Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 października 2024 22:08

Dwa muranowskie skwery przejdą zmiany. Wiemy, kiedy ruszą przygotowania

[TYLKO U NAS] Jeszcze w tym roku zostanie rozpisany konkurs na koncepcję projektową Skweru Lacherta – skweru, który obecnie istnieje tylko z nazwy. Na horyzoncie są także konsultacje społeczne w sprawie modernizacji Skweru Jura-Gorzechowskiego. Jeśli obejdzie się bez problemów, z odnowionych przestrzeni będziemy mogli skorzystać za trzy lata

Parking, który znajduje się w al. Solidarności tuż obok budynku Urzędu Dzielnicy Wola, został w 2020 r. nazwany Skwerem im. Bohdana Lacherta. Lachert był architektem cennego architektonicznie i urbanistycznie Muranowa Południowego, który dziś jest jednym ze znanych zabytkowych osiedli w Warszawie. O jego upamiętnienie na Muranowie starali się w 2019 r. społecznicy z inicjatywy SOS dla Podwórek na Muranowie z Rafałem Kowalczykiem na czele. Zbierali oni podpisy pod utworzeniem w tym miejscu zielonego skweru nazwanego na cześć architekta. Pomysł ten został poparty przez władze miasta oraz dzielnicy, dzięki czemu w 2020 r. w miejscu, w którym niegdyś funkcjonował parking zamontowane zostały tablice z nazwą patrona. Temat zapowiadanej rewitalizacji skweru w następnych latach jednak ucichł. Mimo prób, nie udało się wtedy wygospodarować odpowiedniej kwoty w dzielnicowym budżecie.

Skwer Bohdana Lacherta

„Park kieszonkowy” pod urzędem. Za trzy lata?

To się jednak zmieniło. Na ostatniej sesji Rady Dzielnicy Wola radni poparli zmiany w budżecie, które zakładają m.in. przeniesienia niewykorzystanych kwot z innych inwestycji właśnie na rewitalizację Skweru Lacherta. Jak się dowiedzieliśmy, jeszcze w tym roku na wniosek wolskiego ZGN-u Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego rozpisze konkurs na koncepcję projektową. Projekt ma zakładać rewitalizację terenu od Urzędu Dzielnicy do pawilonów przy al. "Solidarności 84" oraz wykonanie w tym miejscu parku kieszonkowego z urządzoną zielenią miejską i elementami małej architektury. Na skwerze ma powstać także nowe oświetlenie oraz przyłącze wodno-kanalizacyjne i energetyczne.

- Projekt ma zostać wykonany do końca 2025 r. Realizacja robót będzie zależała od uzyskania wszelkich decyzji i pozwoleń, lecz szacujemy, że stanie się to latach 2026-2027. – zapowiada Marcin Jakubik, rzecznik prasowy Dzielnicy Wola.  

Opracowanie całej dokumentacji projektowej Skweru Lacherta ma kosztować 100 tys. zł. Nie wiadomo jednak, jakie będą koszty budowy skweru. Wynikną one z opracowanych kosztorysów inwestorskich. Jednak wiadomo, że na razie dzielnica Wola ma zarezerwowane z budżecie na ten cel niecałe 2 mln zł. 

„Konsultacje są konieczne”. Inwestycje również na Skwerze Gorzechowskiego

W tym samym czasie będą trwać pracę nad zmianami na Skwerze im. gen. Jura-Gorzechowskiego. Choć na skwerze położonym pomiędzy ulicami Smoczą, Pawią, Dzielną oraz al. Jana Pawła II nie przeprowadzono nigdy kompleksowej modernizacji, w ostatnich latach został on nieco odświeżony. Pojawiły się tu nowe ławki, wyremontowano główną aleję i zastąpiono popękany beton nowym, przepuszczającym wodę betonem jamistym, a także dosadzono trochę ozdobnej zieleni. Powstał tu także Ogród Sprawiedliwych, którego celem jest upamiętnienie osób, które ratowały życie innych lub występowały w obronie ludzkiej wolności i godności w czasie nazizmu i komunizmu, ludobójstw, masowych mordów, zbrodni przeciwko ludzkości. 

Fragment Ogrodu Sprawiedliwych na Skwerze Gorzechowskiego

Jak się dowiadujemy, na horyzoncie rysują się jednak kolejne zmiany. Zarząd Zieleni Warszawy zaplanował rewitalizację tego terenu, która ma zostać przeprowadzona w latach 2025-2027. Na skwerze modernizacji wymagają nawierzchnie chodników, latarnie oraz plac zabaw. Rewitalizacja obejmie jednak przeprowadzenie konsultacji społecznych, na których podstawie zostanie stworzona docelowa koncepcja zagospodarowania skweru. O ich przeprowadzenie zabiegała grupa mieszkańców sąsiadujących ze skwerem, która domaga się otwartej i poważnej dyskusji dotyczącej tego, jaki ma być kształt skweru oraz poszczególnych jego elementów. Pojawiają się bowiem różnice zdań w stosunku do formy Ogrodu Sprawiedliwych, który zdaniem części osób zawłaszcza coraz większą część skweru, na której odbywają się systematyczne spotkania właścicieli i właścicielek psów. Ma zostać jednak zaproponowana mieszkańcom nowa forma upamiętnienia. 

- Rozpoczęcie procesu rewitalizacji planowane jest od diagnozy lokalnej. Takie podejście umożliwi zaprojektowanie skweru jako spójnej i funkcjonalnej przestrzeni publicznej w której ogród sprawiedliwych będzie współgrać z otoczeniem. Został złożony wniosek do biura funduszy europejskich i polityki rozwoju o wprowadzenie zmian w planie wydatków majątkowych na sierpniowej sesji posiedzenia rady miasta stołecznego Warszawy poprzez powołanie nowego zadania inwestycyjnego. Wniosek ponowiono na planowaną październikową sesję. – wyjaśnia Monika Gołębiowska Kozakiewicz, dyrektorka Zarządu Zieleni m. st. Warszawy. 

Na razie nie jest znany dokładny termin konsultacji. Jednak jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, rozpoczną się one prawdopodobnie na początku 2025 r. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
KOMENTARZE
Autor komentarza: ciekawskiTreść komentarza: osiedle z 1 blokiem no ok 100 mieszkań z budynkiem w kształcie sześcianika to szczyt osiągnieć renomowanej firmy . A może trzeba zmienić plan do wybudowania blokowiska, działka trochę kosztowała a jeden bloczek się nie spina .Data dodania komentarza: 1.10.2024, 09:57Źródło komentarza: Zamiast mieszkań na wynajem powstaną deweloperskie. Kolejne osiedle powstanie na OdolanachAutor komentarza: JJBTreść komentarza: Może mieszkańcy chcą by 105 zahaczało a nie zachaczało o Odolany :)Data dodania komentarza: 31.08.2024, 11:41Źródło komentarza: Linia 105 zahaczy o Odolany. Burza po decyzji ZTM-uAutor komentarza: Robert M.Treść komentarza: Dlaczego dzisiaj (11.VIII.24) była muzyka latynoamerykańska zamiast zapowiadanej od dawna bałkańskiej?Data dodania komentarza: 11.08.2024, 19:45Źródło komentarza: Koncerty w Parku SzymańskiegoAutor komentarza: Leo56Treść komentarza: Jaką jesteście Gazetą Woli skoro zdjęcie pod mapką dotyczy Urzędu Skarbowego przy ulicy Jagiellońskiej a to Praga Północ? Nikt tego nie weryfikował, czyli nikt tego nie czyta data artykułu 25.10.2022 13:02 mój wpis 13.07.2024Data dodania komentarza: 13.07.2024, 17:23Źródło komentarza: Na Anielewicza pawilony usługowe jak na Jana Pawła? Określi to plan miejscowyAutor komentarza: LlTreść komentarza: Super artykuł!Data dodania komentarza: 28.06.2024, 22:32Źródło komentarza: Pełna kontrastów ulica Żelazna i jej historia...Autor komentarza: LlTreść komentarza: Poprosimy historię ulicy ZłotejData dodania komentarza: 26.06.2024, 21:27Źródło komentarza: Pełna kontrastów ulica Żelazna i jej historia...