W tym artykule przeczytasz między innymi o:
- zakładach radiowych Kasprzaka
- wydarzeniu dla zainteresowanych mieszkańców
Historia i rozwój
Zakłady Radiowe im. Marcina Kasprzaka (ZRK) to jeden z najbardziej znanych polskich producentów sprzętu elektronicznego, działający w Warszawie. Fabryka, założona w 1951 roku, specjalizowała się w produkcji radioodbiorników, magnetofonów oraz innego sprzętu RTV, a jej produkty były popularne zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Zakłady Radiowe Kasprzaka odegrały kluczową rolę w polskim przemyśle elektronicznym w drugiej połowie XX wieku. W latach świetności produkowały urządzenia takie jak:
- Radioodbiorniki – m.in. modele „Pionier”, „Elizabeth” czy „Diora”.
- Magnetofony szpulowe i kasetowe – m.in. „Koncert”, „M2405S” i „ZK-120”.
- Sprzęt telekomunikacyjny i wojskowy – produkowany na potrzeby wojska i innych instytucji.
Upadek i nowe przeznaczenie
W latach 90. transformacja gospodarcza doprowadziła do stopniowego upadku zakładów. Fabryka przestała funkcjonować, a jej teren został przeznaczony na inne cele, w tym budowę osiedli mieszkaniowych i nowych inwestycji.
Zakłady Radiowe Kasprzaka zamknięto niemalże 30 lat temu, dziś na ich terenach znajdują się nowoczesne biurowce, osiedla mieszkaniowe i lokale usługowe, a po fabryce nie ma prawie śladu.
Uczestnicy posłuchają o historii ZRK i spróbują wyobrazić sobie, jak ogromna była skala zakładów. Pomoże w tym aplikacja mobilna „ZRK – Audioślady” przygotowana przez artystę Marcina Dymitera.
Do udziału w spacerze będzie potrzebny naładowany telefon, słuchawki i pobrana na telefon aplikacja ECHOES. Start: róg ulic Kasprzaka i Karolkowej.
Czas i miejsce spotkania
5.04.2025 godz. 12:00, spotkanie na rogu ulic Kasprzaka i Karolkowej.
Napisz komentarz
Komentarze