Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 20:17

Dwa lata po pożarze budynku przy Redutowej. Co dalej ze zgliszczami?

[TYLKO U NAS] Ruiny strawionego pożarem budynku przy ul. Redutowej 32 od dwóch lat straszą i niezabezpieczone stanowią dziś niebezpieczeństwo. Znamy jednak deklaracje dzielnicy w sprawie przyszłości zarówno samego spalonego budynku, jak i całej posesji. Kiedyś może powstać tam skwer.

O pożarze pustostanu przy ul. Redutowej 32 na Woli pisaliśmy dwa lata temu. Drewniano-ceglany domek jednorodzinny we wrześniu 2022 roku spalił się, pozostawiając po sobie jedynie pogorzelisko z ruinami. Sam dom w przeszłości należał do osoby prywatnej, jednak według nieoficjalnych informacji śmierć właściciela miała spowodować, że nieruchomość przejął Skarb Państwa. Zgliszcza zabudowań można dostrzec głównie z wału przy Cmentarzu Prawosławnym, który jest pozostałością Reduty Wolskiej. Chętnie poruszają się nim spacerowicze, a ruiny pustostanu od jego strony nie są ogrodzone ani w żaden sposób zabezpieczone, co może grozić wypadkiem z udziałem nierozważnych śmiałków. A takich ponoć nie brakuje - radni alarmują o "spotkaniach towarzyskich" jakie się w tamtym miejscu odbywają. 

Pustostan tuż po pożarze w 2022 r.

Karaimi chcieli tu stworzyć dom kultury

Kupnem nieużytkowanej obecnie przez nikogo działki zainteresowana jest Fundacja Dziedzictwo Karaimskie, która działa na rzecz karaimskiej mniejszości etnicznej w Polsce. Posesja znajduje się bowiem jedynie 50 metrów od Cmentarza Karaimskiego, co sprawia, że Karaimi widzą tu potencjał na rozwój swojej działalności. Fundacja chce pozyskać nieruchomość w formie bezprzetargowej. Wraz z dwoma innymi organizacjami: Związkiem Karaimów Polskich oraz Karaimskim Związkiem Religijnym stara się o stworzenie w tym miejscu miejsca spotkań na kształt domu kultury czy małego muzeum. W zeszłym roku kilkoro radnych Koalicji Obywatelskiej wystąpiło w tej sprawie do Zarządu Dzielnicy z prośbą o wsparcie inicjatywy wykupu terenu przez Karaimów. Jednak jak wyjaśnił w lipcu wiceburmistrz Lesiuk, Fundacja została poinformowana przez Biuro Mienia Miasta i Skarbu Państwa m.st. Warszawy o tym, że na chwilę obecną brak jest możliwości pozytywnego rozpatrzenia jej wniosku.

 Cmentarz Karaimski. Fot. wikipedia

Powstanie tu skwer?

Jaka więc przyszłość czeka samą posesję oraz budynek, który się wali? Jak wynika z odpowiedzi na interpelację Radnej Anny Rudziak-Tałałaj oraz radnego Marcina Hoffmana (KO), którzy zapytali o losy tego terenu i zawnioskowali o zabezpieczenie obiektu, od stycznia tego roku jest on administrowany przez Zakład Gospodarowania Nieruchomościami Wola, a więc dzielnicową jednostkę. Do tej pory ZGN zdążył umieścić w tym miejscu jedynie tablicę ostrzegawczą informującą o zagrożeniu bezpieczeństwa. Docelowo budynek przeznaczony jest do rozbiórki, jednak aby to się stało ZGN musi uzyskać informacje o stanie prawnym nieruchomości oraz znaleźć na ten cel pieniądze. A kiedy to się realnie stanie - nie wiemy. 

Wiadomo jednak, jakie ma być w przyszłości przeznaczenie terenu. Reguluje to wprost plan miejscowy, który mówi o tym, że na większości terenu posesji ma znaleźć się zieleń urządzona - a więc publiczna zieleń dostępna dla mieszkańców i mieszkanek. Przypomijny, że w sąsiedztwie znajduje się zarówno skwer Karimski, jak i skwer Reduty Wolskiej, tak więc teren ten mógłby naturalnie powiększyć występujące już tu przestrzenie publiczne. Jak dowiadujemy się z odpowiedzi na interpelację, w 2022 r. ZGN Wola wystąpił do Zarządu Zieleni m.st. Warszawy z propozycją przejęcia tej nieruchomości.     

Plan miejscowy stanowi, że teren posesji przy ul. Redutowej 32 jest przeznaczony pod zieleń urządzoną. Fot. mapa.um.warszawa.pl
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

KOMENTARZE
Autor komentarza: MuranowiankaTreść komentarza: Co z miejscami parkingowymi przy ul Esperanto? Mieszkańcy wielu bloków nie mają możliwości parkowania na wydzielonym miejscu przy bloki bo zabudowa z prlu na to nie pozwala. Również np. stary podest który jest w uliczce wewnetrznej bloku należy do moasta, walają się tam śmieci, ale chyba jest tam ujęcie wody...Patrząc na ten plan wygląda, że od strony Esperanto będą wjazdy na osiedle. Już nie mówię o tym, że Esperanto jest zatłoczone, bo zaraz przy Kliffor jest szkoła podstawowa, a tam gdzie ma być planowane wydłużenie miłej jest liceum i po przeciwnej stronie żłobek. Jest to wspaniała dzielnica i znalazł biznesmen sposób na zdegradowanie urokliwego Muranowa.Data dodania komentarza: 22.10.2024, 20:21Źródło komentarza: Pierwszy krok w stronę rozbiórki Klifu. Na ile to realne?Autor komentarza: Bożena WróblewskaTreść komentarza: Brak osiedli na KoleData dodania komentarza: 19.10.2024, 19:05Źródło komentarza: Najlepsze miejsca na Woli. To one budują charakter dzielnicyAutor komentarza: ArcziTreść komentarza: Kurwa by się wzięli za tych złodziei z rządu , gościa na bazarze nie chroni immunitetData dodania komentarza: 19.10.2024, 07:16Źródło komentarza: Działania Policji na wolskim bazarzeAutor komentarza: maniekTreść komentarza: Wizja lokalna? Akurat nic nie będzie w tym czasie kurzyć, hałasować, trąbić, łomotać, pędzić, blokować, wymuszać... no chyba przez przypadek :)Data dodania komentarza: 17.10.2024, 15:53Źródło komentarza: Jaka przyszłość ciężarówek na Odolanach?Autor komentarza: ciekawskiTreść komentarza: osiedle z 1 blokiem no ok 100 mieszkań z budynkiem w kształcie sześcianika to szczyt osiągnieć renomowanej firmy . A może trzeba zmienić plan do wybudowania blokowiska, działka trochę kosztowała a jeden bloczek się nie spina .Data dodania komentarza: 1.10.2024, 09:57Źródło komentarza: Zamiast mieszkań na wynajem powstaną deweloperskie. Kolejne osiedle powstanie na OdolanachAutor komentarza: JJBTreść komentarza: Może mieszkańcy chcą by 105 zahaczało a nie zachaczało o Odolany :)Data dodania komentarza: 31.08.2024, 11:41Źródło komentarza: Linia 105 zahaczy o Odolany. Burza po decyzji ZTM-u