Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 20:25

Coraz trudniej dojechać do Warszawy. Apel o komunikację zastępczą

Mieszkańcy i samorządowcy apelują o wzmocnienie komunikacji zastępczej w związku z planowanym zamknięciem od września dojazdu do stacji Warszawa Zachodnia i Śródmieście. W odpowiedzi na opublikowany plan jazdy pociągów Warszawskiej Kolei Dojazdowej (WKD), mieszkańcy podpisują petycję wzywającą do zapewnienia lepszych alternatyw komunikacyjnych.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • skąd się wzięły trudności w komunikacji,
  • jak o planowanych zmianach wypowiedział się burmistrz Podkowy Leśnej,
  • czy Warszawska Kolej Dojazdowa planuje dokonać zmian.

Trwająca modernizacja dworca Warszawa Zachodnia powoduje pewne utrudnienia w komunikacji. Na szczęście, mniejsza liczba połączeń na linii średnicowej jest rekompensowana przez linię obwodową. Wielu pasażerów preferuje przesiadki na Kole czy Młynowie jako alternatywę dla dość odległego od dworca peronu 9 Warszawy Zachodniej. Okazuje się jednak, że od września opcje dojazdu dla osób spoza Warszawy mogą być jeszcze bardziej ograniczone.

Brak pociągów między Redutą a Zachodnią, autobusy przepełnione

Rozkład jazdy na wrzesień 2023 roku przewiduje wyłączenie pociągów między Warszawą Śródmieście WKD a Warszawą Reduta Ordona z powodu inwestycji przy Dworcu Zachodnim. W petycji zaznaczono, że nowy plan nie uwzględnia zwiększenia liczby pojazdów, co wywołuje obawy o przeludnienie już teraz przepełnionych autobusów kierujących się do centrum Warszawy.

Mieszkańcy zwrócili także uwagę na brak koordynacji między rozkładami jazdy WKD a innymi przewoźnikami, co może prowadzić do problemów z dostępnością dojazdu. Sytuacja ta stanowi szczególne zagrożenie dla pracowników, uczniów i osób korzystających z usług w Warszawie.

Burmistrz Podkowy Leśnej oraz wójt gminy Michałowice zaapelowali do WKD o wprowadzenie komunikacji zastępczej dla mieszkańców, którzy nie mogą korzystać z innych linii kolejowych. Wskazali na potrzebę autobusów zastępczych na różnych trasach oraz zwiększenie częstotliwości kursów WKD w godzinach szczytu.

 Co na to WKD?

Przedstawiciele WKD potwierdzili, że analizują możliwość uzupełnienia oferty przewozowej o dodatkowe środki transportu, biorąc pod uwagę porozumienia z Zarządem Transportu Miejskiego i Kolejami Mazowieckimi. Również Zarząd Transportu Miejskiego obiecał monitorować sytuację i reagować w razie potrzeby, np. wydłużając trasy autobusów komunikacji miejskiej.

Zamknięcie linii WKD od września 2023 do lipca 2024 roku wpłynie na organizację podróży do centrum Warszawy, co zmusiło mieszkańców i władze lokalne do poszukiwania efektywnych rozwiązań komunikacyjnych.

 

Przeczytaj również: Nastawnia kolejowa na dworcu Warszawa Zachodnia wpisana do rejestru zabytków

Nastawnię usytuowano pomiędzy peronami 8 i 9, co dawało możliwość bezkolizyjnej rozbudowy dworca w przyszłości. W pierwszym dziesięcioleciu XX w. przystąpiono do generalnej modernizacji stacji kolejowej. Zgodnie z projektem przy ul. Tunelowej wzniesiono nowy budynek techniczny, do którego przeniesiona zostanie nastawnia, po oddaniu go do użytku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

KOMENTARZE
Autor komentarza: MuranowiankaTreść komentarza: Co z miejscami parkingowymi przy ul Esperanto? Mieszkańcy wielu bloków nie mają możliwości parkowania na wydzielonym miejscu przy bloki bo zabudowa z prlu na to nie pozwala. Również np. stary podest który jest w uliczce wewnetrznej bloku należy do moasta, walają się tam śmieci, ale chyba jest tam ujęcie wody...Patrząc na ten plan wygląda, że od strony Esperanto będą wjazdy na osiedle. Już nie mówię o tym, że Esperanto jest zatłoczone, bo zaraz przy Kliffor jest szkoła podstawowa, a tam gdzie ma być planowane wydłużenie miłej jest liceum i po przeciwnej stronie żłobek. Jest to wspaniała dzielnica i znalazł biznesmen sposób na zdegradowanie urokliwego Muranowa.Data dodania komentarza: 22.10.2024, 20:21Źródło komentarza: Pierwszy krok w stronę rozbiórki Klifu. Na ile to realne?Autor komentarza: Bożena WróblewskaTreść komentarza: Brak osiedli na KoleData dodania komentarza: 19.10.2024, 19:05Źródło komentarza: Najlepsze miejsca na Woli. To one budują charakter dzielnicyAutor komentarza: ArcziTreść komentarza: Kurwa by się wzięli za tych złodziei z rządu , gościa na bazarze nie chroni immunitetData dodania komentarza: 19.10.2024, 07:16Źródło komentarza: Działania Policji na wolskim bazarzeAutor komentarza: maniekTreść komentarza: Wizja lokalna? Akurat nic nie będzie w tym czasie kurzyć, hałasować, trąbić, łomotać, pędzić, blokować, wymuszać... no chyba przez przypadek :)Data dodania komentarza: 17.10.2024, 15:53Źródło komentarza: Jaka przyszłość ciężarówek na Odolanach?Autor komentarza: ciekawskiTreść komentarza: osiedle z 1 blokiem no ok 100 mieszkań z budynkiem w kształcie sześcianika to szczyt osiągnieć renomowanej firmy . A może trzeba zmienić plan do wybudowania blokowiska, działka trochę kosztowała a jeden bloczek się nie spina .Data dodania komentarza: 1.10.2024, 09:57Źródło komentarza: Zamiast mieszkań na wynajem powstaną deweloperskie. Kolejne osiedle powstanie na OdolanachAutor komentarza: JJBTreść komentarza: Może mieszkańcy chcą by 105 zahaczało a nie zachaczało o Odolany :)Data dodania komentarza: 31.08.2024, 11:41Źródło komentarza: Linia 105 zahaczy o Odolany. Burza po decyzji ZTM-u