Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 12 grudnia 2024 00:38
Reklama

Patroni wolskich ulic #13 - Bronisław Dobrzański

Ulica Dobrzańskiego to jedna z ulic na Mirowie. Więcej informacji kim jest patron ulicy w trzynastej edycji Patronów wolskich ulic.
  • Źródło: wikipedia
Patroni wolskich ulic #13 - Bronisław Dobrzański
Ulica Dobrzańskiego to jedna z ulic na Mirowie.

Źródło: google maps

W tym artykule przeczytasz m.in.: 

  • o ulicy,
  • kim jest jej patron

Bronisław Dobrzański 

(ur. 10 listopada 1898 w Złoczowie, zm. 27 lutego 1976 w Warszawie) – polski prawnik, prezes Izby Cywilnej Sądu Najwyższego od 18 grudnia 1956 do 23 stycznia 1958, kapitan rezerwy artylerii

Życiorys

W 1916 ukończył gimnazjum im. Stefana Batorego we Lwowie. W latach 1916–1918 walczył w armii austriackiej na Węgrzech i na froncie alpejskim we Włoszech. Powrócił do Polski z armią gen. Józefa Hallera. Odniósł ranę w wojnie polsko-bolszewickiej. Przeszedł do rezerwy 1 kwietnia 1921. W latach 1921–1924 studiował prawo na Uniwersytecie Lwowskim, uzyskując doktorat. W 1924 poślubił Janinę Stellę z Zawadowskich. Od 1925 do 1932 był sędzią Sądu Okręgowego w Poznaniu, gdzie specjalizował się w sprawach cywilnych i handlowych, od 26 października 1932 – Sądu Apelacyjnego w Poznaniu, zaś od 31 grudnia 1936 – Sądu Najwyższego. Posiadał tytuł mistrza Poznania w tenisie. W okresie pracy w Poznaniu mieszkał z żoną w dworku w Puszczykowie. W stopniu kapitana artylerii dowodził 2 baterią 41 dywizjonu artylerii lekkiej w obronie Warszawy w 1939. Przebywał w oflagach Itzehoe, Sandbostel, Lubeka i (od 1942) Woldenberg w Dobiegniewie. Podczas pobytu w oflagach wygłaszał wykłady na tematy prawnicze i religijne oraz zabiegał u władz obozowych o zapewnienie praktyk religijnych kolegom.

Od 1945 do 1962 ponownie zasiadał w Sądzie Najwyższym. W 1956 został jego prezesem i szefem Izby Cywilnej. Wraz z m.in. Władysławem Wolterem, księdzem Władysławem Padaczem i Wiesławem Chrzanowskim współorganizował Pierwszą Ogólnopolską Pielgrzymkę Prawników na Jasną Górę 3 i 4 listopada 1957. W związku z tym został odwołany z funkcji prezesa. Był także członkiem Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego przy Ministrze Sprawiedliwości oraz konsultantem poprawek do projektu kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zgłoszonych w Sejmie przez Koło Poselskie Znak w Sejmie PRL III kadencji. Udzielał się w Duszpasterstwie Prawników Archidiecezji Warszawskiej i Komisji Prawnej Episkopatu Polski.

W 1968 został udekorowany medalem Pro Ecclesia et Pontifice przez biskupa Jerzego Modzelewskiego. Spoczywa na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kwatera 27 wprost, rząd 3, grób 16).

W 1993 na wniosek Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie imię Dobrzańskiego otrzymała ulica na warszawskiej Woli łącząca ulicę Ogrodową z aleją Solidarności. W uroczystości nadania nazwy uczestniczyli m.in. Jan Olszewski, Andrzej Stelmachowski, Adam Strzembosz, Zofia Wasilkowska i Maciej Bednarkiewicz. Okolicznościową mszę świętą odprawił biskup pomocniczy warszawski Marian Duś.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: TeresaTreść komentarza: Brakuje jednak edukacji w zakresie szanowanua otaczającej nas zieleni, utrzymania czystoście. Wszędzie widać śmieci, porzucone hutelki po alkoholu, puszki. Bardzo często właściciele piesków nie sprzątaja po nich, wręcz wyprowadzają je na spacer poza obręb zamieszkiwanych pisesji i tam pieski się załatwiają. Kochani edukacja również ma ogromne zanczenie. PozdrawiamData dodania komentarza: 1.12.2024, 20:38Źródło komentarza: Ile i jak Wola wydaje na pieniądze na promocję? Sprawdziliśmy toAutor komentarza: MuranowiankaTreść komentarza: Co z miejscami parkingowymi przy ul Esperanto? Mieszkańcy wielu bloków nie mają możliwości parkowania na wydzielonym miejscu przy bloki bo zabudowa z prlu na to nie pozwala. Również np. stary podest który jest w uliczce wewnetrznej bloku należy do moasta, walają się tam śmieci, ale chyba jest tam ujęcie wody...Patrząc na ten plan wygląda, że od strony Esperanto będą wjazdy na osiedle. Już nie mówię o tym, że Esperanto jest zatłoczone, bo zaraz przy Kliffor jest szkoła podstawowa, a tam gdzie ma być planowane wydłużenie miłej jest liceum i po przeciwnej stronie żłobek. Jest to wspaniała dzielnica i znalazł biznesmen sposób na zdegradowanie urokliwego Muranowa.Data dodania komentarza: 22.10.2024, 20:21Źródło komentarza: Pierwszy krok w stronę rozbiórki Klifu. Na ile to realne?Autor komentarza: Bożena WróblewskaTreść komentarza: Brak osiedli na KoleData dodania komentarza: 19.10.2024, 19:05Źródło komentarza: Najlepsze miejsca na Woli. To one budują charakter dzielnicyAutor komentarza: ArcziTreść komentarza: Kurwa by się wzięli za tych złodziei z rządu , gościa na bazarze nie chroni immunitetData dodania komentarza: 19.10.2024, 07:16Źródło komentarza: Działania Policji na wolskim bazarzeAutor komentarza: maniekTreść komentarza: Wizja lokalna? Akurat nic nie będzie w tym czasie kurzyć, hałasować, trąbić, łomotać, pędzić, blokować, wymuszać... no chyba przez przypadek :)Data dodania komentarza: 17.10.2024, 15:53Źródło komentarza: Jaka przyszłość ciężarówek na Odolanach?Autor komentarza: ciekawskiTreść komentarza: osiedle z 1 blokiem no ok 100 mieszkań z budynkiem w kształcie sześcianika to szczyt osiągnieć renomowanej firmy . A może trzeba zmienić plan do wybudowania blokowiska, działka trochę kosztowała a jeden bloczek się nie spina .Data dodania komentarza: 1.10.2024, 09:57Źródło komentarza: Zamiast mieszkań na wynajem powstaną deweloperskie. Kolejne osiedle powstanie na Odolanach
Reklama
Reklama