W tym artykule przeczytasz między innymi o:
- patronie ulicy
- ciekawostkach z jego życia
Szymon Józef Bellotti, wł. Simone Giuseppe Belotti (ur. na Murano, zm. w 1708) – barokowy architekt i sztukator pochodzący z Włoch.
Życiorys
Józef Bellotti (zm. 1708) - włoski architekt związany z dworem Michała Korybuta Wiśniowieckiego a potem Jana III Sobieskiego. W stolicy osiedlił się ok. 1660 roku. Niewiele wiadomo o początkach jego działalności, pierwszą potwierdzoną pracą były sztukaterie do pałacu w Wilanowie (1681). Później brał udział w budowie pałacu Krasińskich (1682-1689), równolegle kierując budową kościoła św. Krzyża. W tym samym czasie wzniósł na Krakowskim Przedmieściu statuę Matki Boskiej Passawskiej (rok 1683 - wotum dziękczynne za Wiktorię Wiedeńską), w 1689 roku zakończył też budowę pałacu Radziwiłłów na Krakowskim Przedmieściu. Pod koniec życia zajął się głównie budowlą sakralną - współpracował przy budowie kościoła św. Ducha, kościoła Ojców Paulinów, miał również zaprojektować kościół Opieki św. Józefa Oblubieńca (Panien Wizytek) na Krakowskim Przedmieściu (u wylotu ul. Królewskiej). Jednym z nielicznych wyjątków od tej reguły była restauracja pałacu Ossolińskich (1694). Zmarł podczas zarazy morowej szalejącej wówczas w Warszawie.
Między 1928.05.14 a 1948.11.15 był patronem nieistniejącej już ulicy na Żoliborzu. Znajdowała się ona na północny wschód od skrzyżowania dzisiejszej al. W. Reymonta z ul. J. Kochanowskiego.
Otrzymał od króla ziemię pod Warszawą, na której wybudował pałac nazwany Murano. Nazwa, w spolonizowanej w XVIII wieku formie Muranów, zachowała się do dziś.
Ważniejsze dzieła
- kościół św. Krzyża w Warszawie (1679-96),
- zamek Leszczyńskich w Rydzynie (ukończony 1695),
- figura wotywna Matki Boskiej Passawskiej przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie (1683),
- i najprawdopodobniej kościół św. Antoniego z Padwy przy ul. Senatorskiej.
Współpraca z Tylmanem z Gameren
- budowie pałacu Krasińskich w Warszawie,
- budowie kaplicy Kotowskich w kościele św. Jacka w Warszawie,
- przebudowie katedry w Łomży (1691–1692),
- przebudowie kościoła cystersów w Lądzie (1681−1685),
- kościele seminaryjnym Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca w Warszawie.
Dekoracje sztukatorskie:
- pałac Krasińskich (1689-95),
- pałac w Wilanowie,
- liczne kościoły w Polsce (m.in. kościół św. Mikołaja w Lesznie).
Napisz komentarz
Komentarze