Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 kwietnia 2025 17:05
Reklama

Z serii parki Woli. Dziś prezentujemy Park Moczydło

Po II wojnie światowej znajdowały się tam glinianki, wysypiska i stare zabudowania
  • Źródło: wikipedia
Z serii parki Woli. Dziś prezentujemy Park Moczydło

Źródło: wikipedia

W tym artykule przeczytasz między innymi o:

  • Parku Moczydło
  • historii okolic Parku
  • okolicach Parku Moczydło

Pod koniec XIX wieku na obszarze obecnego parku działała cegielnia przedsiębiorstwa Kohen i Oppenheim. Na terenie obecnych stawów znajdowały się wtedy wyrobiska gliny. Obszar ze wschodu na zachód przecinała ulica Jadwigi Łuszczewskiej, od której na północ odchodziła prostopadła ulica Magistracka, zaś na południe odchodziły ulice Zagłoby i Inowrocławsk. Uchwałą Magistratu m.st. Warszawy z dnia 10 maja 1927 zmieniono nazwę ulicy Jadwigi Łuszczewskiej na ulica Narcyzy Żmichowskiej, aby nie powielała ona upamiętnienia tej samej patronki, którą od 1921 upamiętniała krzyżująca się z nią ulica Deotymy.

Po śmierci Uszera Oppenheima w 1930 produkcję cegły z glinianek kontynuował Stanisław Grosman, prawdopodobnie do września 1939. Cegielnia posiadała przedwojenny adres Inowrocławska 5, zaś budynek cegielni znajdował się na terenie obecnego stadionu Klubu Sportowego „Olimpia”. Przedsiębiorstwo cegielni nie przetrwało wojny. W 1939 tereny cegielni i glinianek odkupiły od spadkobierców Kohena i Oppenheima władze miasta.

Po II wojnie światowej znajdowały się tam glinianki, wysypiska i stare zabudowania. Teren uporządkowali w czynie społecznym uczniowie wolskich szkół, mieszkańcy i pracownicy lokalnych zakładów. Ze zwiezionych z Warszawy gruzów zniszczonych w czasie wojny budynków usypano sztuczne wzniesienie, nazywane Kopcem Moczydłowskim lub Górką Moczydłowską.

Park został urządzony w latach 60. XX wieku według projektu Marii Szczypiorskiej i Aliny Scholtzówny jako teren rekreacyjny dla mieszkańców nowo wznoszonych okolicznych osiedli. Powstały wtedy: stadion Klubu Sportowego „Olimpia”, boiska i korty tenisowe, a także orczykowy wyciąg narciarski.

W 2001 w południowo-zachodnim narożniku parku, w pobliżu skrzyżowania ulic Górczewskiej i Deotymy, odsłonięto posąg Chrystusa Miłosiernego autorstwa Kazimierza Gustawa Zemły.

Uchwałą Rady m.st. Warszawy z dnia 18 czerwca 2009 dotychczasowej ulicy Narcyzy Żmichowskiej nadano nazwę aleja Narcyzy Żmichowskiej, aby uwzględnić zmianę jej charakteru z miejskiej ulicy na aleję parkową.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: SąsiadTreść komentarza: Czy to artykuł sponsorowany, albo napisane przez Dyrektora? Ps. Na Działdowskiej działy się równie ciekawe rzeczy wcześniej.Data dodania komentarza: 12.03.2025, 13:55Źródło komentarza: Wolskie Centrum Kultury – siedem lat dynamicznego rozwojuAutor komentarza: Mieszkaniec WoliTreść komentarza: Byłem na miejscu zdarzenia i nagrywałem od momentu przyjazdu pierwszych wozów strażackich. Zapraszam do obejrzenia https://youtu.be/jTGIRuREhfQData dodania komentarza: 12.03.2025, 08:24Źródło komentarza: Pożar Składowiska na WoliAutor komentarza: JustynaTreść komentarza: Ja bym tu poza ulicą Jana Kazimierza jeszcze dodała monitoring w tym przejściu podziemnym pieszym pod Wolską na wysokości Redutowej. Tam już "szaleją" wandale malując ten tunel po remoncie a i wieczorami nie jest tam zbyt przyjemnie chodzić z tych przystanków do domu.Data dodania komentarza: 11.03.2025, 12:31Źródło komentarza: Nowe kamery na Woli H Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Oczywiście, proszę przesłać na e-mail: [email protected]Data dodania komentarza: 28.02.2025, 11:02Źródło komentarza: Mistrzowie parkowania #42. Na zakazie, na trawniku, na chodnikuAutor komentarza: ATreść komentarza: Czy można przesyłać swoje zdjęcia do publikacji?Data dodania komentarza: 14.02.2025, 11:40Źródło komentarza: Mistrzowie parkowania #42. Na zakazie, na trawniku, na chodnikuAutor komentarza: Anna SzostakTreść komentarza: Uważam, że najbardziej potrzebny jest remont ulicy Obozowej.Data dodania komentarza: 3.02.2025, 22:52Źródło komentarza: Dwie ulice na Kole przejdą modernizację. A co z pozostałymi? – pytają mieszkańcy.
Reklama
Reklama