Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 19 września 2024 23:55

Nowe bloki zamiast Klifu przy Okopowej. Poznaliśmy projekt planu dla Muranowa Zachodniego

[TYLKO U NAS] Teren Klifu przy ul. Okopowej już za kilka lat może czekać prawdziwa rewolucja. W wyłożonym właśnie projekcie planu miejscowego dla wolskiej części Muranowa zaplanowano tam nowe osiedle. Uwzględniono też przebicie ul. Miłej do Okopowej. Ale to nie jedyne zmiany, które mogą czekać mieszkańców Muranowa.

Kilka dni temu poznaliśmy projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Muranowa Zachodniego. Warszawscy urzędnicy oraz urbaniści pracowali nad nim przez ostatnie dwa lata. Określi on, w jaki sposób w przyszłości będzie mogła się rozwijać okolica: m.in. w jaki sposób oraz gdzie mogą być budowane nowe budynki, jakie będą mogły lub musiały pełnić funkcje, gdzie i w jaki sposób mają być urządzone tereny zieleni oraz którędy mają przebiegać ulice. Jak wyjaśniają urzędnicy z stołecznego Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, plan dla Muranowa Zachodniego ma głównie chronić oraz ulepszyć istniejące założenie urbanistyczne oraz umożliwić takie przekształcenie tego terenu, które będzie respektowało jego zabytkowy charakter oraz walory przyrodniczo-krajobrazowe. Ma również zabezpieczyć osiedle przez niepożądanymi działaniami i zmianami przestrzennymi. Ale nie znaczy to, że nie będzie możliwe dogęszczenie zabudowy w niektórych miejscach. 

Jednak nie cały obszar wolskiego Muranowa znajduje się w granicach tego planu. Na terenach wzdłuż ul. Okopowej już dziś obowiązuje plan miejscowy. Obowiązuje także dla terenu Klifa, ale urzędnicy zdecydowali się zmienić przeznaczenie tego terenu i zrezygnować z usług handlu i biur, które były zakładane dla tego miejsca. 

Schematyczna mapa z zaznaczonymi granicami obszaru objętego konsultowanym projektem planu miejscowego

Zasięg obowiązywania sporządzanego planu miejscowego dla Muranowa – części zachodniej. Fot. Miasto Stołeczne Warszawa

Co z Klifem? Nowe osiedle na terenie Klifu

Projekt planu w obecnym kształcie przewiduje umożliwienie całkowitego wyburzenia galerii handlowej przy ul. Okopowej 58/72. Na jej terenie mogłaby pojawić się nowa zabudowa usługowa bądź mieszkaniowa wielorodzinna z usługami w parterach. Od strony ul. Okopowej pierzeja uliczna będzie mogła wynieść aż 30 m wysokości, z tym że każdy z budynków nie będzie mógł być dłuższy niż 70 m. W miejscu, gdzie obecnie znajduje się wysoki biurowiec przewiduje się pozostawienie 60-metrowej dominanty wysokościowej. Z kolei od strony ul. Esperanto budynki będą mogły mieć maksymalnie 19,5 m – a więc ok. 6 kondygnacji. Mają one nawiązywać do zabudowy po drugiej stronie ul. Esperanto poprzez ich geometryczne rozmieszczenie równolegle lub prostopadle względem siebie. Na ich dachach ma pojawić się zieleń. Na całym terenie po Klifie przewiduje się min. 40% powierzchni biologicznie czynnej. W planie wyznaczono także przedłużenie ul. Miłej i jej połączenie z ul. Okopową. 

Muranów Południowy bez Piekarni Warszawskiej

Istotne zmiany dotyczą także przyszłości jednego z ważnych dla mieszkańców i mieszkanek miejsc na Muranowie Południowym. Planiści nie przewidzieli linii zabudowy dla parterowego pawilonu handlowego przy ul. Nowolipki, w którym funkcjonuje dziś Piekarnia Warszawska. Budynek ten powstał w latach 90. XX. w. i nie przynależy do historycznego układu urbanistycznego Muranowa Południowego, który wpisany jest dziś do rejestru zabytków. Z tego też powodu urzędnicy nie zdecydowali się na jego utrwalenie zapisami planu. Ich zdaniem, usługi powinny być realizowane w parterach sąsiednich budynków.  Tyle, że w jednym z nich, przy ul. Nowolipki 16, znajduje się filia wolskiego ZGN-u, a więc miejsce pełniące funkcje publiczne. Plan przewiduje w tym miejscu 10-metrowa zabudowę usługową, a więc umożliwia jej nieznaczne podwyższenie w tym miejscu.  Nie precyzuje też, że mają to być usługi wyłącznie publiczne. Jednak z uwagi na to, że jest to obecnie działka należąca do miasta, trudno spodziewać się, że w przyszłości powstanie tu piekarnio-kawiarnia. Sama Piekarnia Warszawska jest zaś dla lokalnej społeczności istotnym zarówno codziennych zakupów, jak i miejscem spotkań. To właśnie w tym miejscu zbierano podpisy pod petycją o wpis Muranowa Południowego do rejestru zabytków. Nie oznacza to jednak, że od razu po uchwaleniu planu budynek ten przestanie istnieć. Będzie mógł funkcjonować on do czasu “realizacji docelowego sposobu zagospodarowania terenu” – a więc do czasu, gdy władze dzielnicy zdecydują się go wyburzyć. 

Jeśli chodzi o otoczenie kościoła św. Augustyna - a dokładnie o miejsce, w którym jeszcze niedawno parafia planowała budowę budynku mieszkalno-usługowego, mieszkańcy mają powód do spokoju. Na terenie, który do niedawna pełnił funkcję parkingu została wyznaczona tzw. strefa zieleni. Oznacza to, że na działce tej będzie mogło być max. 30% powierzchni utwardzonej bądź ażurowych płyt parkingowych. Nie przewiduje się tu jednak żadnej nowej zabudowy. Tak samo, jak na Skwerze Lacherta, który w przyszłości ma być spójnym terenem zieleni publicznej. Na planie nie znalazły się linie zabudowy w miejscu obecnego pawilonu handlowego z Biedronką. W jego miejscu przewiduje się tzw. akcent przestrzenny, a więc obiekt dominujący nad innymi, wybijający się z otoczenia swoją wysokością, wielkością, kształtem, stanowiący punkt orientacyjny w przestrzeni miejskiej – np. rzeźba, pomnik czy fontanna. 

Dla Muranowa Południowego ważne są również zapisy dotyczące pawilonów usługowych wzdłuż al. Jana Pawła II. Plan nie nakazuje ich restylizacji poprzez przywrócenie historycznej formy dachu, a jedynie dopuszcza taką możliwość. Jak dowiedzieliśmy się od projektantki planu, ma to związek z zapisami planu dla Muranowa Wschodniego, który dopuszcza nadwieszenia budynku nad teren pasa drogowego al. Jana Pawła II. Ograniczenie możliwości ich realizacji w planie po stronie wolskiej przez nakazanie określonej formy dachu powodowałoby pewną nieścisłość i wykluczanie zapisami jednego planu zapisów drugiego. Jednak projektanci zdają sobie sprawę z przychylności mieszkańców i mieszkanek Muranowa do powrotu dawnego wyglądu pawilonów, w związku z czym jeśli mieszkańcy zgłoszą w konsultacjach uwagi dot. nakazu przywrócenia dachów o historycznej formie, kwestia ta będzie ponownie rozważona. 

Zieleń i parkingi wzdłuż Anielewicza, nowy budynek na rogu Smoczej i Pawiej

Znana jest także przyszłość szerokiego pasa zieleni wzdłuż ul. Anielewicza na odcinku od ul. Esperanto do al. Jana Pawła II. Choć w teorii wielkość tego terenu umożliwia budowę nowej zabudowy – o czym przekonali się niedawno mieszkańcy po śródmiejskiej stronie al. Jana Pawła II, planiści zdecydowali się zachować obecny, zielony charakter tego terenu. Wyznaczono tu tzw. strefy zieleni izolacyjnej.  Dopuszcza się, aby 40 % z nich stanowiła nawierzchnia utwardzona, w tym ażurowe płyty parkingowe, co pozwoli na zachowanie funkcjonujących tu obecnie parkingów. Nakazuje się jednak zachowanie istniejących drzew. 

Choć plan w zdecydowanej większości ogranicza możliwość lokalizowania na Muranowie nowej zabudowy, w niektórych miejscach umożliwia jej dogęszczenie. Tak stało się w przypadku terenu na rogu ul. Smoczej i ul. Pawiej sąsiadującego ze Skwerem im. Gen. Jura Gorzechowskiego. W miejscu istniejących garaży, będzie mógł powstać nowy budynek mieszkalny z usługami w parterach. Jego maksymalna wyniesie to 17,5 m, czyli ok. 5 kondygnacji. Lokale usługowe będą miały się znaleźć od strony ul. Smoczej oraz od strony skweru. Plan dopuszcza również możliwość uzupełnienia pierzei zabudowy wzdłuż ul. Pawiej w miejscu wyburzonego kilka lat budynku Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej, a także nowy budynek usługowy lub mieszkalny w miejscu garaży na końcu ul. Żelaznej (koło budynku ul. Żelazna 103). Można będzie również nadbudować budynki mieszkalne o adresach ul. Smocza 19, ul. Anielewicza 24, 26, 28, 30 o dodatkową kondygnację przy określonych warunkach. Ich maksymalna wysokość będzie mogła wynieść 20,5 m.

Konsultacje - twój głos ma znaczenie!

Konsultacje społeczne planu trwają do 15 października. 26 września (czwartek) o godz. 17:00 odbędzie się dyskusja on-line na platformie ZOOM. Z projektantką planu będzie można porozmawiać również m.in. na dyżurze stacjonarnym w poniedziałek 30 września w godzinach 13.00 –16.00 w Urzędzie Dzielnicy Wola. Rysunek i tekst planu oraz informacje, jak składać uwagi i gdzie będą trwać konsultacje dostępne są stronie: https://architektura.um.warszawa.pl/.../jaki-plan...


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze