Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 16 września 2024 22:24

W niedzielę otworzą się bramy Kolonii Wawelberga. Na scenie Fisz Emade Tworzywo

Po raz dziesiąty na zielonych podwórkach zabytkowej Kolonii Wawelberga odbędzie się Festiwal Hipolita i Ludwiki. Mieszkańcy osiedla będą świętować 180. rocznicę urodzin Hipolita Wawelberga, filantropa i fundatora osiedla przy ul. Górczewskiej 15. Gwiazdą wieczoru będzie uznana hiphopowa grupa Fisz Emade Tworzywo.

Już w najbliższą niedzielę przy ul. Górczewskiej 15 w godzinach 14-21 odbędzie się Festiwal Hipolita i Ludwiki. Pośród zabytkowych murów Kolonii Wawelberga powstałej pod koniec XIX w. mieszkańcy i mieszkanki Warszawy będą mogli po raz dziesiąty doświadczyć muzycznej uczty. Sam festiwal jest niepisaną kontynuacją misji Hipolita i Ludwiki Wawelbergów, którzy w swoich czasach w sposób szczególny dbali o społeczny rozwój osiedla. Dzięki niemu ta dwójka niezwykłych filantropów ma szansę pozostać w pamięci i świadomości współczesnych i przyszłych pokoleń miasta. 

- Festiwal od początku dawał impuls do zmian. Sprawił, że konserwatorzy zabytków i urzędnicy poznali lepiej wyjątkowość zabytkowego osiedla, dostrzegli zaangażowanie lokalnej społeczności. Kolonia Wawelberga, przez lata zapomniana, stała się ważnym miejscem na mapie Warszawy. W tym czasie przeszła wielkie przeobrażenia, wypiękniała. Te dziesięć lat to także kolejne ważne wystawy, poświęcone Korze, Wisławie Szymborskiej czy Zbyszko Siemaszce ale także historii Kolonii Wawelberga i Rzezi Woli. - mówi Andrzej Chybowski ze Stowarzyszenia Mieszkańców i Przyjaciół Kolonii Wawelberga, organizator festiwalu.

Brak dostępnego opisu zdjęcia.
Festiwal Hipolita i Ludwiki w 2023 r. 

Hip-hop, jazz, funk i polska klasyka

 Jak co roku, festiwal na Kolonii Wawelberga ma bardzo bogaty program muzyczny i kulturalny. Tegoroczny koncert rozpocznie się sentymentalną podróżą w czasie z piosenkami Edith Piaf. Wykona je polska aktorka filmowa Elżbieta Nagiel oraz akordeonista Korol Podkul. Pojawi się także akcent wsparcia dla sztuki i kultury społeczności LGBT+. Na scenie festiwalu wystąpi Chór Niemęski pod nazwą nazwą 4 Non Straights, założony przez Grzegorza Miecznikowskiego i Pawła Nietupskiego. Nie zabraknie niespodzianki specjalnie dla dzieci. Teatr Baza wykona spektakl dla dzieci ,,Nowe szaty króla” inspirowany baśniami Andersena. Fani polskiej piosenki zachwycą się spektaklem muzycznym w reżyserii Konrada Żygadło pt. “Młynarski uparcie i skrycie”. Przy akompaniamencie Stanisława Łopuszyńskiego wystąpią Malwina Laska i Krzysztof Godlewski. Na Górczewskiej 15 zagrają również artyści z... Segenalu, którzy zagrają reggae i bluesa! W skład grupy SAHEL BLUES wchodzą Mamadou Diouf i Paco Sarr. Gościnnie pojawi się także Grzegorz Rytka na saksofonie.

Ale głównym muzycznym wydarzeniem Festiwalu będzie w tym roku występ grupy Fisz Emade Tworzywo. To muzyczny pomysł braci: producenta muzycznego i instrumentalisty Piotra „Emade” Waglewskiego oraz rapera i wokalisty Bartosza „Fisza” Waglewskiego. Będzie więc hip-hopowo, jazzowo i funkowo.

Może być ilustracją przedstawiającą gitara i tekst
Godzinowy program Festiwalu Hipolita i Ludwiki.

W kolorze czerwonym

Każdego roku uczestnicy festiwalu ubierają się w innym kolorze. W tym roku świętowanie na kolonii odbywa się na czerwono. Z czerwonymi balonami na zabytkowe osiedle wjedzie również Warszawska Parada Rowerowa, której przyjazd zainauguruje festiwal. Rowerzyści na Wolę będą zmierzać z Placu Grunwaldzkiego na Żoliborzu, gdzie o godz. 12:00 rozpocznie się przejazd. Podczas tegorocznej parady uczestnicy będą mogli dowiedzieć się m.in., co łączy społeczne osiedle Hipolita Wawelberga na Woli ze spółdzielczym Żoliborzem, jak powstał wolski Skwer Wolnej Elekcji oraz poznać kilka nieoczywistych, lecz wyjątkowych miejsc na mapie Żoliborza. Najbardziej kreatywnie przebrani uczestnicy będą mogli zaś zdobyć bilet na koncert Brodki w wolskim Amfiteatrze. Organizatorem parady jest Stowarzyszenie Wola Mieszkańców oraz Żoliborz ma Głos.

Warszawska Parada Rowerowa.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze