniczony dla osób z zewnątrz. To doskonała okazja, aby poznać działalność transportu publicznego "od kuchni".

Dni Transportu Publicznego - podróżuj zabytkiem!

Jak informuje Radio Kolor:

Atrakcje czekają również na miłośników historii – oglądając wystawę zabytkowych pojazdów będą mogli sobie wyobrazić, w jaki sposób podróżowali ich rodzice i dziadkowie. Jeśli pogoda nie przeszkodzi, członkowie Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej przewiozą chętnych zabytkowym taborem. Prawdziwą gwiazdą pikniku będzie autobus Somua, która w tym roku obchodzi 90. urodziny. Warto przypomnieć, że to jeden z dwóch najstarszych autobusów w Polsce, a Dni Transportu Publicznego są jedną w niewielu okazji, żeby obejrzeć pojazd i przez chwilę poczuć atmosferę przedwojennej Warszawy.

Piknik na Ostrobramskiej

W sobotę, 16 września, Miejskie Zakłady Autobusowe przy ulicy Ostrobramskiej 38 otworzą swoje podwoje dla zwiedzających w godzinach od 10:00 do 16:00. To będzie wyjątkowa okazja do odwiedzenia zajezdni podczas rodzinnego pikniku zorganizowanego przez Zarząd Transportu Miejskiego, Miejskie Zakłady Autobusowe, Szybką Kolej Miejską, Metro Warszawskie oraz Tramwaje Warszawskie.

Podczas tego wydarzenia czekają na odwiedzających różne atrakcje, takie jak gry zręcznościowe, ogromny Twister, chińczyk XXL oraz refleksomierz. Dla dzieci przewidziane są również możliwości malowania buzi oraz tworzenia zmywalnych tatuaży. Chętni będą mieli okazję do skorzystania z Miasteczka Ruchu Drogowego, co z pewnością dostarczy wiele rozrywki i edukacji.

Dodatkowe linie

Uruchomiona zostanie linia autobusowa 458, obsługiwana zabytkowymi pojazdami Koła Miłośników Komunikacji Miejskiej. Linia będzie bezpłatna i dowiezie uczestników wydarzenia z Dworca Centralnego pod zajezdnię na Ostrobramskiej.

Z kolei linia tramwajowa, w której obowiązywać będzie taryfa ZTM, pojedzie z pętli Ratuszowa - Zoo na Gocławek.

Jakie tramwaje na niej zobaczymy? Między innymi Konstale 105 - N o numerach taborowych od 1252+1251 do 1290+1289. Warto zauważyć, że kiedy wagony te były jeszcze w eksploatacji, obsługiwała je zajezdnia Żoliborz.

Dni Transportu Publicznego nie tylko w Warszawie

Piaseczyńsko-Grójeckie Towarzystwo Kolei Wąskotorowej udostępni drezynę wąskotorową oraz elektryczny wózek towarowy.

Po godz. 16 zaplanowane są koncerty Sary James i Urszuli. Imprezę poprowadzi Conrado Moreno, muzyką zajmie się DJ Fogg.

Warszawska Kolej Dojazdowa zaprasza na Dzień Otwarty w siedzibie WKD w Grodzisku Mazowieckim, przy ul. Batorego 23, w sobotę w godzinach 12:00 - 17:00. Podczas tego wyjątkowego dnia uczestnicy będą mieli okazję zwiedzić Izbę Tradycji EKD/WKD, zobaczyć zabytkowe, współczesne i techniczne pociągi, zgłębić tajniki hali przeglądowo-naprawczej, przejechać się rikszą oraz drezyną obsługiwaną przez Piaseczyńsko-Grójeckie Towarzystwo Kolei Wąskotorowej, obejrzeć przybyłe gościnnie autobusy z Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej, Gminy Grodzisk Mazowiecki oraz PKS Grodzisk Mazowiecki, a także wziąć udział w zajęciach dla najmłodszych, takich jak spotkania z animatorem, dmuchańce oraz miasteczko ruchu drogowego.

Jak zdobyć wejściówkę?

Choć Stacja Techniczno - Postojowa będzie w tym dniu dostępna dla zwiedzających, to nie każdy do niej wejdzie. Do zwiedzenia STP Kabaty uprawnia specjalna wejściówka, którą można zdobyć podczas uczestnictwa w Dniach Transportu Publicznego.

Takie same zasady obowiązują również w przypadku wejściówek na zwiedzanie zajezdni Żoliborz i bocznicy kolejowej na Woli.

Zwiedzanie tych obiektów odbędzie się w niedzielę, 17-go sierpnia.

 

Przeczytaj również: Marymont - to jeszcze Żoliborz, czy już Bielany?

Marymont, bo tak spolszczono jego nazwę, w granicach Warszawy znalazł się w 1916, kiedy gubernatorstwo postanowiło powiększyć miasto. Wcześniej przechodził przez ręce różnych władców, pełniąc funkcję bazy wypadowej na polowania. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

KOMENTARZE
Autor komentarza: MuranowiankaTreść komentarza: Co z miejscami parkingowymi przy ul Esperanto? Mieszkańcy wielu bloków nie mają możliwości parkowania na wydzielonym miejscu przy bloki bo zabudowa z prlu na to nie pozwala. Również np. stary podest który jest w uliczce wewnetrznej bloku należy do moasta, walają się tam śmieci, ale chyba jest tam ujęcie wody...Patrząc na ten plan wygląda, że od strony Esperanto będą wjazdy na osiedle. Już nie mówię o tym, że Esperanto jest zatłoczone, bo zaraz przy Kliffor jest szkoła podstawowa, a tam gdzie ma być planowane wydłużenie miłej jest liceum i po przeciwnej stronie żłobek. Jest to wspaniała dzielnica i znalazł biznesmen sposób na zdegradowanie urokliwego Muranowa.Data dodania komentarza: 22.10.2024, 20:21Źródło komentarza: Pierwszy krok w stronę rozbiórki Klifu. Na ile to realne?Autor komentarza: Bożena WróblewskaTreść komentarza: Brak osiedli na KoleData dodania komentarza: 19.10.2024, 19:05Źródło komentarza: Najlepsze miejsca na Woli. To one budują charakter dzielnicyAutor komentarza: ArcziTreść komentarza: Kurwa by się wzięli za tych złodziei z rządu , gościa na bazarze nie chroni immunitetData dodania komentarza: 19.10.2024, 07:16Źródło komentarza: Działania Policji na wolskim bazarzeAutor komentarza: maniekTreść komentarza: Wizja lokalna? Akurat nic nie będzie w tym czasie kurzyć, hałasować, trąbić, łomotać, pędzić, blokować, wymuszać... no chyba przez przypadek :)Data dodania komentarza: 17.10.2024, 15:53Źródło komentarza: Jaka przyszłość ciężarówek na Odolanach?Autor komentarza: ciekawskiTreść komentarza: osiedle z 1 blokiem no ok 100 mieszkań z budynkiem w kształcie sześcianika to szczyt osiągnieć renomowanej firmy . A może trzeba zmienić plan do wybudowania blokowiska, działka trochę kosztowała a jeden bloczek się nie spina .Data dodania komentarza: 1.10.2024, 09:57Źródło komentarza: Zamiast mieszkań na wynajem powstaną deweloperskie. Kolejne osiedle powstanie na OdolanachAutor komentarza: JJBTreść komentarza: Może mieszkańcy chcą by 105 zahaczało a nie zachaczało o Odolany :)Data dodania komentarza: 31.08.2024, 11:41Źródło komentarza: Linia 105 zahaczy o Odolany. Burza po decyzji ZTM-u