Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 7 kwietnia 2025 16:09
Reklama

Przewodnik po wyborach

Już 18 maja 2025 r. udamy się do urn wyborczych, aby zagłosować w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Głosowanie odbędzie się w kraju i za granicą.
  • Źródło: Miasto Warszawa
Przewodnik po wyborach
Już 18 maja 2025 r. udamy się do urn wyborczych, aby zagłosować w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Głosowanie odbędzie się w kraju i za granicą.

Źródło: onet.pl

W tym artykule przeczytasz między innymi o:

  • wyborach prezydenckich
  • możliwości głosowania

Kto może głosować?

W wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej mogą wziąć udział obywatele polscy, którzy:

  • najpóźniej w dniu głosowania kończą 18 lat,
  • nie zostali ubezwłasnowolnieni lub pozbawieni praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu,
  • nie zostali pozbawieni praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.

Gdzie głosujemy?

W wyborach na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wyborca głosuje w obwodowej komisji wyborczej właściwej dla swojego stałego miejsca zameldowania.

Sprawdź swoje dane

Jeśli chcesz sprawdzić jakie Twoje dane są gromadzone w Centralnym Rejestrze Wyborców (CRW) oraz jaki numer i adres ma obwodowa komisja wyborcza, w której będziesz głosował skorzystaj z usługi dostępnej na stronie www.gov.pl lub za pomocą aplikacji mobilnej mObywatel (zakładka Wybory).

Głosowanie poza miejscem zameldowania

Wyborcy, którzy w dniu głosowania nie będą przebywali w miejscu zameldowania na pobyt stały lub nie posiadają stałego miejsca zameldowania mogą w terminie od 4 kwietnia 2025 r. do 15 maja 2025 r.:

  • pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania. Na podstawie tego dokumentu będzie można oddać swój głos w każdej obwodowej komisji wyborczej w kraju lub za granicą. Wyborca otrzyma dwa zaświadczenia: zaświadczenie o prawie do głosowania w dniu pierwszego głosowania oraz zaświadczenie o prawie do głosowania w dniu ponownego głosowania (tzw. II tura). Ważne aby dobrze zabezpieczyć ten dokument. Zaświadczenia wydawane są tylko raz i ich utrata będzie oznaczała brak możliwości oddania głosu. 

Wniosek i upoważnienie (jeśli jest potrzebne) należy złożyć w dowolnej delegaturze Biura Administracji i Spraw Obywatelskich znajdującym się w urzędach dzielnic. Zaświadczenie, należy odebrać osobiście lub przez osobę upoważnioną, w delegaturze Biura Administracji i Spraw Obywatelskich, w której został złożony wniosek. 

Wniosek o zmianę miejsca głosowania można złożyć :

  • osobiście
  • przez Internet

Usługa zmiany miejsca głosowania skierowana jest do Wyborców, którzy w dniu wyborów będą przebywać poza miejscem zameldowania, gdzie są ujęci w Centralnym Rejestrze Wyborców i gdzie zwykle głosują i obejmuje obie tury. 

Udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami oraz osób starszych

Osoba, która posiada orzeczenie o znacznym bądź umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz osoba, która najpóźniej w dniu wyborów skończy 60 lat może:

  • głosować przez pełnomocnika - w tym celu należy złożyć wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa.
  • głosować korespondencyjnie - zamiar głosowania korespondencyjnego należy zgłosić Komisarzowi Wyborczemu w Warszawie I.

W przypadku choroby

Wyborca, który zachorował i w dniu głosowania podlega obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych może również głosować korespondencyjnie.

Warszawa 19115

Na stronie warszawa19115.pl zamieszczone są informacje dotyczące wyborów. Znajdują się tam szczegóły na temat każdej kategorii sprawy, w tym m.in.: wymaganych dokumentów, terminów złożenia i odpowiedzi, jednostki odpowiedzialnej za realizację oraz co należy zrobić – krok po kroku - by skutecznie załatwić sprawę.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: SąsiadTreść komentarza: Czy to artykuł sponsorowany, albo napisane przez Dyrektora? Ps. Na Działdowskiej działy się równie ciekawe rzeczy wcześniej.Data dodania komentarza: 12.03.2025, 13:55Źródło komentarza: Wolskie Centrum Kultury – siedem lat dynamicznego rozwojuAutor komentarza: Mieszkaniec WoliTreść komentarza: Byłem na miejscu zdarzenia i nagrywałem od momentu przyjazdu pierwszych wozów strażackich. Zapraszam do obejrzenia https://youtu.be/jTGIRuREhfQData dodania komentarza: 12.03.2025, 08:24Źródło komentarza: Pożar Składowiska na WoliAutor komentarza: JustynaTreść komentarza: Ja bym tu poza ulicą Jana Kazimierza jeszcze dodała monitoring w tym przejściu podziemnym pieszym pod Wolską na wysokości Redutowej. Tam już "szaleją" wandale malując ten tunel po remoncie a i wieczorami nie jest tam zbyt przyjemnie chodzić z tych przystanków do domu.Data dodania komentarza: 11.03.2025, 12:31Źródło komentarza: Nowe kamery na Woli H Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Oczywiście, proszę przesłać na e-mail: [email protected]Data dodania komentarza: 28.02.2025, 11:02Źródło komentarza: Mistrzowie parkowania #42. Na zakazie, na trawniku, na chodnikuAutor komentarza: ATreść komentarza: Czy można przesyłać swoje zdjęcia do publikacji?Data dodania komentarza: 14.02.2025, 11:40Źródło komentarza: Mistrzowie parkowania #42. Na zakazie, na trawniku, na chodnikuAutor komentarza: Anna SzostakTreść komentarza: Uważam, że najbardziej potrzebny jest remont ulicy Obozowej.Data dodania komentarza: 3.02.2025, 22:52Źródło komentarza: Dwie ulice na Kole przejdą modernizację. A co z pozostałymi? – pytają mieszkańcy.
Reklama
Reklama