Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 07:47

Mało znana odlewnia na Woli. Tu powstawały dzieła ikony polskiego rzeźbiarstwa

[TYLKO U NAS] Na ul. Spokojnej 9/11 jeszcze w ubiegłej dekadzie działała Odlewnia Metali Nieżelaznych. Okazuje się, że powstały tam m.in. rzeźby na zagraniczną wystawę Magdaleny Abakanowicz. Od czasu jej zamknięcia znajdujące się tam budynki, bezwartościowe z punktu dziedzictwa architektonicznego, popadają w ruinę.

Będąc na ul. Spokojnej możemy natrafić na tajemniczą, opuszczoną posesję. Od ulicy dzieli ją płot z rozpadających się od czasu do czasu betonowych płyt, nad którymi rozciąga się z kolei zardzewiały kolczasty drut. To teren dawnej odlewni metali nieżelaznych, gdzie znajdują się niewysokie zabudowania przemysłowe, które dziś są już ruiną – oraz jedna nieco wyższa hala, której elewacja rozciąga się wzdłuż ul. Kolskiej. Działalność odlewni rozpoczęła się w 1982 r. za sprawą jej założyciela – Bogusława Mochnaczewskiego. Zajmowała się produkcją precyzyjnie odlewanych elementów z brązu, mosiądzu oraz aluminium. Były to głównie części maszyn, takie jak wałki, tuleje, panewki, półpanewki, wkłady ślizgowe, obudowy, korpusy, wirniki czy śruby napędowe – wykonywane dla fabryk i hut z całego kraju. Jednak firma, w której pracowało ok. 15 osób tworzyła na zamówienie również odlewy artystyczne i dekoracyjne, takie jak pomniki, rzeźby, statuetki. Sama historia przemysłu na tej nieruchomości, jak i w całej okolicy, sięga jednak dużo wcześniej. W latach. 20. XX wieku powstała tu wytwórnia smoły i asfaltu braci F. i J. Cyganów. Jak zauważył w 2014 r. w książce Warszawskie Dziedzictwo Postindustrialne Michał Krasucki, zespół ten jest wartościowy nie ze względu na walory architektoniczne, ale głównie ze względu na ciągłość produkcji przemysłowej prowadzonej od lat w tym samym miejscu. Nie zdążyło jednak upłynąć nawet kilka lat od publikacji, a przemysł to miejsce opuścił na stałe w związku ze śmiercią jej właściciela.  

Szyld odlewni na słupie bramy

Abakany z wolskiej odlewni

Jedną z klientek odlewni metali przy ul. Spokojnej 9/11 była również sama Magdalena Abakanowicz - znana na całym świecie polska rzeźbiarka, twórczyni tkaniny artystycznej oraz profesor sztuk pięknych. W 2014 r. powstała tu seria 20 szt. odlewów abakanów wyprodukowanych na wystawę w USA - naprawdopodobniej na tę w ramach New York Avenue Sculpture, czyli projektu organizowanego przez National Museum of Women in the Arts w Waszyngtonie. Każdy z wykonanych odlewów ważył od od 200 do 450 kg i mierzył od 2 do aż 4 metrów. Wystawa była uczczeniem 84. urodzin artystki oraz oddaniem hołdu jednej z najwybitniejszych i najbardziej liczących się rzeźbiarek monumentalnych naszych czasów.

Abakany w ramach wystawy w USA

Ze Spokojnej wywodzi się także m.in. Pomnik Szczęśliwego Psa znajdujący się na Polu Mokotowskim czy limitowana seria "Złotych jabłek" - rzeźb zaprojektowanych przez szwedzkiego artystę Alfa Ekberg'a. 

Koniec ery przemysłu

Wygląda jednak na to, że rozdział w historii, jakim była produkcja przemysłowa na Spokojnej,  został zamknięty już na zawsze. W 2017 r. dzierżawa wygasła i nie jest już prowadzona tu żadna działalność przemysłowa, a terenem dziś zarządza miejska jednostka, jaką jest ZGN Wola. Wszystko na to wskazuje, że wkrótce budynki przy ul. Spokojnej 9 i 11 zostaną wyburzone ze względu na fatalny stan, w jakim się znajdują. 

- W 2017 r. na zlecenie ZGNu wykonano ekspertyzę techniczną dla zespołu budynków przy ul. Spokojnej 9/11 zgodnie z którą stan techniczny wykluczył możliwość prowadzenia działalności gospodarczej. – mówi Marcin Jakubik, rzecznik prasowy dzielnicy Wola. Dodaje, że dzielnica prowadzi obecnie działania związane z przygotowywaniem dokumentacji potrzebnej, by wyburzyć walące się obiekty. 

Wnętrze hali od ul. Kolskiej

Spór prawny o teren

Okazuje się, że grunt, na którym znajdowała się odlewnia jest przedmiotem postępowania o zasiedzenie, w związku z czym dzielnica na razie nie przedstawia żadnych planów dot. potencjalnej sprzedaży czy budowy w tym miejscu. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego rej. ul. Okopowej na tym terenie mogłaby powstać nawet 17 metrowa zabudowa biurowa albo mieszkaniowo-usługowa. 

Widok ogrodzenia z ul. Spokojnej

Zobacz zdjęcia wnętrza odlewni

 

Powiązane galerie zdjęć:

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

KOMENTARZE
Autor komentarza: MuranowiankaTreść komentarza: Co z miejscami parkingowymi przy ul Esperanto? Mieszkańcy wielu bloków nie mają możliwości parkowania na wydzielonym miejscu przy bloki bo zabudowa z prlu na to nie pozwala. Również np. stary podest który jest w uliczce wewnetrznej bloku należy do moasta, walają się tam śmieci, ale chyba jest tam ujęcie wody...Patrząc na ten plan wygląda, że od strony Esperanto będą wjazdy na osiedle. Już nie mówię o tym, że Esperanto jest zatłoczone, bo zaraz przy Kliffor jest szkoła podstawowa, a tam gdzie ma być planowane wydłużenie miłej jest liceum i po przeciwnej stronie żłobek. Jest to wspaniała dzielnica i znalazł biznesmen sposób na zdegradowanie urokliwego Muranowa.Data dodania komentarza: 22.10.2024, 20:21Źródło komentarza: Pierwszy krok w stronę rozbiórki Klifu. Na ile to realne?Autor komentarza: Bożena WróblewskaTreść komentarza: Brak osiedli na KoleData dodania komentarza: 19.10.2024, 19:05Źródło komentarza: Najlepsze miejsca na Woli. To one budują charakter dzielnicyAutor komentarza: ArcziTreść komentarza: Kurwa by się wzięli za tych złodziei z rządu , gościa na bazarze nie chroni immunitetData dodania komentarza: 19.10.2024, 07:16Źródło komentarza: Działania Policji na wolskim bazarzeAutor komentarza: maniekTreść komentarza: Wizja lokalna? Akurat nic nie będzie w tym czasie kurzyć, hałasować, trąbić, łomotać, pędzić, blokować, wymuszać... no chyba przez przypadek :)Data dodania komentarza: 17.10.2024, 15:53Źródło komentarza: Jaka przyszłość ciężarówek na Odolanach?Autor komentarza: ciekawskiTreść komentarza: osiedle z 1 blokiem no ok 100 mieszkań z budynkiem w kształcie sześcianika to szczyt osiągnieć renomowanej firmy . A może trzeba zmienić plan do wybudowania blokowiska, działka trochę kosztowała a jeden bloczek się nie spina .Data dodania komentarza: 1.10.2024, 09:57Źródło komentarza: Zamiast mieszkań na wynajem powstaną deweloperskie. Kolejne osiedle powstanie na OdolanachAutor komentarza: JJBTreść komentarza: Może mieszkańcy chcą by 105 zahaczało a nie zachaczało o Odolany :)Data dodania komentarza: 31.08.2024, 11:41Źródło komentarza: Linia 105 zahaczy o Odolany. Burza po decyzji ZTM-u