Od kilku lat na Odolanach wolski samorząd inwestuje w nowe placówki oświatowe: przedszkola oraz szkoły podstawowe. Na ustach samorządowców to projekt niemal flagowy, bo jest niezwykle pilny i potrzebny. Szybki rozwój nowego, deweloperskiego osiedla pod koniec poprzedniej dekady przy jednoczesnym braku obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który by regulował dostępność i miejsca pod usługi publiczne spowodował szereg problemów z edukacją. Dlatego też budowa nowych szkół i przedszkoli to dla mieszkańców i mieszkanek Odolan sprawa honoru. Wie to nawet prezydent Rafał Trzaskowski, który kilka dni temu błyskawicznie zapowiedział uchylenie decyzji swojego wiceprezydenta o przekazaniu działki na Odolanach Kościołowi, która miała być wcześniej przeznaczona pod nową szkołę. Tomasz Bratek podpisał bowiem 29 listopada zarządzenie o przeznaczeniu do oddania Archidiecezji Warszawskiej w użytkowanie wieczyste działki o powierzchni pół hektara w rejonie skrzyżowania ulic Sowińskiego i Grodziskiej na Odolanach, o czym pisała Gazeta Wyborcza. Zgodnie z tą decyzją, działka warta ponad 36 milionów miała zostać oddana kościołowi z 99-procentową bonifikatą. - Umów należy dotrzymywać, ale należy też określić priorytety. Na dziś na Odolanach ważniejsza jest szkoła. Dopóki nie określimy jej miejsca na tej lub innej działce (z pewnością nowy zarząd PKP i wojewoda będzie bardziej odpowiedzialny), żadne przekazywanie działki na cele kultu nie będzie możliwe. - stwierdził Trzaskowski.
Będzie luźniej. Nowy segment szkoły przy ul. Grabowskiej receptą na przepełnienie
Jedna z dwóch odolańskich szkół, Szkoła Podstawowa nr 132 im. Sándora Petőfiego przy ul. Grabowskiej 1 przechodzi właśnie rozbudowę. Ma być to antidotum na problemy związane z przepełnieniem, z którym placówka boryka się od lat. Jak komunikuje wolski ratusz, w tym roku placówka funkcjonuje w systemie dwuzmianowym i w 25 oddziałach uczy się aż 615 dzieci. – To bardzo dużo, a miejsca brakuje. - Mam nadzieję, że rozpoczęta właśnie rozbudowa chociaż trochę ulży uczniom oraz kadrze – mówi o inwestycji Krzysztof Strzałkowski, gospodarz naszej dzielnicy, który w październikowych wyborach startował do sejmu. Podpisana przez dzielnicę umowa na blisko 3,5 mln złotych gwarantuje, że z nowego segmentu budynku dzieciaki skorzystają na początku listopada 2024 roku, czyli za mniej niż rok.
Co jednak dokładnie się zmieni? Powstanie nowy, parterowy budynek o powierzchni 362 m2, który następnie zostanie połączony z tym już istniejącym. W nowej części znajdą się 3 pełnowymiarowe sale lekcyjne na 25 dzieci każda, szatnie, toalety, pomieszczenia dydaktyczne oraz magazynowe. Istniejące pomieszczenia, które wypadają na styku budynków zostaną zaś remontowane i przystosowane. Obiekt, co jest dziś już standardem w każdej publicznej, miejskiej inwestycji, będzie całkowicie przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Prace już trwają. Jak wyjaśnia wiceburmistrz Orzechowska-Mikulska, sprawująca w dzielnicy pieczę nad oświatą, polegają one obecnie na przygotowaniu wykopów pod fundamenty, montażu instalacji kanalizacyjnej i zabezpieczeniu zieleni. W planie inwestycji do końca roku jest wykonanie fundamentów, izolacji oraz wewnętrznych instalacji sanitarnych.
Napisz komentarz
Komentarze