Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 października 2024 19:03

Znasz dobrze historię Warszawy - podziel się wiedzą.

Trwa akcja społecznego opisywania fotografii dokumentujących zniszczenia Warszawy i jej odbudowę po II wojnie światowej.
Znasz dobrze historię Warszawy - podziel się wiedzą.

Źródło: Muzeum Warszawy

W tym artykule przeczytasz między innymi o:

  • akcji opisywania zdjęć
  • identyfikowaniu wybranej części muzealnej kolekcji fotografii
  • archiwach fotografii 

Społeczne Opisywanie Fotografii to pierwsza w Polsce akcja wielkiego wspólnego identyfikowania wybranej części muzealnej kolekcji fotografii

Do opracowania jest ponad 5 tys. zdjęć. Jeśli chcesz pomóc w akcji i podzielić się wiedzą, zgłoś się do Muzeum Warszawy.

Muzeum Warszawy zaprasza wszystkich chętnych do opracowania ponad 5 tysięcy archiwalnych zdjęć. Nigdy wcześniej niepokazywane zdjęcia z muzealnej kolekcji będzie można opisywać online na specjalnej platformie. 

Akcja trwa do kwietnia przyszłego roku i może w niej wziąć udział każdy, kto chce podzielić się swoją wiedzą. Za najlepsze opisy są przewidywane nagrody.

Fotografia stanowi największą część kolekcji Muzeum Warszawy. Kolejne negatywy i odbitki są nieustająco digitalizowane i opisywane. Identyfikacja znajdujących się na fotografiach osób i miejsc wymaga wiedzy i indywidualnej pamięci, której nie jest w stanie zastąpić sztuczna inteligencja.

Akcja jest pomyślana jako gra – za opisane zdjęcia uczestnicy będą zdobywać punkty, które następnie będą mogli wymienić na nagrody. 

Do Społecznego Opisywania Fotografii wybrano fotografie dokumentujące zniszczenia i odbudowę Warszawy po II wojnie światowej autorstwa Leonarda Jabrzemskiego, Alfreda Funkiewicza, a także Edwarda Hartwiga – jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich fotografów. Identyfikacji potrzebują dodatkowo jego kolorowe slajdy z czasu transformacji stolicy w latach 90. XX wieku. Szczególnym wyzwaniem mogą okazać się fotografie wykonywane przez projektantkę zieleni Alinę Scholtz podczas podróży studyjnej do Chin.

Akcja odbywa się na niderlandzkiej platformie Vele Handen – czyli „wiele rąk”. To unikalne narzędzie do crowdsourcingu, czyli społecznościowego i oddolnego dzielenia się swoją wiedzą. Po raz pierwszy wykorzystana w Holandii platforma posłuży teraz do identyfikacji prac z kolekcji Muzeum Warszawy do Społecznego Opisywania Fotografii.

Jak wziąć udział w akcji?

  1. Zarejestruj się na stronie https://velehanden.nl/.
  2. Znajdź projekt „Społeczne Opisywanie Fotografii”.
  3. Kliknij [Opisz fotografię].
  4. Otrzymasz losowo wybrane zdjęcie z kolekcji.
  5. Zacznij opisywać.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
KOMENTARZE
Autor komentarza: ciekawskiTreść komentarza: osiedle z 1 blokiem no ok 100 mieszkań z budynkiem w kształcie sześcianika to szczyt osiągnieć renomowanej firmy . A może trzeba zmienić plan do wybudowania blokowiska, działka trochę kosztowała a jeden bloczek się nie spina .Data dodania komentarza: 1.10.2024, 09:57Źródło komentarza: Zamiast mieszkań na wynajem powstaną deweloperskie. Kolejne osiedle powstanie na OdolanachAutor komentarza: JJBTreść komentarza: Może mieszkańcy chcą by 105 zahaczało a nie zachaczało o Odolany :)Data dodania komentarza: 31.08.2024, 11:41Źródło komentarza: Linia 105 zahaczy o Odolany. Burza po decyzji ZTM-uAutor komentarza: Robert M.Treść komentarza: Dlaczego dzisiaj (11.VIII.24) była muzyka latynoamerykańska zamiast zapowiadanej od dawna bałkańskiej?Data dodania komentarza: 11.08.2024, 19:45Źródło komentarza: Koncerty w Parku SzymańskiegoAutor komentarza: Leo56Treść komentarza: Jaką jesteście Gazetą Woli skoro zdjęcie pod mapką dotyczy Urzędu Skarbowego przy ulicy Jagiellońskiej a to Praga Północ? Nikt tego nie weryfikował, czyli nikt tego nie czyta data artykułu 25.10.2022 13:02 mój wpis 13.07.2024Data dodania komentarza: 13.07.2024, 17:23Źródło komentarza: Na Anielewicza pawilony usługowe jak na Jana Pawła? Określi to plan miejscowyAutor komentarza: LlTreść komentarza: Super artykuł!Data dodania komentarza: 28.06.2024, 22:32Źródło komentarza: Pełna kontrastów ulica Żelazna i jej historia...Autor komentarza: LlTreść komentarza: Poprosimy historię ulicy ZłotejData dodania komentarza: 26.06.2024, 21:27Źródło komentarza: Pełna kontrastów ulica Żelazna i jej historia...