Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 15 kwietnia 2025 21:07
Reklama dotacje dla firm
Informacja prasowa

Mazowsze z turystycznym sukcesem. Region notuje rekordowe wyniki

Zachwycające krajobrazy, bogactwo dziedzictwa kulturowego i coraz szersza oferta atrakcji – Mazowsze po raz kolejny udowadnia, że jest jednym z najatrakcyjniejszych regionów turystycznych w Polsce. Ubiegły rok przyniósł rekordowe wyniki, które jasno pokazują: turyści – zarówno z kraju, jak i zagranicy – coraz chętniej wybierają województwo mazowieckie jako miejsce na odpoczynek, odkrywanie i inspirujące podróże. Nasz region coraz częściej staje się miejscem nie tylko na krótkie wypady, ale także na dłuższe, bardziej świadome podróże.
Mazowsze z turystycznym sukcesem. Region notuje rekordowe wyniki

Źródło: Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna

Rekordowa frekwencja w mazowieckich obiektach noclegowych

Z roku na rok Mazowsze przyciąga coraz więcej odwiedzających. Dane za 2024 rok mówią jasno: w obiektach noclegowych regionu zatrzymało się aż 6 869 270 osób, co oznacza wzrost o 9,87% w porównaniu z rokiem poprzednim.

– Takie liczby niezmiernie cieszą! To oznacza, że województwo mazowieckie jest regionem, do którego przyjeżdżamy już nie tylko na jedno- czy dwudniowy odpoczynek, ale chcemy poznać je lepiej i zostajemy tu nawet na kilka dni. Ta zmiana jest zauważalna i bardzo budująca – pokazuje, że Mazowsze stało się przestrzenią, która inspiruje do głębszego odkrywania. Fakt, że coraz więcej osób odwiedza nasz region, to efekt konsekwentnie prowadzonej polityki turystycznej: inwestycji w infrastrukturę, poprawy bezpieczeństwa, oraz przemyślanej komunikacji marketingowej. To również konkretne korzyści dla gospodarki – rosnące przychody lokalnych przedsiębiorców, rozwój usług okołoturystycznych, nowe miejsca pracy i większe wpływy do budżetów samorządów. Dla nas to znak, że obrany kierunek działań przynosi realne, długofalowe efekty – zarówno wizerunkowe, jak i ekonomiczne – mówi Izabela Stelmańska, Prezes Zarządu Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Liczba turystów krajowych wzrosła o 8,06% – do ponad 5 mln osób (dokładnie 5 005 457), natomiast liczba gości zagranicznych osiągnęła poziom 1 863 813, co daje aż 14,12% wzrostu. Tym samym województwo mazowieckie stało się najczęściej wybieranym regionem w Polsce pod względem liczby noclegów, wyprzedzając tradycyjnie popularne regiony nadmorskie i górskie.

 

24 miliony pasażerów na mazowieckich lotniskach

Transport lotniczy na Mazowszu również zanotował znakomite wyniki. W 2024 roku z regionalnych portów lotniczych skorzystało łącznie 24 miliony pasażerów. Liderem pozostaje Lotnisko Chopina, które obsłużyło 21 261 806 osób, notując wzrost o 15,1% względem roku poprzedniego.

Rosnącą popularnością cieszy się także Lotnisko Warszawa-Radom, z którego skorzystało 112 629 pasażerów. Jedynym lotniskiem, które zanotowało spadek, było Lotnisko w Modlinie – obsłużyło 2 697 575 osób, co oznacza spadek o 20,7%.

 

Trzy najchętniej wybierane powiaty

Zdecydowanym liderem wśród turystycznych destynacji Mazowsza pozostaje Warszawa, którą w 2024 roku odwiedziło aż 5 059 796 turystów. 

– Warszawa pozostaje jednym z najmocniejszych punktów turystycznych nie tylko Mazowsza, ale i całej Polski. To miasto przyciąga zarówno ofertą kulturalną, jak i dużymi wydarzeniami, które mają zasięg ogólnopolski i międzynarodowy. Stolica pełni też ważną rolę jako punkt startowy do odkrywania całego regionu – od Kampinosu po Sierpc. Dzięki rozbudowanej infrastrukturze, łatwemu dojazdowi i stale rozwijającej się bazie turystycznej, Warszawa jest miejscem, do którego się wraca – nie tylko przy okazji, ale z wyboru – podkreśla Jarosław Jóźwiak, Wiceprezes Zarządu Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

 

Jednak województwo mazowieckie nie kończy się na stolicy. Na kolejnych miejscach pod względem liczby rezerwacji noclegów znalazły się: powiat legionowski (225 850 turystów) oraz powiat pruszkowski (147 313 turystów).

– Z jednej strony turyści chcą być blisko tętniącej życiem stolicy, z jej szeroką ofertą kulturalną i rozrywkową, z drugiej – coraz bardziej doceniany jest spokój i komfort wypoczynku w mniejszych miejscowościach podwarszawskich – mówi Dorota Zbińkowska, Dyrektor Biura Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. – Dzięki bardzo dobrej komunikacji kolejowej i drogowej, nocleg w Pruszkowie czy Legionowie to nie tylko ekonomiczne, ale też wygodne rozwiązanie – szczególnie dla tych, którzy chcą połączyć relaks z łatwym dostępem do atrakcji stolicy. Co ważne, rośnie też rola wydarzeń kulturalnych – festiwale, koncerty, wystawy coraz częściej stają się głównym magnesem przyciągającym turystów. Mazowsze żyje kulturą przez cały rok i to widać w liczbach.

 

Najchętniej odwiedzane miejsca na Mazowszu

W 2024 roku wśród mazowieckich atrakcji turystycznych ponownie dominowały instytucje kultury w Warszawie. Łazienki Królewskie przyciągnęły aż 5,5 mln odwiedzających, co oznacza wzrost o 1,03% względem 2023 roku. Na drugim miejscu znalazło się Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie z wynikiem 2,67 mln gości (+6,28%), a podium zamyka Zamek Królewski w Warszawie, który odwiedziło 2,14 mln osób (+6,37%).

Kolejne miejsca w rankingu najpopularniejszych atrakcji zajęły:

  1. PGE Narodowy – 2,1 mln

  2. Muzeum Narodowe w Warszawie – 1,5 mln

  3. Kampinoski Park Narodowy – 1,3 mln

  4. Suntago – Park of Poland

  5. Centrum Nauki Kopernik – 1,04 mln

  6. Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie – 983 tys. (+10,46%)

  7. Pałac Kultury i Nauki – 888 tys. (+11,72%)

 

Poza stolicą – różnorodnie i atrakcyjnie

Mazowsze poza Warszawą również przyciąga tłumy. Do najchętniej odwiedzanych atrakcji regionu należały:

  1. Kampinoski Park Narodowy – 1,3 mln turystów

  2. Suntago – Park of Poland

  3. Muzeum Romantyzmu w Opinogórze – 220 tys. (+81,03%)

  4. Julinek Park

  5. Farma Iluzji

  6. Muzeum Mazowieckie w Płocku – 127 tys.

  7. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu – 102 tys.

  8. Muzeum Wsi Radomskiej – 93 tys.

  9. Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku – 80 tys.

  10. Zamek w Liwie – Zbrojownia – 75 tys.

 

Czego najczęściej szukaliśmy?

W 2024 roku wśród wyszukiwań dotyczących województwa mazowieckiego najczęściej pojawiały się hasła związane z trzema kategoriami: wypoczynek nad wodą, Mazowsze na filmowo oraz spacery i wędrówki. Internauci najchętniej czytali artykuły o plaży w Serocku i rejsach białą flotą, Jeziorze Kozienickim, Pałacu w Patrykozach, kompleksie Suntago – największym parku rozrywki w Europie – oraz Jeruzalu, znanym z planu serialu „Ranczo”.

Z kolei największe zainteresowanie w mediach społecznościowych wzbudziły treści poświęcone Łazienkom Królewskim, Nadbużańskiemu Parkowi Krajobrazowemu, Puszczy Kozienickiej, Podlaskiemu Przełomowi Bugu oraz Szlakowi Wkry.

 

Turystyczna Wielkanoc na Mazowszu

Wielkanoc to idealna okazja, by zaplanować krótką wycieczkę po regionie. W tym roku również nie zabraknie świątecznych atrakcji:  

 

  • Płock: Płocki Jarmark Wielkanocny (4-21 kwietnia)

  • Błonie: Kiermasz Wielkanocny (12-13 kwietnia)

  • Otwock: Jarmark Wielkanocny (12-13 kwietnia)

  • Łyse: Niedziela Palmowa (13 kwietnia)

  • Radom:  wernisaż wystawy “Pisanki Wandy Gotkiewicz” w Muzeum Wsi Radomskiej (13 kwietnia)

  • Szydłowiec: Szydłowiecki Kiermasz Wielkanocny (13 kwietnia)

  • Wiączemin Polski: 5. Kiermasz Wielkanocny w Skansenie Osadnictwa Nadwiślańskiego (13 kwietnia)

  • Sierpc: Niedziela Palmowa w Skansenie (13 kwietnia) oraz gry i zabawy wielkanocne (21 kwietnia). 

 

https://www.facebook.com/ModaNaMazowsze/

https://www.instagram.com/moda_na_mazowsze/

https://www.youtube.com/@modanamazowsze578

https://mazowsze.travel/


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklamadotacje unijne dla firm MŚP
KOMENTARZE
Autor komentarza: AgriTreść komentarza: Czy oprócz publikacji zdjęć autor zgłasza również ujawnione wykroczenia odpowiednim służbom? Szkoda byłoby, gdyby ta praca nie znajdowała odzwierciedlenia w egzekwowaniu prawa przez służby. Większość zdjęć prezentuje czyny zagrażające bezpieczeństwu lub niszczące przestrzeń publiczną.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 12:35Źródło komentarza: Mistrzowie parkowania #50. Na zakazie, na trawniku, na chodnikuAutor komentarza: SąsiadTreść komentarza: Czy to artykuł sponsorowany, albo napisane przez Dyrektora? Ps. Na Działdowskiej działy się równie ciekawe rzeczy wcześniej.Data dodania komentarza: 12.03.2025, 13:55Źródło komentarza: Wolskie Centrum Kultury – siedem lat dynamicznego rozwojuAutor komentarza: Mieszkaniec WoliTreść komentarza: Byłem na miejscu zdarzenia i nagrywałem od momentu przyjazdu pierwszych wozów strażackich. Zapraszam do obejrzenia https://youtu.be/jTGIRuREhfQData dodania komentarza: 12.03.2025, 08:24Źródło komentarza: Pożar Składowiska na WoliAutor komentarza: JustynaTreść komentarza: Ja bym tu poza ulicą Jana Kazimierza jeszcze dodała monitoring w tym przejściu podziemnym pieszym pod Wolską na wysokości Redutowej. Tam już "szaleją" wandale malując ten tunel po remoncie a i wieczorami nie jest tam zbyt przyjemnie chodzić z tych przystanków do domu.Data dodania komentarza: 11.03.2025, 12:31Źródło komentarza: Nowe kamery na Woli H Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Oczywiście, proszę przesłać na e-mail: [email protected]Data dodania komentarza: 28.02.2025, 11:02Źródło komentarza: Mistrzowie parkowania #42. Na zakazie, na trawniku, na chodnikuAutor komentarza: ATreść komentarza: Czy można przesyłać swoje zdjęcia do publikacji?Data dodania komentarza: 14.02.2025, 11:40Źródło komentarza: Mistrzowie parkowania #42. Na zakazie, na trawniku, na chodniku
Reklama
Reklama