Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 22:14

Na Woli działa punkt pomocy dla Ukraińców i Ukrainek

Na miejscu dostępni są urzędnicy mówiący po polsku i ukraińsku, którzy pomogą m.in. przetłumaczyć dokumenty lub załatwić sprawy urzędowe.

– Zaangażowanie warszawiaków jest niesamowite, a pomoc płynie dosłownie z każdej strony. Mieszkańcy Woli dostarczają nam dary, które trafiają m.in. do Kijowa, część z nich zdecydowała się również przyjąć uchodźców pod własny dach i udzielić im schronienia – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli. – Dla nich i uchodźców uruchomiliśmy Punkt Informacyjny przy ul. Wolskiej 46/48, gdzie mogą uzyskać pomoc prawną i załatwić sprawy administracyjne – dodaje.

Na miejscu pomoc mogą otrzymać mieszkańcy Warszawy, którzy przyjęli Ukraińców i Ukrainki. Pracujący na miejscu urzędnicy komunikują się również w języku ukraińskim, co oznacza, że z pomocy oferowanej w punkcie mogą również korzystać uchodźcy.

Na jakie wsparcie można liczyć?

Mieszkańcy i migranci mogą liczyć na wsparcie językowe przy tłumaczeniu dokumentów a także przy załatwianiu spraw urzędowych. Do punktu można dojechać metrem wysiadając na stacji Płocka, a także tramwajami 10, 11, 13, 26, 27 i autobusami 103 i 106.

- Punkt działa od poniedziałku do soboty w godzinach 10:00-18:00 i jest prowadzony przez pracowników Wolskiego Centrum Kultury, którzy mówią po polsku i ukraińsku – mówi Krzysztof Mikołajewski, dyrektor Wolskiego Centrum Kultury. Z punktem możliwy jest kontakt telefoniczny (609 890 454), a także mailowy ([email protected]).

Ponadto wolski ratusz zapowiada, że pracownicy punkt na bieżąco starają się wyszukiwać odpowiedzi na pojawiające się pytania, które będą publikowane na stronach urzędu dzielnicy i a także w zakładce Razem dla Ukrainy na stornie Wolskiego Centrum Kultury.

To drugie miejsce prowadzone przez wolskie instytucje, gdzie obywatele Ukrainy mogą uzyskać konkretną pomoc – mówi Krzysztof Strzałkowski. – Na Dworcu Zachodnim od soboty działa całodobowy punkt pomocowy, który udziela wsparcia naszym sąsiadom tuż po przyjeździe do Warszawy. Ciągle trwa tam też zbiórka darów, które wysyłamy za naszą wschodnią granicę, albo przekazujemy potrzebującym w Polsce. Bardzo dziękuję wszystkim za zaangażowanie – dodaje.

Gdzie przynosić dary dla Ukrainy?

Dodatkowo na terenie Woli działają punkty węzłowe, gdzie przyjmowane są dary. Można je przynosić do sali Sesji Rady Dzielnicy Wola. Punkt czynny jest w dni powszednie w godz. od 8 do 18. Wejście do punktu jest od ulicy Żelaznej.

Od środy do soboty w godzinach od 12 do 20 dary przyjmowane są w Współdzielniku w Woli Park.

Od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 16 punkt zbiórki darów czynny jest w Rodzinnej Młynarskiej.

Punkt czynny jest też w tygodniu na Działdowskiej 6 w godzinach od 10 do 19.

Działdowska 6, poniedziałek-piątek, w godz. 10.00–19.00;

Parafia św. Jana Klimaka przy wolskim domu parafialnym (ul. Wolska 138/140) uruchomiła punkt pomocy rzeczowej.

Zapotrzebowania na konkretne produkty publikujemy w naszej grupie.

fot. Facebook/Miejska Wola

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

KOMENTARZE
Autor komentarza: MuranowiankaTreść komentarza: Co z miejscami parkingowymi przy ul Esperanto? Mieszkańcy wielu bloków nie mają możliwości parkowania na wydzielonym miejscu przy bloki bo zabudowa z prlu na to nie pozwala. Również np. stary podest który jest w uliczce wewnetrznej bloku należy do moasta, walają się tam śmieci, ale chyba jest tam ujęcie wody...Patrząc na ten plan wygląda, że od strony Esperanto będą wjazdy na osiedle. Już nie mówię o tym, że Esperanto jest zatłoczone, bo zaraz przy Kliffor jest szkoła podstawowa, a tam gdzie ma być planowane wydłużenie miłej jest liceum i po przeciwnej stronie żłobek. Jest to wspaniała dzielnica i znalazł biznesmen sposób na zdegradowanie urokliwego Muranowa.Data dodania komentarza: 22.10.2024, 20:21Źródło komentarza: Pierwszy krok w stronę rozbiórki Klifu. Na ile to realne?Autor komentarza: Bożena WróblewskaTreść komentarza: Brak osiedli na KoleData dodania komentarza: 19.10.2024, 19:05Źródło komentarza: Najlepsze miejsca na Woli. To one budują charakter dzielnicyAutor komentarza: ArcziTreść komentarza: Kurwa by się wzięli za tych złodziei z rządu , gościa na bazarze nie chroni immunitetData dodania komentarza: 19.10.2024, 07:16Źródło komentarza: Działania Policji na wolskim bazarzeAutor komentarza: maniekTreść komentarza: Wizja lokalna? Akurat nic nie będzie w tym czasie kurzyć, hałasować, trąbić, łomotać, pędzić, blokować, wymuszać... no chyba przez przypadek :)Data dodania komentarza: 17.10.2024, 15:53Źródło komentarza: Jaka przyszłość ciężarówek na Odolanach?Autor komentarza: ciekawskiTreść komentarza: osiedle z 1 blokiem no ok 100 mieszkań z budynkiem w kształcie sześcianika to szczyt osiągnieć renomowanej firmy . A może trzeba zmienić plan do wybudowania blokowiska, działka trochę kosztowała a jeden bloczek się nie spina .Data dodania komentarza: 1.10.2024, 09:57Źródło komentarza: Zamiast mieszkań na wynajem powstaną deweloperskie. Kolejne osiedle powstanie na OdolanachAutor komentarza: JJBTreść komentarza: Może mieszkańcy chcą by 105 zahaczało a nie zachaczało o Odolany :)Data dodania komentarza: 31.08.2024, 11:41Źródło komentarza: Linia 105 zahaczy o Odolany. Burza po decyzji ZTM-u