Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 kwietnia 2025 06:26
Reklama

Dancing na Kercelaku

21 września na ul. Chłodnej 21 o godz. 17:00 odbędzie się niezapomniany dancing na Kercelaku.
  • Źródło: Dzielnica Wola
Dancing na Kercelaku
plakat wydarzenia

Źródło: Dzielnica Wola

W tym artykule przeczytasz między innymi o:

  • dancingu na Kercelaku
  • historii Kercelaka

Dancing na Kercelaku

Wraz z Małą Orkiestrą Dancingową Urząd Dzielnicy zabierze Was w podróż do czasów, gdy taniec i muzyka wypełniały ulice przedwojennej Warszawy. 

Jak zapowiadają organizatorzy to będzie wyjątkowy wieczór pełen rytmów tanga, walca i swingu! Przygotujcie się na wirujące melodie, które poderwą Was do tańca.

Zabierzcie przyjaciół, rodziny i wszystkich, którzy chcą poczuć magię dawnych dancingów. Nie przegapcie tej wyjątkowej okazji, aby bawić się przy dźwiękach muzyki na żywo z najlepszymi w swoim fachu!

Kercelak i jego historia

Kercelak właśc. plac Kercelego – nieistniejący plac w warszawskiej dzielnicy Wola i targowisko znajdujące się na placu w latach 1867–1947. Od 2001 nazwę rondo Kercelak nosi skrzyżowanie ulicy Okopowej i alei „Solidarności”.
Nazwa placu i znajdującego się na nim targowiska pochodziły od nazwiska Józefa Kercelego, właściciela kilku nieruchomości w tym rejonie Woli, który ofiarował ten teren miastu z przeznaczeniem na targ paszą. Przed uporządkowaniem znajdowały się tam okopy i fosy z wodą.

Targowisko było zabudowane drewnianymi straganami, ustawionymi w rzędach, oddzielonymi od siebie wąskimi przejściami. Bardzo popularny był również handel naręczny. W poszczególnych częściach Kercelaka handlowano towarami w tym samym lub zbliżonym asortymencie, np. handel artykułami spożywczymi koncentrował się w rejonie ulicy Leszno. W 1926 na placu ukończono budowę niewielkiej hali targowej w kształcie litery „L”.

Kercelak stanowił ważną część składową folkloru warszawskiej dzielnicy zachodniej. Byli z nim związani m.in. niektórzy bohaterowie felietonów Stefana Wiecheckiego „Wiecha”.

Kercelak był miejscem akcji przeciwko nielegalnemu handlowi i obław (łapanek) organizowanych przez okupacyjne władze niemieckie, m.in. w maju 1942 na targowisku zatrzymano i przewieziono do obozu przy ul. Skaryszewskiej ok. 3 tys. osób, a wczesną wiosną 1944 zabrano ok. tysiąca handlujących i kupującyc]. W sierpniu 1942 na Kercelaku działało 1550 straganów.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: SąsiadTreść komentarza: Czy to artykuł sponsorowany, albo napisane przez Dyrektora? Ps. Na Działdowskiej działy się równie ciekawe rzeczy wcześniej.Data dodania komentarza: 12.03.2025, 13:55Źródło komentarza: Wolskie Centrum Kultury – siedem lat dynamicznego rozwojuAutor komentarza: Mieszkaniec WoliTreść komentarza: Byłem na miejscu zdarzenia i nagrywałem od momentu przyjazdu pierwszych wozów strażackich. Zapraszam do obejrzenia https://youtu.be/jTGIRuREhfQData dodania komentarza: 12.03.2025, 08:24Źródło komentarza: Pożar Składowiska na WoliAutor komentarza: JustynaTreść komentarza: Ja bym tu poza ulicą Jana Kazimierza jeszcze dodała monitoring w tym przejściu podziemnym pieszym pod Wolską na wysokości Redutowej. Tam już "szaleją" wandale malując ten tunel po remoncie a i wieczorami nie jest tam zbyt przyjemnie chodzić z tych przystanków do domu.Data dodania komentarza: 11.03.2025, 12:31Źródło komentarza: Nowe kamery na Woli H Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Oczywiście, proszę przesłać na e-mail: [email protected]Data dodania komentarza: 28.02.2025, 11:02Źródło komentarza: Mistrzowie parkowania #42. Na zakazie, na trawniku, na chodnikuAutor komentarza: ATreść komentarza: Czy można przesyłać swoje zdjęcia do publikacji?Data dodania komentarza: 14.02.2025, 11:40Źródło komentarza: Mistrzowie parkowania #42. Na zakazie, na trawniku, na chodnikuAutor komentarza: Anna SzostakTreść komentarza: Uważam, że najbardziej potrzebny jest remont ulicy Obozowej.Data dodania komentarza: 3.02.2025, 22:52Źródło komentarza: Dwie ulice na Kole przejdą modernizację. A co z pozostałymi? – pytają mieszkańcy.
Reklama
Reklama