Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 07:20

"Dywizjonu 303" - ulica na pograniczu dwóch dzielnic

Czy wiecie, że droga w miejscu istnieje na planach okolic Warszawy z XVI-XVII wieku i widoczna jest na rosyjskiej mapie okolic Warszawy z 1836 roku.
"Dywizjonu 303" - ulica na pograniczu dwóch dzielnic
ulica "Dywizjonu 303"

W tym artykule przeczytasz między innymi o:

  • ulicy Dywizjonu 303
  • opisie i historii ulicy

Ulica Dywizjonu 303 

ulica położona w rejonach MSI Górce i Koło na Bemowie i Woli.
Droga była wówczas ciągła i prowadziła wprost do Fortu Blizne, który wybudowano w latach 80. XIX wieku. Wówczas była znana jako Droga Fortowa lub Artyleryjska.

W okresie międzywojennym droga zabudowana była tylko po południowej stronie, a po jej północnej stronie znajdowały się pola. Wschodni początek ulicy do 1951 roku rozpoczynał się dokładnie na granicy Warszawy. W przeszłości Dywizjonu 303 nie była także poprzecinana innymi ulicami oraz krzyżowała się z wieloma innymi drogami (ul. Brzeżek, ul. Wieśniacza, ul. Dębicka, ul. Żeńców, ul. Narwik). Taki stan rzeczy zmieniony został dwukrotnie: najpierw w roku 1982, gdy wytyczono brakujący odcinek ul. Powstańców Śląskich do skrzyżowania z ul. Radiową, w wyniku czego Dywizjonu 303 straciła ciągłość w tym miejscu, a następnie w latach 2008-2011, gdy ze względu na budowę Alei Obrońców Grodna wynikła konieczność poprowadzenia ul. Radiowej wiaduktem nad nową trasą, a większość ulic, które niegdyś krzyżowały się z ul. Dywizjonu 303, zostało wymazanych z mapy Warszawy (wyjątkiem jest ul. Łokuciewskiego, która powstała w 2012 roku z odcinka ul. Narwik, który znalazł się po przeciwnej stronie al. Obrońców Grodna). Ulica Dywizjonu 303 stała się wówczas nieprzejezdna także w tym punkcie.

Nazwę ulicy nadano na mocy Uchwały nr 28 Rady Narodowej Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 24 listopada 1961 r. w sprawie nadania nazw ulicom. Upamiętnia ona Dywizjon Myśliwski 303 – polską eskadrę lotniczą, która w 1940 znacząco przyczyniła się do wygranej Aliantów w bitwie o Anglię.

Opis ulicy

Jest to jedna z głównych ulic zachodniej części Koła oraz Górc, będąc jednocześnie północną granicą tego rejonu. Rozpoczyna się ona od skrzyżowania ul. Obozowej z ul. Księcia Janusza i biegnie w kierunku zachodnim, krzyżując się z ulicami: ul. Marynin, ul. Trzech Lotniczek Polskich, ul. Radiową, ul. Powstańców Śląskich, ul. Łokuciewskiego i ul. Lazurową, na skrzyżowaniu z którą kończy swój bieg.

Ulica Dywizjonu 303 jest obecnie podzielona na trzy odrębne, niepołączone ze sobą odcinki:

  • pierwszy, który znajduje się w obrębie Koła i Górc, i na którym odbywa się regularny ruch uliczny, rozpoczyna się od skrzyżowania ul. Obozowej z ul. Księcia Janusza i biegnie w kierunku zachodnim, krzyżując się z ul. Marynin i ul. Trzech Lotniczek Polskich. Następnie na wiadukcie nad al. Obrońców Grodna wpada bezpośrednio w ul. Radiową, bez względu na to, że za barierkami wiaduktu rozpoczyna się kolejny odcinek.
    Przy początku tego odcinka znajduje się pętla tramwajowa Koło oraz wejście do rodzinnych ogródków działkowych „Koło” nr 3 z 1935 roku. Pośrodku niego, w miejscu, w którym przebiega granicy Woli i Bemowa, znajduje się także wiadukt nad linią kolejową nr 509.
     
  • drugi rozpoczyna się po przeciwnej stronie wiaduktu nad al. Obrońców Grodna i ciągnie się nieprzerwanie aż do ul. Powstańców Śląskich, gdzie nie ma możliwości dalszego przejazdu w kolejny odcinek ulicy (została jednak zachowana ciągłość torów tramwajowych).
     
  • trzeci rozpoczyna się od skrzyżowania z ul. Powstańców Śląskich i ciągnie się do skrzyżowania z ul. Lazurową. Jest to najbardziej zadbany odcinek ulicy, wzdłuż którego dość intensywnie rozwija się budownictwo mieszkaniowe. Ruch samochodowy odbywa się na nim regularnie.

    Przy posesji Dywizjonu 303 nr 129 znajduje się zabytkowa kapliczka z września 1916, ufundowana przez Jana i Marcyannę Pyciów. Nieco dalej od niej, na odnodze ulicy, znajduje się kładka nad al. Obrońców Grodna, po której można się przedostać do południowej części Górc.

    zabytkowa kapliczka

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

KOMENTARZE
Autor komentarza: MuranowiankaTreść komentarza: Co z miejscami parkingowymi przy ul Esperanto? Mieszkańcy wielu bloków nie mają możliwości parkowania na wydzielonym miejscu przy bloki bo zabudowa z prlu na to nie pozwala. Również np. stary podest który jest w uliczce wewnetrznej bloku należy do moasta, walają się tam śmieci, ale chyba jest tam ujęcie wody...Patrząc na ten plan wygląda, że od strony Esperanto będą wjazdy na osiedle. Już nie mówię o tym, że Esperanto jest zatłoczone, bo zaraz przy Kliffor jest szkoła podstawowa, a tam gdzie ma być planowane wydłużenie miłej jest liceum i po przeciwnej stronie żłobek. Jest to wspaniała dzielnica i znalazł biznesmen sposób na zdegradowanie urokliwego Muranowa.Data dodania komentarza: 22.10.2024, 20:21Źródło komentarza: Pierwszy krok w stronę rozbiórki Klifu. Na ile to realne?Autor komentarza: Bożena WróblewskaTreść komentarza: Brak osiedli na KoleData dodania komentarza: 19.10.2024, 19:05Źródło komentarza: Najlepsze miejsca na Woli. To one budują charakter dzielnicyAutor komentarza: ArcziTreść komentarza: Kurwa by się wzięli za tych złodziei z rządu , gościa na bazarze nie chroni immunitetData dodania komentarza: 19.10.2024, 07:16Źródło komentarza: Działania Policji na wolskim bazarzeAutor komentarza: maniekTreść komentarza: Wizja lokalna? Akurat nic nie będzie w tym czasie kurzyć, hałasować, trąbić, łomotać, pędzić, blokować, wymuszać... no chyba przez przypadek :)Data dodania komentarza: 17.10.2024, 15:53Źródło komentarza: Jaka przyszłość ciężarówek na Odolanach?Autor komentarza: ciekawskiTreść komentarza: osiedle z 1 blokiem no ok 100 mieszkań z budynkiem w kształcie sześcianika to szczyt osiągnieć renomowanej firmy . A może trzeba zmienić plan do wybudowania blokowiska, działka trochę kosztowała a jeden bloczek się nie spina .Data dodania komentarza: 1.10.2024, 09:57Źródło komentarza: Zamiast mieszkań na wynajem powstaną deweloperskie. Kolejne osiedle powstanie na OdolanachAutor komentarza: JJBTreść komentarza: Może mieszkańcy chcą by 105 zahaczało a nie zachaczało o Odolany :)Data dodania komentarza: 31.08.2024, 11:41Źródło komentarza: Linia 105 zahaczy o Odolany. Burza po decyzji ZTM-u