Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 października 2024 20:00

Najpierw Wola, teraz cała Polska rezygnuje z plastikowych sztućców i talerzy  

Koniec plastikowych widelców i innych tego typu produktów. To m.in. zmienia wchodząca w życie ustawa. Odbije się to także na naszych kieszeniach. 

Rezygnację z plastikowych, jednorazowych sztućców, talerzy czy kubeczków już w 2019 roku zapowiedział wolski urząd. Było to działanie podjęte w związku z przegłosowaniem przez Parlament Europejski propozycji nowej dyrektywy w sprawie ograniczenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko.

Teraz Andrzej Duda, prezydent Polski podpisał nowelizację ustawy o gospodarowaniu niektórymi odpadami, która wprowadza w życie unijną dyrektywę ograniczającą zużycie plastiku. Jest ona ważna z kilku powodów.  

Po pierwsze – oznacza koniec plastikowych sztućców, talerzy, słomek, mieszadełek do napojów, patyczków do balonów, styropianowych pojemników na żywność oraz napoje, patyczków higienicznych (z wyjątkiem stosowanych do celów medycznych). Będą musiały zastąpić je produkty drewniane lub metalowe.

Po drugie – nakłada na sklepy, restauracje, hurtownie obowiązek pobierania opłat (maks. 1 zł) za pakowanie w plastik. To samo czeka właścicieli automatów do kawy czy herbaty.

Nieprzestrzeganie tych przepisów jest zagrożone karą finansową – maksymalnie do 20 tys. zł. Pieniądze z opłat – jak chce ustawa – trafią do marszałków województw.

Po trzecie – na opakowaniach podpasek higienicznych, tamponów oraz aplikatorów do tamponów, chusteczek nawilżanych, wyrobów tytoniowych z filtrami zawierającymi tworzywa sztuczne oraz kubków na napoje będą musiały być zamieszczane unijne oznakowania z informacją o produkcie.

I w tym wypadku za ich brak przedsiębiorcom będzie groziła kara nawet 500 tys. zł.

Po czwarte – coraz większy będzie udział recyklatu w jednorazowych butelkach z tworzyw sztucznych. W 2025 roku ma to być minimum 25 proc., a od 2030 r. – 30 proc.

Po piąte – od 2025 roku producenci napojów w plastiku rocznie będą musieli odzyskiwać z selektywnej zbiórki 77 proc. jednorazowych butelek plastikowych. Od 2029 roku – już 90 proc.

News4Media/fot. iStock


plastik wola

plastik wola


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
KOMENTARZE
Autor komentarza: ciekawskiTreść komentarza: osiedle z 1 blokiem no ok 100 mieszkań z budynkiem w kształcie sześcianika to szczyt osiągnieć renomowanej firmy . A może trzeba zmienić plan do wybudowania blokowiska, działka trochę kosztowała a jeden bloczek się nie spina .Data dodania komentarza: 1.10.2024, 09:57Źródło komentarza: Zamiast mieszkań na wynajem powstaną deweloperskie. Kolejne osiedle powstanie na OdolanachAutor komentarza: JJBTreść komentarza: Może mieszkańcy chcą by 105 zahaczało a nie zachaczało o Odolany :)Data dodania komentarza: 31.08.2024, 11:41Źródło komentarza: Linia 105 zahaczy o Odolany. Burza po decyzji ZTM-uAutor komentarza: Robert M.Treść komentarza: Dlaczego dzisiaj (11.VIII.24) była muzyka latynoamerykańska zamiast zapowiadanej od dawna bałkańskiej?Data dodania komentarza: 11.08.2024, 19:45Źródło komentarza: Koncerty w Parku SzymańskiegoAutor komentarza: Leo56Treść komentarza: Jaką jesteście Gazetą Woli skoro zdjęcie pod mapką dotyczy Urzędu Skarbowego przy ulicy Jagiellońskiej a to Praga Północ? Nikt tego nie weryfikował, czyli nikt tego nie czyta data artykułu 25.10.2022 13:02 mój wpis 13.07.2024Data dodania komentarza: 13.07.2024, 17:23Źródło komentarza: Na Anielewicza pawilony usługowe jak na Jana Pawła? Określi to plan miejscowyAutor komentarza: LlTreść komentarza: Super artykuł!Data dodania komentarza: 28.06.2024, 22:32Źródło komentarza: Pełna kontrastów ulica Żelazna i jej historia...Autor komentarza: LlTreść komentarza: Poprosimy historię ulicy ZłotejData dodania komentarza: 26.06.2024, 21:27Źródło komentarza: Pełna kontrastów ulica Żelazna i jej historia...