Na początku listopada rozpoczęły się prace związane z modernizacją podwórka pomiędzy budynkami ul. Anielewicza 26, 26A, 26B oraz 28A. Podwórko zostało ogrodzone tymczasowym płotem, po czym zdemontowano istniejące ławki, kosze na śmieci, a także urządzenia z funkcjonującego tu placu zabaw. Zdjęto już również całą nawierzchnię asfaltową, która się tu przedtem znajdowała. Jak się dowiedzieliśmy, prace w tym miejscu związane są z projektem „Wolskie podwórka bez betonu, ale z zielenią” realizowanym w ramach budżetu obywatelskiego. Pomysł ten zgłosiła w zeszłym roku Katarzyna Pawłowska, a jej pomysł uzyskał w głosowaniu wystarczające poparcie mieszkańców i mieszkanek Woli. Koncepcja zakłada kompleksowy remont placu zabaw, rozbiórkę nawierzchni asfaltowych, wykonanie nowych chodników, rekultywację i pielęgnację istniejącej zieleni, oraz wykonanie nowych nasadzeń, a także montaż elementów małej architektury, takich jak ławki bujane, parkowe oraz kosze na odpady. Kosz całej inwestycji opiewa na 873 tys. złotych, a realizuje ją firma Elajo, specjalizująca się w projektowaniu i budowie wyposażenia placów zabaw. Jak się dowiedzieliśmy, prace mają zakończyć się do 16 grudnia 2024 r., a więc tuż przed Świętami Bożego Narodzenia.
Jak będzie wyglądał plac zabaw?
Na odmienionym placu zabaw znajdzie się siedem urządzeń do zabawy. Będą to: karuzela integracyjna, huśtawka integracyjna, zestaw zabawowy statek, zestaw zabawowy ze zjeżdżalnią tubową, karuzela na sprężynach, bujak labirynt oraz tzw. zestaw manipulacyjny. Planuje się także nawierzchnię poliuretanową oraz ustawienie czterech ławek i trzech koszy na śmieci.
Ławki bujane i bujna zieleń
Nie tylko plac zabaw przejdzie metamorfozę. Po modernizacji na pozostałej części podwórka pojawi się dziewięć ławek. Dwie z nich to ławki bujane, a więc potocznie mówiąc – huśtawki. Całość zostanie uzupełniona przez trzy nowe jabłonie. Ale warstwa roślinna będzie zdecydowanie bogatsza. Urzędnicy zaplanowali nasadzenie 207 szt. krzewów, 161 szt. róż, 42 pnączy, 74 traw i paproci paproci, 450 cebuli kwiatowych oraz aż 2404 szt. bylin. Łącznie to ponad 3300 szt. nowych roślin kwitnących w różnych porach roku.
Napisz komentarz
Komentarze