Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 17:33

Pojemniki na małe elektrośmieci - gdzie znajdziecie?

Telefony komórkowe, ładowarki, żarówki, baterie, akumulatory – tych drobnych elektroodpadów nie wolno wyrzucać do zwykłego kosza. Podajemy listę punktów na Woli, gdzie możecie się ich pozbyć.
Pojemniki na małe elektrośmieci - gdzie znajdziecie?
Miejski Punkt Elektrośmieci (MPE)

Źródło: Miasto Warszawa

W tym artykule przeczytasz między innymi o:

  • wykazie punktów na elektroodpady
  • tym, co można zrobić z elektroodpadami

Od dłuższego czasu warszawiacy mogą pozbyć małych elektrośmieci i zostawić je w jednym z kilkudziesięciu pojemników ustawionych w miejskiej przestrzeni.

Miejskie Punkty Elektroodpadów (MPE)

Miejskie Punkty Elektroodpadów (MPE) to specjalne pojemniki, w których mieszkańcy mogą oddać stare baterie i niewielkie elektrośmieci. Ustawione są w łatwo dostępnych miejscach, w niemal wszystkich dzielnicach Warszawy. Pierwsze pojemniki pojawiły się w miejskiej przestrzeni w ubiegłym roku. Tylko w pierwszych miesiącach funkcjonowania zebrano dzięki nim 8 ton odpadów. 

Co jeszcze można zrobić z elektroodpadami?

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny to źródło szkodliwych substancji, ale również cennych surowców. Oddawanie elektrośmieci tylko w wyznaczonych do tego miejscach zwiększa szansę na ich recykling i ochronę planety.

Poza MPE stare elektroodpady można oddać także w sklepach z elektroniką, PSZOK-ach, w MPSZOK-ach, Mobilnych Punktach Zbierania Elektrośmieci ElektroEko i pojemnikach na małe elektrośmieci ElektroEko. Można zamówić odbiór bezpośrednio z domu, dzwoniąc wcześniej pod numer telefonu 22 22 333 00 lub wypełniając formularz online na stronie elektrosmieci.pl. Mieszkańcy mogą także wziąć udział w cyklicznych miejskich akcjach, podczas których elektroodpady wymieniane są na rośliny. Podczas tegorocznych wydarzeń organizowanych w ramach akcji Ekopoukładani zebrano łącznie 23 tony takich odpadów, w tym ponad 2,5 tony baterii.  

Gdzie można oddać elektrośmieci?

Duże elektrośmieci:

w sklepie – przy zakupie nowego sprzętu w sklepie można w nim zostawić nieodpłatnie taki sam zużyty sprzęt, również przy sprzedaży wysyłkowej dystrybutor/dostawca sprzętu ma obowiązek odebrać taki sam stary zużyty sprzęt z domu

bezpośrednio z domów – usługa dotyczy dużych elektrośmieci (np. pralek, lodówek, zmywarek, telewizorów), ale przy tej okazji może być zabrany również mniejszy sprzęt. Co musisz zrobić?

- Odpowiednio przygotować sprzęt. Odłączyć go od zasilania, wodociągów[!]. Odbierane są wyłącznie kompletne urządzenia – zasady odbioru elektrośmieci są przedstawione na stronach organizacji, które odbierają zużyty sprzęt. 

w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK-ach) – to specjalnie zorganizowane miejsca, w którym mieszkańcy mogą oddać wybrane odpady komunalne. PSZOK-i bezpłatnie przyjmują m.in.: lampy fluorescencyjne, świetlówki, lampy energooszczędne, termometry rtęciowe, lodówki, chłodziarki, klimatyzatory domowe, odbiorniki radiowe i TV zawierające lampy rtęciowe, zmywarki, kuchenki gazowe i elektryczne, pralki, odkurzacze, odtwarzacze CD, DVD, akumulatory, baterie).

Małe elektrośmieci:

w sklepie – przy zakupie nowego sprzętu w sklepie można w nim pozostawić nieodpłatnie taki sam stary sprzęt, a przy sprzedaży wysyłkowej dystrybutor/dostawca sprzętu ma obowiązek odebrać taki sam stary sprzęt z domu – również nieodpłatnie

w Mobilnych Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (MPSZOK-ach) – to pojazdy przeznaczone do bezpłatnego odbierania od mieszkańców odpadów komunalnych, w tym odpadów niebezpiecznyc. Pojazdy zatrzymują się w wyznaczonych miejscach zgodnie z ustalonym harmonogramem. MPSZOK-i działają w systemie objazdowym dwa razy w tygodniu (w środy w godz. 11.00-18.30 i w soboty w godz. 10.00-17.30). MPSZOK-i przyjmują m.in.: małe, zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne, których wymiary nie przekraczają 25 cm, baterie, akumulatory. Do MPSZOK-ów nie są przyjmowane duże zużyte sprzęty elektryczne i elektroniczne;

w Mobilnych Punktach Zbierania Elektrośmieci ElektroEko – zbiórka elektrośmieci odbywa się w każdej dzielnicy Warszawy, w soboty, w godzinach 10.00 – 14.00. Odbiór elektrośmieci w punktach zbierania jest bezpłatny;

w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK-ach) – to specjalnie zorganizowane miejsca, w którym mieszkańcy mogą oddać wybrane odpady komunalne. PSZOK-i bezpłatnie przyjmują m.in.: lampy fluorescencyjne, świetlówki, lampy energooszczędne, termometry rtęciowe, lodówki, chłodziarki, klimatyzatory domowe, odbiorniki radiowe i TV zawierające lampy rtęciowe, zmywarki, kuchenki gazowe i elektryczne, pralki, odkurzacze, odtwarzacze CD, DVD, akumulatory, baterie).

w Miejskich Punktach Elektroodpadów – pojemnik składa się z siedmiu tub, do których wrzucamy zużyte płyty CD/DVD, tonery, telefony, ładowarki, baterie i żarówki. 

Miejskie Punkty Elektroodpadów znajdują się na:

  • ul. Bema 70
  • ul. Płocka 32
  • Skwer Sierpnia 1944
  • ul. Ciołka 33
  • ul. Redutowa 48
  • ul. Piaskowa 7
  • ul. Krochmalna 3
  • ul. Płocka 43
  • ul. Młynarska 9
  • ul. Tyszkiewicza 42
  • ul. Skwer integracji
  • ul. Waliców 19

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

KOMENTARZE
Autor komentarza: MuranowiankaTreść komentarza: Co z miejscami parkingowymi przy ul Esperanto? Mieszkańcy wielu bloków nie mają możliwości parkowania na wydzielonym miejscu przy bloki bo zabudowa z prlu na to nie pozwala. Również np. stary podest który jest w uliczce wewnetrznej bloku należy do moasta, walają się tam śmieci, ale chyba jest tam ujęcie wody...Patrząc na ten plan wygląda, że od strony Esperanto będą wjazdy na osiedle. Już nie mówię o tym, że Esperanto jest zatłoczone, bo zaraz przy Kliffor jest szkoła podstawowa, a tam gdzie ma być planowane wydłużenie miłej jest liceum i po przeciwnej stronie żłobek. Jest to wspaniała dzielnica i znalazł biznesmen sposób na zdegradowanie urokliwego Muranowa.Data dodania komentarza: 22.10.2024, 20:21Źródło komentarza: Pierwszy krok w stronę rozbiórki Klifu. Na ile to realne?Autor komentarza: Bożena WróblewskaTreść komentarza: Brak osiedli na KoleData dodania komentarza: 19.10.2024, 19:05Źródło komentarza: Najlepsze miejsca na Woli. To one budują charakter dzielnicyAutor komentarza: ArcziTreść komentarza: Kurwa by się wzięli za tych złodziei z rządu , gościa na bazarze nie chroni immunitetData dodania komentarza: 19.10.2024, 07:16Źródło komentarza: Działania Policji na wolskim bazarzeAutor komentarza: maniekTreść komentarza: Wizja lokalna? Akurat nic nie będzie w tym czasie kurzyć, hałasować, trąbić, łomotać, pędzić, blokować, wymuszać... no chyba przez przypadek :)Data dodania komentarza: 17.10.2024, 15:53Źródło komentarza: Jaka przyszłość ciężarówek na Odolanach?Autor komentarza: ciekawskiTreść komentarza: osiedle z 1 blokiem no ok 100 mieszkań z budynkiem w kształcie sześcianika to szczyt osiągnieć renomowanej firmy . A może trzeba zmienić plan do wybudowania blokowiska, działka trochę kosztowała a jeden bloczek się nie spina .Data dodania komentarza: 1.10.2024, 09:57Źródło komentarza: Zamiast mieszkań na wynajem powstaną deweloperskie. Kolejne osiedle powstanie na OdolanachAutor komentarza: JJBTreść komentarza: Może mieszkańcy chcą by 105 zahaczało a nie zachaczało o Odolany :)Data dodania komentarza: 31.08.2024, 11:41Źródło komentarza: Linia 105 zahaczy o Odolany. Burza po decyzji ZTM-u