Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 kwietnia 2025 15:55
Reklama

Bez kolejek po mieszkania komunalne. Ile pustostanów jest na Woli?

[TYLKO U NAS] W zasobie komunalnym Woli znajduje się ponad 15 tys. mieszkań. Jak się okazuje, dziś pustych jest ok. 2 tysiące z nich, a kolejki po mieszkania właściwie nie ma. – Liczba obecnie oczekujących na przydział mieszkania to 50 osób i dla wszystkich tych osób mamy zabezpieczony lokal. Lista jest realizowana na bieżąco – mówi Wojciech Lesiuk, wiceburmistrz dzielnicy.

O kwestii mieszkaniowej mówi się w debacie publicznej obecnie bardzo dużo - o rządowych programach mieszkaniowych czy inwestycjach deweloperskich. W dobie deficytu mieszkań i trudnej sytuacji młodych coraz częściej pojawiają się też pytania o mieszkania komunalne - o zasady ich najmu i kryteria, które trzeba spełnić, ale także o to - ile trzeba czekać na przyznanie lokalu i podpisanie umowy. Są miasta, gdzie na lokal z zasobu gminy czeka się nawet kilka bądź kilkanaście lat. O tym, jak wygląda sytuacja wygląda na Woli, zwłaszcza w kontekście pustostanów i ich remontów, mówili na ostatniej sesji Rady Dzielnicy Wola wiceburmistrz Wojciech Lesiuk oraz burmistrz Krzysztof Strzałkowski, odpowiadając na pytania radnych ze Stowarzyszenia Wola Mieszkańców. 

Mieszkania są przyznawane na bieżąco

- Przekroczyliśmy próg remontu pustostanów z 300 na prawie 400, odpowiadając na potrzeby mieszkaniowe naszych mieszkańców i mieszkanek. Liczba obecnie oczekujących na przydział mieszkania to 50 osób i dla wszystkich tych osób mamy zabezpieczony lokal. Od razu po uchwale zarządu dajemy skierowanie do zamieszkania. Czasami są jakieś problemy techniczne, czasami mieszkańcy się nie zgadzają na lokale, czasami coś jeszcze trzeba poprawić, ale lista jest realizowana na bieżąco – wyjaśnia Wojciech Lesiuk, wiceburmistrz Dzielnicy Wola.

Zwraca uwagę, że w zasobie Dzielnicy Wola znajduje się ponad 15 tys. lokali komunalnych, z czego ok. 1000 jest w stałej rotacji. Rotacja ta dotyczy ok. 400 mieszkań wyremontowanych na etapie przekazywania ich mieszkańcom, a ok. 700 dalej pozostaje w obrocie prawnym związanym m.in. z realizacją wyroków sądowych czy postępowań przetargowych w zakresie remontu. - Czasami niektóre lokale wyłączamy z remontu, bo ich koszt dla potrzeb komunalnych niekoniecznie jest ekonomicznie uzasadniony. – dodaje Lesiuk. 

Źródło: Sprawozdanie z działalności ZGN w Dzielnicy Wola m. st. Warszawy za 2023 r. 
Pustostan pustostanowi nierówny

Dyskusja o pustostanach i polityce lokalowej wynikła na Sesji Rady Dzielnicy Wola przy okazji prezentacji p.o. dyrektora Zarządu Gospodarowania Nieruchomości Aleksandry Kozioł, podczas której przedstawiała sprawozdanie z działalności ZGN w poprzednim roku. W przedłożonym radnym sprawozdaniu znajduje się tabelka z liczbami dotyczącymi ilości pustostanów na Woli, podzielonymi na kilka kategorii. Pytania do niej zgłosił m.in. radny Kamil Kociszewski z Odolan.

- W zeszłym roku wyremontowano 299 lokali. Gotowych do zamieszkania jest ok. 400 i dla nich przygotowywane są umowy. Z czego wobec tego wynika liczba 730 pustostanów gotowych do zamieszkania? Jaką liczbą lokali, które są wyremontowane i gotowe do wprowadzenia nowych lokatorów dysponuje obecnie dzielnica? - dopytywał radny Kamil Kociszewski. 

- To, że lokal jest pustostanem, to nie znaczy, że może być przyznany innej oczekującej rodzinie. Przyczyn jest wiele: albo jest w trakcie remontu albo oczekuje na remont, albo toczą się wobec niego postępowania sądowe. Często bywa tak, że w przypadku śmieci głównego lokatora bądź wyprowadzenia się go członkowie rodziny tego lokatora próbują odzyskać prawo do lokalu, niejednokrotnie w drodze sądowej. W realiach warszawskich czeka się przeciętnie pół roku na pierwszy termin rozprawy, od roku do półtora na rozstrzygnięcie tej sprawy, w drugiej instancja tyle samo. - tłumaczył radnemu burmistrz Strzałkowski. 

Wskazuje, że to roszczenia osób próbujących uzyskać prawo do takiego lokalu są przyczyną, dla której część lokali, które mogłyby być przekazane innym rodzinom, pozostaje pusta. - Oprócz tego, są lokale, których w ogóle nie powinniśmy liczyć jako możliwe do zagospodarowania, bo znajdują się w kamienicach, których stan techniczny uniemożliwia eksploatację - dodaje. 

 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: SąsiadTreść komentarza: Czy to artykuł sponsorowany, albo napisane przez Dyrektora? Ps. Na Działdowskiej działy się równie ciekawe rzeczy wcześniej.Data dodania komentarza: 12.03.2025, 13:55Źródło komentarza: Wolskie Centrum Kultury – siedem lat dynamicznego rozwojuAutor komentarza: Mieszkaniec WoliTreść komentarza: Byłem na miejscu zdarzenia i nagrywałem od momentu przyjazdu pierwszych wozów strażackich. Zapraszam do obejrzenia https://youtu.be/jTGIRuREhfQData dodania komentarza: 12.03.2025, 08:24Źródło komentarza: Pożar Składowiska na WoliAutor komentarza: JustynaTreść komentarza: Ja bym tu poza ulicą Jana Kazimierza jeszcze dodała monitoring w tym przejściu podziemnym pieszym pod Wolską na wysokości Redutowej. Tam już "szaleją" wandale malując ten tunel po remoncie a i wieczorami nie jest tam zbyt przyjemnie chodzić z tych przystanków do domu.Data dodania komentarza: 11.03.2025, 12:31Źródło komentarza: Nowe kamery na Woli H Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Oczywiście, proszę przesłać na e-mail: [email protected]Data dodania komentarza: 28.02.2025, 11:02Źródło komentarza: Mistrzowie parkowania #42. Na zakazie, na trawniku, na chodnikuAutor komentarza: ATreść komentarza: Czy można przesyłać swoje zdjęcia do publikacji?Data dodania komentarza: 14.02.2025, 11:40Źródło komentarza: Mistrzowie parkowania #42. Na zakazie, na trawniku, na chodnikuAutor komentarza: Anna SzostakTreść komentarza: Uważam, że najbardziej potrzebny jest remont ulicy Obozowej.Data dodania komentarza: 3.02.2025, 22:52Źródło komentarza: Dwie ulice na Kole przejdą modernizację. A co z pozostałymi? – pytają mieszkańcy.
Reklama
Reklama