Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 kwietnia 2025 05:26
Reklama

Wycinka drzew i utrudnienia w ruchu. Ruszyły prace na Kasprzaka

W sobotę rozpoczął się pierwszy etap prac nad budową trasy tramwajowej wzdłuż ulicy Kasprzaka. W związku z tym wprowadzono zmiany w organizacji ruchu i komunikacji miejskiej. Budowa nowej trasy ma się zakończyć w 2023 roku.

Budowa trasy tramwajowej na Kasprzaka to obecnie jedyna tego typu rozpoczęta inwestycja w Warszawie. Jej celem jest usprawnienie transportu z intensywnie rozbudowujących się Odolan do stacji metra Daszyńskiego i Rondo ONZ. Za kwotę 205,4 mln zł ma powstać ok. 2,3 km nowych, pokrytych roślinnością torów, a kolejne 1,2 km już istniejących ma zostać zmodernizowane.

Powstaną trzy nowe przystanki. Przystanek “Szpital Wolski” zostanie zlokalizowany między skrzyżowaniem z Płocką i Krzyżanowskiego a przejściem dla pieszych przy Brylowskiej. Kolejny z nich tramwajarze planują umieścić przy przystanku kolejowym Warszawa Wola, pomiędzy skrzyżowaniem z Bema oraz rondem Tybetu. Dalej pasażerowie wysiądą na wysokości ul. J.K. Ordona.

Zmiany dotkną również fragmentu ulicy Wolskiej, ponieważ przystanki "Reduta Wolska" będą przeniesione do wykopu, którym dotychczas przemieszczały się samochody. Dzięki temu tramwaje szybko ominą węzeł drogowy funkcjonujący w tym miejscu.

Wizualizacja przystanków "Reduta Wolska", fot. Tramwaje Warszawskie

Kasprzaka węższa, liczne utrudnienia

Pierwszy etap prac polega na wymianie istniejącego torowiska na ul. Kasprzaka oraz przygotowaniu do przebudowy istniejącego torowiska na ul. Wolskiej, w rejonie ul. Redutowej. Z tego powodu wprowadzono liczne zmiany w organizacji ruchu.

Na potrzeby budowy jezdnie ul. M. Kasprzaka zostały zwężone do dwóch pasów w każdą stronę na odcinku od ul. Karolkowej do Płockiej.

Z drugiej strony skrzyżowania, na jezdni ul. M. Kasprzaka w stronę ronda Daszyńskiego, dostępne będą trzy pasy: osobne do skrętu w lewo lub prawo w ul. Karolkową i do jazdy prosto. Na samej ul. Karolkowej zmieni się układ pasów ruchu.

Podobne zmiany drogowcy wprowadzili na skrzyżowaniu ul. M. Kasprzaka z ulicami Płocką i S. Krzyżanowskiego. Przed skrzyżowaniem na jezdni ul. M. Kasprzaka w stronę ronda Daszyńskiego wyłączony z ruchu został jeden ze środkowych pasów. Za skrzyżowaniem kierowcy mają do dyspozycji dwa pasy ruchu.

Taka organizacja ruchu obowiązywać będzie do końca czerwca. Kolejne etapy wdrażane będą w wakacje.

Tramwaje na zmienionych trasach

W związku z rozpoczęciem prac przy budowie nowej trasy na Kasprzaka i równoczesnym zakończeniem prac przy budowie stacji metra Bemowo, które kolidowały z ruchem tramwajów na ulicy Górczewskiej - tramwaje będą ponowie dojeżdżały do pętli Osiedle Górczewska. Na nowe trasy wyjechały tramwaje linii 10, 11, 26 i 28.

Tramwaje przejeżdzające przez Wolę pojadą nowymi trasami:

26 - w obu kierunkach:
WIATRACZNA – Grochowska – Targowa – al. Solidarności – Wolska – Połczyńska – Powstańców Śląskich – al. W. Reymonta – Wólczyńska – Nocznickiego – METRO MŁOCINY

10 - w obu kierunkach:
WYŚCIGI – Puławska – Nowowiejska – al. Niepodległości – al. Jana Pawła II – al. Solidarności – Wolska – Połczyńska – Powstańców Śląskich – Górczewska – OS. GÓRCZEWSKA

11 - w obu kierunkach:
PL. NARUTOWICZA – Grójecka – Towarowa – Okopowa – al. Solidarności – Wolska – Połczyńska – Powstańców Śląskich – NOWE BEMOWO

Podczas prac nie będą działać przystanki: Rogalińska 04, Norblin 03 i 04, Rondo Daszyńskiego 07 i 08, Karolkowa 03 i 04, Szpital Wolski 05 i 06 oraz Rondo ONZ 08

Drzewa pod topór

Mimo zapewnień o nowej zieleni, trwa wycinka drzew pod nową inwestycję między pasami ruchu na ul. Wolskiej, przed węzłem drogowym. "Gazeta Stołeczna" ustaliła, że na obszarze prac znajduje się 803 drzew - niektóre kilkudziesięcioletnie, a inne, głównie platany, posadzono stosunkowo niedawno. Maciej Dutkiewicz, rzecznik tramwajów Warszawskich przekazał "Stołecznej", że 19 z nich wymagało usunięcia ze względu na bezpośrednią kolizję z planowaną infrastrukturą. Zaplanowane jest przesadzenie pięciu innych drzew.

Ma być jednak dokonana kompensacja przyrodnicza, czyli posadzenie "w zamian", 94 młodych drzew. Wiadomo, że będą to gatunki rodzime: klon pospolity, jesion wyniosły, wiąz szypułkowy czy dąb szypułkowy. Oprócz tego, będą nasadzenia krzewów i traw ozdobnych w pobliżach przystanków.

fot. Tramwaje Warszawskie

Zdjęcie tytułowe, fot. Stowarzyszenie Wola Mieszkańców

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: SąsiadTreść komentarza: Czy to artykuł sponsorowany, albo napisane przez Dyrektora? Ps. Na Działdowskiej działy się równie ciekawe rzeczy wcześniej.Data dodania komentarza: 12.03.2025, 13:55Źródło komentarza: Wolskie Centrum Kultury – siedem lat dynamicznego rozwojuAutor komentarza: Mieszkaniec WoliTreść komentarza: Byłem na miejscu zdarzenia i nagrywałem od momentu przyjazdu pierwszych wozów strażackich. Zapraszam do obejrzenia https://youtu.be/jTGIRuREhfQData dodania komentarza: 12.03.2025, 08:24Źródło komentarza: Pożar Składowiska na WoliAutor komentarza: JustynaTreść komentarza: Ja bym tu poza ulicą Jana Kazimierza jeszcze dodała monitoring w tym przejściu podziemnym pieszym pod Wolską na wysokości Redutowej. Tam już "szaleją" wandale malując ten tunel po remoncie a i wieczorami nie jest tam zbyt przyjemnie chodzić z tych przystanków do domu.Data dodania komentarza: 11.03.2025, 12:31Źródło komentarza: Nowe kamery na Woli H Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Oczywiście, proszę przesłać na e-mail: [email protected]Data dodania komentarza: 28.02.2025, 11:02Źródło komentarza: Mistrzowie parkowania #42. Na zakazie, na trawniku, na chodnikuAutor komentarza: ATreść komentarza: Czy można przesyłać swoje zdjęcia do publikacji?Data dodania komentarza: 14.02.2025, 11:40Źródło komentarza: Mistrzowie parkowania #42. Na zakazie, na trawniku, na chodnikuAutor komentarza: Anna SzostakTreść komentarza: Uważam, że najbardziej potrzebny jest remont ulicy Obozowej.Data dodania komentarza: 3.02.2025, 22:52Źródło komentarza: Dwie ulice na Kole przejdą modernizację. A co z pozostałymi? – pytają mieszkańcy.
Reklama
Reklama