Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 8 kwietnia 2025 00:02
Reklama

Pierwszy krok w stronę rozbiórki Klifu. Na ile to realne?

W tym roku Klif jako jeden z pierwszych w stolicy centrów handlowych obchodzi swoje 25-lecie działalności. Jego przyszłość wydaje się jednak przesądzona. W imieniu właściciela został złożony wniosek o wydanie decyzji środowiskowej.

Centrum Handlowe Klif powstało przed 25 laty, w 1999 r., w miejsce drukarni i dawnej garbarni Braci Pfeifferów, przy ul. Okopowej 58/72. W czasach swojej świetności, a więc w pierwszych latach działalności przyciągał do siebie tłumy warszawiaków i warszawianek, którzy ochoczo udawali się tu na zakupy. Jednak otwarcie w 2004 roku pobliskiej Arkadii, większej oraz położonej w zdecydowanie korzystniejszej lokalizacji spowodowało, że klienci z Klifu, a wraz z nimi również najemcy powoli odpływali. Antidotum na presję ze strony konkurencji stała się zmiana profilu odbiorców i przekształcenie pasażu handlowego w luksusowy Dom Mody. W Klifie nie raz widziane były znane postacie ze świata mody, kultury oraz polityki. W 2012 r. budynek został zmodernizowany, a nowopowstała śnieżnobiała elewacja przypominająca strukturę brylantu do dziś podkreśla prestiżową tożsamość tego miejsca. Nie sposób odnieść jednak wrażenia, że galeria świeci pustkami i z roku na rok zarówno klientów, jak i czynnych sklepów jest tu coraz mniej. 

Klif niegdyś, fot. https://www.propertydesign.pl/galeria/2438,8489.html

Początek końca galerii handlowej na Woli. Inwestor złożył wniosek

W ostatnich dniach właściciel Klifu złożył do stołecznego urzędu wniosek o wydanie decyzji środowiskowej na budowę nowego osiedla mieszkaniowego, a także rozbiórkę wszystkich istniejących na terenie Klifa zabudowań. Zburzony miałby zostać więc zarówno budynek centrum handlowego, jak i biurowego wieżowca. W zamian, w upublicznionej na platformie „X” części wniosku inwestor przewiduje budowę dziewięciu budynków mieszkalnych wielorodzinnych z usługami w parterach, maksymalnie VIII-, IX-, XI- i XVIII- kondygnacyjnych. Pod ziemią powstałoby również pięć dwukondygnacyjnych parkingów podziemnych. Planowana jest nowa zieleń, której na całej działce (w tym na stropodachach) miałoby być aż 40%. Taki udział zieleni wynika prawdopodobnie z warunków ustawy lex-deweloper, która wymaga odpowiedniej ilości ogólnodostępnych terenów wypoczynku i rekreacji, a w ramach której inwestor planuje prawdopodobnie budowę osiedla. 

Zdjęcie

Pod presją czasu. Jedna ze ścieżek budowy może wkrótce wygasnąć

Na terenie Klifa obowiązuje dziś miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który nie zezwala na budowę w tym miejscu mieszkaniówki. Ten teren został włączony jednak w opracowywany aktualnie plan miejscowy części zachodniej Muranowa. 11 października, a więc niespełna półtora tygodnia temu zakończyły się konsultacje dla wyłożonej przez urząd propozycji planu, która tym razem pozwala na zabudowę mieszkaniowo-usługową. Zanim jednak plan zostanie przyjęty, właścicielowi terenu pozostaje ścieżka w trybie lex-deweloper. 

Zdjęcie
Zgodnie z wyłożonym planem od strony ul. Okopowej budynki będą mogły mieć wysokość nawet 30 m, a więc 8/9 pięter. Przy czym zabudowa mieszkaniowa mogłaby być realizowana co najmniej 55 metrów granicy pasa drogowego, a więc od ul. Esperanto. Od tej strony pozwala się na max. 19,5 m wysokości. Planuje się przedłużenie również ul. Miłej do ul. Okopowej, a w miejscu obecnego biurowca plan podtrzymuje obecność 60-metrowej dominanty wysokościowej. 

Ścieżka ta w teorii pozwoliłaby na zbudowanie mieszkaniówki również od strony ul. Okopowej, w sprzeczności z wyłożonym projektem planu. Pojawia się natomiast pytanie, czy jeśli pojawi się wniosek od inwestora w tym momencie, urząd oraz radni powinni zgodzić się na realizację tej inwestycji, skoro na horyzoncie pojawia się uchwalenie planu miejscowego. Warto zaznaczyć, że sam inwestor znajduje się pod presją czasu, gdyż reforma planistyczna z 2023 r. skróciła czas obowiązywania ustawy lex deweloper o trzy lata, a więc do końca 2025 r. – a więc jeśli chciałby realizować inwestycję tym trybem, musi się bardzo śpieszyć. 

Jak przyznali Gazecie Wyborczej przedstawiciele kancelarii reprezentującej inwestora „żadne decyzje nie zostały podjęte, ani nie zostaną podjęte w najbliższym czasie". Z kolei Sylwia Wiszowata-Łazarz z firmy Cushman&Wakefield, zarządcy obiektów wchodzących w skład Klifu zapewniła że "Klif cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony najemców i stale pojawiają się nowe marki, uatrakcyjniając ofertę dla klientów". Podobnie jest z biurowcem, którego "stopień najmu jest również na wysokim poziomie".

Rozmowy na linii inwestor-urząd. Pytamy, czy miały miejsce

W przypadku inwestycji realizowanych w trybie lex-deweloper częstą praktyką jest, że inwestorzy konsultują się z Biurem Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta oraz przedstawicielami dzielnic i innych jednostek odnośnie kształtu przygotowywanego projektu. Są to swego rodzaju negocjacje, które doszczegółowiają i ulepszają koncepcję architektoniczno-urbanistyczną przedstawioną przez inwestora i mają za zadanie sprawdzić, czy wszystkie parametry przewidziane w ustawie są spełnione.  Sposób dialogu z podmiotami prywatnymi określa Instrukcja Prezydenta m.st. Warszawy dot. zasad prowadzenia dialogu o inwestycjach, wnioskowanych na podstawie ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących.

 - Dodatkowe konsultacje opisane w niniejszej instrukcji mają na celu zwiększenie transparentności procesu podejmowania przez Radę m.st. Warszawy uchwał o lokalizacji inwestycji mieszkaniowych. Podjęcie dodatkowych konsultacji nie jest obowiązkowe i odbywa się z inicjatywy inwestora przed złożeniem wniosku, o którym mowa w ustawie. – czytamy we wspomnianej instrukcji. 

W związku z pojawieniem się wniosku o wydanie decyzji środowiskowej na inwestycję mieszkaniową obszarze Klifa zapytaliśmy dzielnicę, czy Zarząd Dzielnicy w takich rozmowach już uczestniczył.

- Aktualnie prywatny inwestor złożył wniosek o wydanie decyzji środowiskowej. Jeśli ją uzyska (na teraz nie ma decyzji) to wówczas będzie mógł złożyć wniosek w trybie "Lex deweloper". Dopiero wtedy mówimy o możliwych konsultacjach i rozmowach na temat inwestycji towarzyszących w dzielnicy – wyjaśnia Marcin Jakubik, rzecznik Prasowy Dzielnicy Wola. Nie zaprzeczył przy tym, że rozmowa o kształcie samej inwestycji mieszkaniowej się odbyła. Inwestycjami towarzyszącymi są bowiem np. obiekty działalności kulturalnej, sportu i rekreacji, przedszkola, szkoły, zieleń albo usługi i handel, służące mieszkańcom planowanej inwestycji mieszkaniowej, finansowane przez inwestora. 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Muranowianka 22.10.2024 20:21
Co z miejscami parkingowymi przy ul Esperanto? Mieszkańcy wielu bloków nie mają możliwości parkowania na wydzielonym miejscu przy bloki bo zabudowa z prlu na to nie pozwala. Również np. stary podest który jest w uliczce wewnetrznej bloku należy do moasta, walają się tam śmieci, ale chyba jest tam ujęcie wody...Patrząc na ten plan wygląda, że od strony Esperanto będą wjazdy na osiedle. Już nie mówię o tym, że Esperanto jest zatłoczone, bo zaraz przy Kliffor jest szkoła podstawowa, a tam gdzie ma być planowane wydłużenie miłej jest liceum i po przeciwnej stronie żłobek. Jest to wspaniała dzielnica i znalazł biznesmen sposób na zdegradowanie urokliwego Muranowa.

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: SąsiadTreść komentarza: Czy to artykuł sponsorowany, albo napisane przez Dyrektora? Ps. Na Działdowskiej działy się równie ciekawe rzeczy wcześniej.Data dodania komentarza: 12.03.2025, 13:55Źródło komentarza: Wolskie Centrum Kultury – siedem lat dynamicznego rozwojuAutor komentarza: Mieszkaniec WoliTreść komentarza: Byłem na miejscu zdarzenia i nagrywałem od momentu przyjazdu pierwszych wozów strażackich. Zapraszam do obejrzenia https://youtu.be/jTGIRuREhfQData dodania komentarza: 12.03.2025, 08:24Źródło komentarza: Pożar Składowiska na WoliAutor komentarza: JustynaTreść komentarza: Ja bym tu poza ulicą Jana Kazimierza jeszcze dodała monitoring w tym przejściu podziemnym pieszym pod Wolską na wysokości Redutowej. Tam już "szaleją" wandale malując ten tunel po remoncie a i wieczorami nie jest tam zbyt przyjemnie chodzić z tych przystanków do domu.Data dodania komentarza: 11.03.2025, 12:31Źródło komentarza: Nowe kamery na Woli H Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Oczywiście, proszę przesłać na e-mail: [email protected]Data dodania komentarza: 28.02.2025, 11:02Źródło komentarza: Mistrzowie parkowania #42. Na zakazie, na trawniku, na chodnikuAutor komentarza: ATreść komentarza: Czy można przesyłać swoje zdjęcia do publikacji?Data dodania komentarza: 14.02.2025, 11:40Źródło komentarza: Mistrzowie parkowania #42. Na zakazie, na trawniku, na chodnikuAutor komentarza: Anna SzostakTreść komentarza: Uważam, że najbardziej potrzebny jest remont ulicy Obozowej.Data dodania komentarza: 3.02.2025, 22:52Źródło komentarza: Dwie ulice na Kole przejdą modernizację. A co z pozostałymi? – pytają mieszkańcy.
Reklama
Reklama