W środę (05.06.2024 r.) na Woli została kontynuowana II sesja Rady Dzielnicy Wola. Na tym posiedzeniu dokonano wyboru burmistrza dzielnicy, jak i jego zastępców oraz zastępczynię, czyli członków Zarządu Dzielnicy Wola. W ubiegłym tygodniu pisaliśmy, że na Woli polityczny krajobraz po wyborach samorządowych jest dosyć prosty. Koalicja Obywatelska zwyciężyła, zdobywając 15 mandatów, które dają jej swobodną większość w radzie - a więc możliwość samodzielnego zarządzania dzielnicą. Sześciu radnych ma PiS, dwóch - Lewica oraz dwóch Stowarzyszenie Wola Mieszkańców. Oznacza to, że KO nie musiała prowadzić złożonych, koalicyjnych negocjacji, jakie trwały m.in. na Żoliborzu oraz na Pradze-Północ. Mimo to, rada dzielnicy dokonała wyboru zarządu w niemal ostatnim możliwym momencie.
Bez rewolucyjnych zmian
Klub Koalicji Obywatelskiej jako jedyny zgłosił kandydata na burmistrza dzielnicy. Innych kandydatur nie było.
- My jako klub Koalicji Obywatelskiej opowiadamy się za kontynuacją i zgłaszamy kandydaturę Krzysztofa Strzałkowskiego na funkcję burmistrza dzielnicy. Obecny burmistrz pełnił tę funkcję przez dwie kadencje, dał się już poznać jako dobry gospodarz, zaangażowany samorządowiec i burmistrz. Myślę, że wynik wyborczy, jaki w wyborach samorządowych uzyskała Koalicja Obywatelska jest pewnym potwierdzeniem tego, że jest wysokie zaufanie społeczne również do kandydata na burmistrza. - mówił podczas wtorkowej sesji Kamil Giemza, przewodniczący Klubu Radnych KO, który prezentował kandydaturę.
Marcin Hoffman, przewodniczący Rady Dzielnicy poprosił kandydata o zgodę i autoprezentację.
- Propozycja klubu Platformy Obywatelskiej jest dla mnie, mimo już 10 lat sprawowania funkcji burmistrza Dzielnicy Wola, niezwykłym wyróżnieniem. Miałem honor i zaszczyt ze znaczną częścią z Państwa współpracować od wielu lat, zresztą Zarząd Dzielnicy Wola w tym i poprzednim składzie ma doświadczenie współpracy z Państwem. Daliśmy się poznać jako osoby, które nie mają trudności z podejmowaniem decyzji, które to służą rozwojowi dzielnicy. A mimo tego, że mamy często swój zdecydowany pogląd w wielu sprawach to jesteśmy otwarci na dialog i na porozumienie, więc jeśli uzyskam państwa mandat, będę tą politykę kontynuował. - oznajmił Krzysztof Strzałkowski, który wyraził zgodę na kandydowanie.
Strzałkowski po raz trzeci burmistrzem
Za kandydaturą urzędującego przez ostatnie dwie kadencje burmistrza głosowało 17 radnych. 6 było przeciw, a dwóch radnych się wstrzymało. Tym samym nie spełniły się kuluarowe dywagacje na temat tego, iż Strzałkowski obejmie stanowisko Wicemarszałka Województwa Mazowieckiego. Aby tak się stało, musiałby za kilka dni zrezygnować z funkcji burmistrza, co jest jednak mało prawdopodobne. Najbliższe posiedzenie Sejmiku Województwa Mazowieckiego zostało zaplanowane bowiem na 10 czerwca 2024 r., czyli już w poniedziałek.
Nowoczesna traci wpływy
Jako kandydaci na stanowisko wiceburmistrza, a tym samym na miejsce w Zarządzie Dzielnicy Wola zostali zgłoszeni dwaj kandydaci i jedna kandydatka. Są to kolejno Adam Hać, Wojciech Lesiuk oraz Grażyna Orzechowska Mikulska - czyli nazwiska znane na Woli już dobrze. Wśród kandydatów nie znalazł się jednak Robert Rafałowski, dotychczasowy wiceburmistrz, przedstawiciel "Nowoczesnej". Jako zastępca burmistrza odpowiadał dotychczas za Wydział Inwestycji Kubaturowych, Wydział Inwestycji Drogowych, Wydział Ochrony Środowiska oraz Wydział Informatyki. Oznacza to, że Platforma Obywatelska zajęła wszystkie stanowiska w zarządzie, pozbawiając Nowoczesną swojego przedstawiciela.
Kandydaci na wieceburmistrzów otrzymali następującą liczbę głosów
- Grażyna Orzechowska Mikulska - 19 za, 5 przeciw, 0 wstrzymujących się, 1 głos nieważny
- Adam Hać - 19 za, 6 przeciw, 0 wstrzymujących się, 0 głosów nieważnych
- Wojciech Lesiuk - 19 za, 6 przeciw, 0 wstrzymujących się, 0 głosów niewaznych
Zostali tym samym powołani na stanowiska.
Napisz komentarz
Komentarze