Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 16 września 2024 22:13

Lex-deweloper przy Burakowskiej na razie nie powstanie. Inwestor wycofał wniosek

W 96,5 metrowym wieżowcu przy Rondzie Radosława miało powstać nawet 230 mieszkań. Inwestor wycofał jednak wniosek o lokalizację inwestycji mieszkaniowej, po tym jak urbaniści z Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej wydali negatywną opinię. To jednak nie koniec.

Wolne działki w pobliżu Ronda Radosława są dla wielu inwestorów łakomym kąskiem. Wszystko za sprawą atrakcyjnej lokalizacji oraz szerokich możliwości inwestycyjnych, jakie pozostawia Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego rejonu ulicy Burakowskiej. Zgodnie z jego zapisami, na działce zlokalizowanej na rogu ul. Burakowskiej i ul. Młocińskiej można wnieść aż 125 metrową dominantę wysokościową o funkcji biurowo-handlowej. To na tym terenie od co najmniej kilku lat inwestor Green Property Group ma zamiar wybudować wieżowiec. Pierwotnie miał być to być 120-metrowy budynek biurowy, na budowę którego zostało wydane pozwolenie. Jednak deweloper, jak można przypuszczać za sprawą zmieniających się warunków na rynku pracy, zdecydował o zmianie profilu swojej inwestycji. W maju 2023 r. złożył wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej - czyli w tzw. trybie Lex deweloper - z zamiarem wybudowania 96,5 m budynku mieszkalnego z usługami. Oznacza to więc, że niższego niż poprzednio, lecz o zupełnie innej funkcji. Taka inwestycja nie jest zgodna z zapisami planu miejscowego ze względu na funkcję, stąd też decyzja dewelopera o wykorzystaniu furtki, jaką jest specustawa mieszkaniowa, która pozwala obejść MPZP przy spełnieniu określonych, sprecyzowanych w ustawie warunków. Ten tryb przewiduje jednak konieczną zgodę Rady Warszawy. 

Tu ma powstać nowy wieżowiec przy Rondzie Radosława. Fot. Hubert Malczewski
Tu ma powstać nowy wieżowiec przy Rondzie Radosława. Fot. Hubert Malczewski

Urbaniści negatywnie o kształcie inwestycji

Zanim Rada m. st. Warszawy wyda decyzję, konieczna jest opinia Komisji Ładu Przestrzennego Rady m. st. Warszawy. A zanim komisja zaopiniuje uchwałę, swoje zdanie muszą wyrazić eksperci z Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej. W sprawie inwestycji o nazwie Libero planowanej u zbiegu ulic Burakowskiej i Młocińskiej MKUA wypowiadała się już trzykrotnie. I po trójkroć opinia zespołu eksperckiego na temat kształtu inwestycji była negatywna, pomimo wielu modyfikacji i uzupełnień wniosku przez inwestora. Choć samo wprowadzenie funkcji mieszkaniowej zostało uznane za zasadne, urbaniści konsekwetnie nie zgadzali się m.in. na włączenie terenu zieleni zlokalizowanego pomiędzy wieżowcem Forest a Rondem Radosława w poczet wymaganych tzw. UTWORS (urządzonych terenów wypoczynku oraz rekreacji lub sportu). Na terenie tym występują bowiem przekroczenia norm hałasu, a tym samym ciężko sobie wyobrazić, że nowi mieszkańcy i mieszkanki będą wykorzystywać ten zieleniec w celach rekreacji. Choć inwestor zobowiązał się do wygłuszenia terenu dodatkowymi nasadzeniami, nie przekonało to MKUA. Nie były to jednak jedyne zastrzeżenia komisji. 

Zieleniec przy Rondzie Radosława
Zieleniec przy Rondzie Radosława

- Teren planowanej inwestycji mieszkaniowej położony jest w strefie uciążliwości układu komunikacyjnego, w pobliżu ogromnego czynnego cmentarza, w części dzielnicy oddalonej od parków, publicznych placów zabaw, od szkół i przedszkoli, do których dojście prowadzi przez obciążone ruchem główne ulice. Należy podkreślić, że przeznaczenie terenu dla zabudowy mieszkaniowej winno być powiązane z właściwym środowiskiem dla zamieszania w danej części dzielnicy - zauważyła w opinii Miejska Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna. - Miejsce to nie stwarza właściwych warunków dla zamieszkiwania tak dużej liczby osób, szczególnie w obiekcie pozbawionym balkonów, loggi, tarasów, funkcji społecznych i terenów zieleni, wpływających zasadniczo na standard zamieszkiwania - dodała. 

W ślad za negatywną opinią Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej, niekorzystną dla dewelopera rekomendację wystawiła Komisja Ładu Przestrzennego Rady m.st. Warszawy. W tej sytuacji szanse na pozytywne przeprocedowanie przez Radę Warszawy wniosku graniczyły z cudem, co spowodowało że Green Property Group wycofało przedmiotowy wniosek. 

Nowy wieżowiec przy rondzie Radosława projektu Atelier Tektura
Projekt wieżowca przy Rondzie Radosława. Proj. Atelier Tektura

Co dalej z wieżowcem przy Rondzie Radosława?

Nie ulega wątpliwości, że nowa inwestycja przy Rondzie Radosława to jedynie kwestia czasu. Jak dowiedziało się TVN24 Warszawa, inwestor nie poddaje się i zapowiada pracę nad kolejnym wnioskiem w trybie lex-deweloper. Mimo to, że proceduralnie budowa wieżowca jest o niebo łatwiejsza, Green Property Group dalej zamierza zbudować nowe apartamentowce. 

- Będziemy nad tym wycofanym wnioskiem pracować. Budowa biurowca jest opcją, ale niezależnie od tego chcemy mieć możliwość realizacji budynku mieszkalnego w tym miejscu na bazie specustawy - przekazał Wojciech Nowakowski, przedstawiciel Green Property Group. - Wniosek będzie ponownie procedowany na poziomie wszystkich jednostek miejskich - dodał.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze