Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 06:26

Dzień bez samochodu w Warszawie

W najbliższą niedzielę najlepiej przesiąść się do pojazdów Warszawskiego Transportu Publicznego, w których nie trzeba będzie kasować biletów.
  • Źródło: Miasto Warszawa
Dzień bez samochodu w Warszawie
komunikacja miejska

Źródło: WTP

W tym artykule przeczytasz między innymi o:

  • dniu bez samochodu
  • pikniku rodzinnym

Dzień bez samochodu

W dniu 22 września od godz. 0:00 do 23:59 – bezpłatnie pojedziemy autobusami, tramwajami, metrem i pociągami SKM. Kasowniki będą wyłączone, automaty biletowe w pojazdach nie będą sprzedawały biletów papierowych, ale zakup biletów długookresowych kodowanych na kartach miejskich będzie możliwy. Otwarte zostaną też bramki metra – mówi Katarzyna Strzegowska, dyrektorka Zarządu Transportu Miejskiego.

Specjalną ofertę mają także samorządowi przewoźnicy kolejowi – Koleje Mazowieckie i Warszawska Kolej Dojazdowa. W niedzielę także podróże pociągami WKD i KM na wszystkich trasach będą bezpłatne.

Jeśli ktoś na co dzień nie korzysta z transportu publicznego, to 22 września będzie miał doskonałą okazję, żeby przetestować, jak działa komunikacja publiczna w stolicy, aglomeracji warszawskiej a także w województwie mazowieckim. Pociągi Kolei Mazowieckich dojeżdżają bowiem do miejscowości odległych nawet o kilkaset kilometrów od stolicy – np. do Czeremchy, przy granicy z Białorusią, jest aż 200 km.

Każdy się zmieści w WTP

Tego dnia ze wszystkich parkingów P+R będzie można korzystać bez opłat, a potem – również bezpłatnie – w dalszą podróż ruszyć transportem publicznym. A jest gdzie jeździć, bo długość linii WTP tylko na terenie Warszawy wynosi ponad trzy tysiące kilometrów.

Warszawski Transport Publiczny to dziś ponad 1500 autobusów, ok. 400 składów tramwajowych, 62 pociągi metra oraz 20 pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej – codziennie w ruchu w Warszawie i aglomeracji. Stołeczne trasy obsługuje ponad 300 linii autobusowych, 24 tramwajowe, pięć linii SKM i dwie linie metra. Pojazdy WTP poruszające się po tych trasach mogą pomieścić bardzo wielu pasażerów – w zeszłym roku ze stołecznej komunikacji miejskiej skorzystało 956 mln osób.

Wygodnie i bezpiecznie

W Polsce Dzień bez Samochodu obchodzony jest od 2004 roku. Z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności i Dnia bez Samochodu mogą skorzystać mieszkańcy Warszawy, Wrocławia, Białegostoku, Głogowa, Jeleniej Góry, Konina, Kielc, Krakowa, Lublina, Łodzi, Nysy, Opola, Poznania, Stalowej Woli, Szczecina, Szczecinka, Torunia, Trójmiasta i Tychów.

Wpadnij na piknik

Zwieńczeniem Europejskiego Tygodnia Mobilności w Warszawie będzie piknik rodzinny w zajezdni tramwajowej Żoliborz przy ulicy Zgrupowania AK „Kampinos” 10. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 21 września, w godz. 10:00-16:00. Na odwiedzających czeka moc atrakcji związanych z komunikacją miejską.

Do zajezdni dojechać będzie można specjalnymi liniami obsługiwanymi w większości zabytkowymi pojazdami. Przejazdy będą bezpłatne. Autobusy linii DTP będą kursowały między stacją metra Wawrzyszew a zajezdnią, a tramwaje linii D pojadą na trasie z Tarchomina Kościelnego do Młocin.

Z kolei w niedzielę, 22 września, otwarta dla zwiedzających zostanie bocznika kolejowa Warszawa-Wola SKM oraz Stacja Techniczno-Postojowa na Kabatach. W tych wydarzeniach będą mogły wziąć udział te osoby, które zdobędą wejściówki podczas sobotnich Dni Transportu Publicznego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

KOMENTARZE
Autor komentarza: MuranowiankaTreść komentarza: Co z miejscami parkingowymi przy ul Esperanto? Mieszkańcy wielu bloków nie mają możliwości parkowania na wydzielonym miejscu przy bloki bo zabudowa z prlu na to nie pozwala. Również np. stary podest który jest w uliczce wewnetrznej bloku należy do moasta, walają się tam śmieci, ale chyba jest tam ujęcie wody...Patrząc na ten plan wygląda, że od strony Esperanto będą wjazdy na osiedle. Już nie mówię o tym, że Esperanto jest zatłoczone, bo zaraz przy Kliffor jest szkoła podstawowa, a tam gdzie ma być planowane wydłużenie miłej jest liceum i po przeciwnej stronie żłobek. Jest to wspaniała dzielnica i znalazł biznesmen sposób na zdegradowanie urokliwego Muranowa.Data dodania komentarza: 22.10.2024, 20:21Źródło komentarza: Pierwszy krok w stronę rozbiórki Klifu. Na ile to realne?Autor komentarza: Bożena WróblewskaTreść komentarza: Brak osiedli na KoleData dodania komentarza: 19.10.2024, 19:05Źródło komentarza: Najlepsze miejsca na Woli. To one budują charakter dzielnicyAutor komentarza: ArcziTreść komentarza: Kurwa by się wzięli za tych złodziei z rządu , gościa na bazarze nie chroni immunitetData dodania komentarza: 19.10.2024, 07:16Źródło komentarza: Działania Policji na wolskim bazarzeAutor komentarza: maniekTreść komentarza: Wizja lokalna? Akurat nic nie będzie w tym czasie kurzyć, hałasować, trąbić, łomotać, pędzić, blokować, wymuszać... no chyba przez przypadek :)Data dodania komentarza: 17.10.2024, 15:53Źródło komentarza: Jaka przyszłość ciężarówek na Odolanach?Autor komentarza: ciekawskiTreść komentarza: osiedle z 1 blokiem no ok 100 mieszkań z budynkiem w kształcie sześcianika to szczyt osiągnieć renomowanej firmy . A może trzeba zmienić plan do wybudowania blokowiska, działka trochę kosztowała a jeden bloczek się nie spina .Data dodania komentarza: 1.10.2024, 09:57Źródło komentarza: Zamiast mieszkań na wynajem powstaną deweloperskie. Kolejne osiedle powstanie na OdolanachAutor komentarza: JJBTreść komentarza: Może mieszkańcy chcą by 105 zahaczało a nie zachaczało o Odolany :)Data dodania komentarza: 31.08.2024, 11:41Źródło komentarza: Linia 105 zahaczy o Odolany. Burza po decyzji ZTM-u