Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 11:00

Gdzie oddać niepotrzebną odzież i tekstylia?

Od nowego roku zbędna, nieużywana odzież i tekstylia nie powinny trafiać do odpadów zmieszanych.
  • Źródło: Miasto Warszawa
Gdzie oddać niepotrzebną odzież i tekstylia?
Od nowego roku zbędna, nieużywana odzież i tekstylia nie powinny trafiać do odpadów zmieszanych.

Źródło: freepik

W tym artykule przeczytasz między innymi o:

  • zbędnej, nieużywanej odzieży
  • pomysłach na używaną odzież

Zgodnie z danymi Parlamentu Europejskiego, przeciętny mieszkaniec naszego kontynentu kupuje co roku prawie 26 kg i usuwa około 11 kg tekstyliów. Większość używanych ubrań jest spalana lub składowana, a do ponownego wykorzystania lub recyklingu zbierana jest mniej niż połowa takiej odzieży. Zmienić te statystyki mogą unijne przepisy, zgodnie z którymi od 1 stycznia 2025 r. wejdzie obowiązek selektywnego zbierania tekstyliów i odzieży. Mieszkańcy już teraz mają wiele możliwości, by pozbyć się takich niepotrzebnych materiałów, jednocześnie nie szkodząc środowisku.

Wprowadź ubrania do drugiego obiegu

Niepotrzebne, nieuszkodzone i wciąż nadające się do użycia ubrania i tekstylia najlepiej oddać w drugie ręce. Możliwości jest sporo – można przekazać je np. organizacjom charytatywnym, zaangażowanym w zbiórkę sklepom z odzieżą czy do punktów wymiany. Kolejną opcją jest skorzystanie z pojemników na odzież ustawionych w przestrzeni publicznej czy wystawienie materiałów na aukcji internetowej.

Daj ubraniom drugą szansę

Uszkodzone ubrania i tekstylia można naprawić: guziki przyszyć, dziurę zacerować, pasek wymienić, a na plamkę nakleić aplikacje. Sposobów na uratowanie ulubionej odzieży nie brakuje. Miejsca w Warszawie, gdzie samemu można naprawić elementy garderoby, znajdują się na stronie poświęconej warszawskiej kampanii. Można znaleźć tam też wiele podpowiedzi o tym, jak nie marnować ubrań i nie tylko.

Wyrzuć – ale we właściwe miejsce

Jeśli odzież i tekstylia są zniszczone oraz nie nadają się do dalszego wykorzystania, należy oddać je do Punktu Selektywnego Zbierania odpadów Komunalnych (PSZOK). 

W Warszawie są cztery takie miejsca: na Białołęce, Bielanach, Woli i w Wilanowie. Tylko w ubiegłym roku do stołecznych PSZOK-ów trafiły łącznie ponad 124 tony tekstyliów. Z zostawionych tam kurtek, swetrów, ręczników oraz innych tkanin powstaną nowe surowce, np. odpady włókiennicze posłużą jako ścierki do mycia czy wypełnienie tapicerskie, z wełny wytworzona może zostać izolacja do samochodów, a bawełna nadaje się do produkcji wysokiej jakości papieru. Z tekstyliów które po sortowaniu nie nadają się już do innego zastosowania można też wytwarzać paliwo alternatywne o wysokiej wartości opałowej.  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

KOMENTARZE
Autor komentarza: MuranowiankaTreść komentarza: Co z miejscami parkingowymi przy ul Esperanto? Mieszkańcy wielu bloków nie mają możliwości parkowania na wydzielonym miejscu przy bloki bo zabudowa z prlu na to nie pozwala. Również np. stary podest który jest w uliczce wewnetrznej bloku należy do moasta, walają się tam śmieci, ale chyba jest tam ujęcie wody...Patrząc na ten plan wygląda, że od strony Esperanto będą wjazdy na osiedle. Już nie mówię o tym, że Esperanto jest zatłoczone, bo zaraz przy Kliffor jest szkoła podstawowa, a tam gdzie ma być planowane wydłużenie miłej jest liceum i po przeciwnej stronie żłobek. Jest to wspaniała dzielnica i znalazł biznesmen sposób na zdegradowanie urokliwego Muranowa.Data dodania komentarza: 22.10.2024, 20:21Źródło komentarza: Pierwszy krok w stronę rozbiórki Klifu. Na ile to realne?Autor komentarza: Bożena WróblewskaTreść komentarza: Brak osiedli na KoleData dodania komentarza: 19.10.2024, 19:05Źródło komentarza: Najlepsze miejsca na Woli. To one budują charakter dzielnicyAutor komentarza: ArcziTreść komentarza: Kurwa by się wzięli za tych złodziei z rządu , gościa na bazarze nie chroni immunitetData dodania komentarza: 19.10.2024, 07:16Źródło komentarza: Działania Policji na wolskim bazarzeAutor komentarza: maniekTreść komentarza: Wizja lokalna? Akurat nic nie będzie w tym czasie kurzyć, hałasować, trąbić, łomotać, pędzić, blokować, wymuszać... no chyba przez przypadek :)Data dodania komentarza: 17.10.2024, 15:53Źródło komentarza: Jaka przyszłość ciężarówek na Odolanach?Autor komentarza: ciekawskiTreść komentarza: osiedle z 1 blokiem no ok 100 mieszkań z budynkiem w kształcie sześcianika to szczyt osiągnieć renomowanej firmy . A może trzeba zmienić plan do wybudowania blokowiska, działka trochę kosztowała a jeden bloczek się nie spina .Data dodania komentarza: 1.10.2024, 09:57Źródło komentarza: Zamiast mieszkań na wynajem powstaną deweloperskie. Kolejne osiedle powstanie na OdolanachAutor komentarza: JJBTreść komentarza: Może mieszkańcy chcą by 105 zahaczało a nie zachaczało o Odolany :)Data dodania komentarza: 31.08.2024, 11:41Źródło komentarza: Linia 105 zahaczy o Odolany. Burza po decyzji ZTM-u