Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 11:11

Bez kolejek po mieszkania komunalne. Ile pustostanów jest na Woli?

[TYLKO U NAS] W zasobie komunalnym Woli znajduje się ponad 15 tys. mieszkań. Jak się okazuje, dziś pustych jest ok. 2 tysiące z nich, a kolejki po mieszkania właściwie nie ma. – Liczba obecnie oczekujących na przydział mieszkania to 50 osób i dla wszystkich tych osób mamy zabezpieczony lokal. Lista jest realizowana na bieżąco – mówi Wojciech Lesiuk, wiceburmistrz dzielnicy.

O kwestii mieszkaniowej mówi się w debacie publicznej obecnie bardzo dużo - o rządowych programach mieszkaniowych czy inwestycjach deweloperskich. W dobie deficytu mieszkań i trudnej sytuacji młodych coraz częściej pojawiają się też pytania o mieszkania komunalne - o zasady ich najmu i kryteria, które trzeba spełnić, ale także o to - ile trzeba czekać na przyznanie lokalu i podpisanie umowy. Są miasta, gdzie na lokal z zasobu gminy czeka się nawet kilka bądź kilkanaście lat. O tym, jak wygląda sytuacja wygląda na Woli, zwłaszcza w kontekście pustostanów i ich remontów, mówili na ostatniej sesji Rady Dzielnicy Wola wiceburmistrz Wojciech Lesiuk oraz burmistrz Krzysztof Strzałkowski, odpowiadając na pytania radnych ze Stowarzyszenia Wola Mieszkańców. 

Mieszkania są przyznawane na bieżąco

- Przekroczyliśmy próg remontu pustostanów z 300 na prawie 400, odpowiadając na potrzeby mieszkaniowe naszych mieszkańców i mieszkanek. Liczba obecnie oczekujących na przydział mieszkania to 50 osób i dla wszystkich tych osób mamy zabezpieczony lokal. Od razu po uchwale zarządu dajemy skierowanie do zamieszkania. Czasami są jakieś problemy techniczne, czasami mieszkańcy się nie zgadzają na lokale, czasami coś jeszcze trzeba poprawić, ale lista jest realizowana na bieżąco – wyjaśnia Wojciech Lesiuk, wiceburmistrz Dzielnicy Wola.

Zwraca uwagę, że w zasobie Dzielnicy Wola znajduje się ponad 15 tys. lokali komunalnych, z czego ok. 1000 jest w stałej rotacji. Rotacja ta dotyczy ok. 400 mieszkań wyremontowanych na etapie przekazywania ich mieszkańcom, a ok. 700 dalej pozostaje w obrocie prawnym związanym m.in. z realizacją wyroków sądowych czy postępowań przetargowych w zakresie remontu. - Czasami niektóre lokale wyłączamy z remontu, bo ich koszt dla potrzeb komunalnych niekoniecznie jest ekonomicznie uzasadniony. – dodaje Lesiuk. 

Źródło: Sprawozdanie z działalności ZGN w Dzielnicy Wola m. st. Warszawy za 2023 r. 
Pustostan pustostanowi nierówny

Dyskusja o pustostanach i polityce lokalowej wynikła na Sesji Rady Dzielnicy Wola przy okazji prezentacji p.o. dyrektora Zarządu Gospodarowania Nieruchomości Aleksandry Kozioł, podczas której przedstawiała sprawozdanie z działalności ZGN w poprzednim roku. W przedłożonym radnym sprawozdaniu znajduje się tabelka z liczbami dotyczącymi ilości pustostanów na Woli, podzielonymi na kilka kategorii. Pytania do niej zgłosił m.in. radny Kamil Kociszewski z Odolan.

- W zeszłym roku wyremontowano 299 lokali. Gotowych do zamieszkania jest ok. 400 i dla nich przygotowywane są umowy. Z czego wobec tego wynika liczba 730 pustostanów gotowych do zamieszkania? Jaką liczbą lokali, które są wyremontowane i gotowe do wprowadzenia nowych lokatorów dysponuje obecnie dzielnica? - dopytywał radny Kamil Kociszewski. 

- To, że lokal jest pustostanem, to nie znaczy, że może być przyznany innej oczekującej rodzinie. Przyczyn jest wiele: albo jest w trakcie remontu albo oczekuje na remont, albo toczą się wobec niego postępowania sądowe. Często bywa tak, że w przypadku śmieci głównego lokatora bądź wyprowadzenia się go członkowie rodziny tego lokatora próbują odzyskać prawo do lokalu, niejednokrotnie w drodze sądowej. W realiach warszawskich czeka się przeciętnie pół roku na pierwszy termin rozprawy, od roku do półtora na rozstrzygnięcie tej sprawy, w drugiej instancja tyle samo. - tłumaczył radnemu burmistrz Strzałkowski. 

Wskazuje, że to roszczenia osób próbujących uzyskać prawo do takiego lokalu są przyczyną, dla której część lokali, które mogłyby być przekazane innym rodzinom, pozostaje pusta. - Oprócz tego, są lokale, których w ogóle nie powinniśmy liczyć jako możliwe do zagospodarowania, bo znajdują się w kamienicach, których stan techniczny uniemożliwia eksploatację - dodaje. 

 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

KOMENTARZE
Autor komentarza: MuranowiankaTreść komentarza: Co z miejscami parkingowymi przy ul Esperanto? Mieszkańcy wielu bloków nie mają możliwości parkowania na wydzielonym miejscu przy bloki bo zabudowa z prlu na to nie pozwala. Również np. stary podest który jest w uliczce wewnetrznej bloku należy do moasta, walają się tam śmieci, ale chyba jest tam ujęcie wody...Patrząc na ten plan wygląda, że od strony Esperanto będą wjazdy na osiedle. Już nie mówię o tym, że Esperanto jest zatłoczone, bo zaraz przy Kliffor jest szkoła podstawowa, a tam gdzie ma być planowane wydłużenie miłej jest liceum i po przeciwnej stronie żłobek. Jest to wspaniała dzielnica i znalazł biznesmen sposób na zdegradowanie urokliwego Muranowa.Data dodania komentarza: 22.10.2024, 20:21Źródło komentarza: Pierwszy krok w stronę rozbiórki Klifu. Na ile to realne?Autor komentarza: Bożena WróblewskaTreść komentarza: Brak osiedli na KoleData dodania komentarza: 19.10.2024, 19:05Źródło komentarza: Najlepsze miejsca na Woli. To one budują charakter dzielnicyAutor komentarza: ArcziTreść komentarza: Kurwa by się wzięli za tych złodziei z rządu , gościa na bazarze nie chroni immunitetData dodania komentarza: 19.10.2024, 07:16Źródło komentarza: Działania Policji na wolskim bazarzeAutor komentarza: maniekTreść komentarza: Wizja lokalna? Akurat nic nie będzie w tym czasie kurzyć, hałasować, trąbić, łomotać, pędzić, blokować, wymuszać... no chyba przez przypadek :)Data dodania komentarza: 17.10.2024, 15:53Źródło komentarza: Jaka przyszłość ciężarówek na Odolanach?Autor komentarza: ciekawskiTreść komentarza: osiedle z 1 blokiem no ok 100 mieszkań z budynkiem w kształcie sześcianika to szczyt osiągnieć renomowanej firmy . A może trzeba zmienić plan do wybudowania blokowiska, działka trochę kosztowała a jeden bloczek się nie spina .Data dodania komentarza: 1.10.2024, 09:57Źródło komentarza: Zamiast mieszkań na wynajem powstaną deweloperskie. Kolejne osiedle powstanie na OdolanachAutor komentarza: JJBTreść komentarza: Może mieszkańcy chcą by 105 zahaczało a nie zachaczało o Odolany :)Data dodania komentarza: 31.08.2024, 11:41Źródło komentarza: Linia 105 zahaczy o Odolany. Burza po decyzji ZTM-u