W tym artykule przeczytasz między innymi o:
- Parku Sowińskiego
- historii Parku
- powstaniu warszawskim
Park powstał z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Woli według projektu Zygmunta Hellwiga i Kazimierza Kozłowskiego, na polecenie prezydenta m.st. Warszawy, Stefana Starzyńskiego. Zlokalizowano go częściowo na terenie reduty Sowińskiego, częściowo na terenie dawnych glinianek i cegielni Merenholca, włączono w jego obręb także fragmenty wałów.
Park został otwarty dla publiczności 3 sierpnia 1936 roku. Poświęcenia dokonał ksiądz Wacław Murawski. Był to pierwszy publiczny park na robotniczej Woli. Powstały też plac zabaw dla dzieci i boiska.
28 listopada 1937 w parku odsłonięto pomnik gen. Józefa Sowińskiego dłuta Tadeusza Breyera.
W czasie powstania warszawskiego w pobliżu pomnika patrona parku znajdowało się stanowisko bojowe „Ziu” – niemieckiego samobieżnego moździerza typu Karl. W sierpniu 1944 roku Niemcy zamordowali tam około 1500 osób i spalili zwłoki 6000 ofiar rzezi na Woli. Wydarzenia te upamiętnia tablica pamiątkowa projektu Karola Tchorka ustawiona w latach 50. XX wieku.
Po wojnie park został odrestaurowany, z zachowaniem pierwotnego układu kompozycyjnego. W miejscu dawnej glinianki zbudowano amfiteatr na 3000 osób. Po roku 2000 został on zadaszony dachem namiotowym na 4 masztach, z 2000 miejsc siedzących na widowni. Od tego czasu jest to miejsce popularnych koncertów weekendowych.
W 2019 w parku w ramach realizacji projektu zgłoszonego do budżetu obywatelskiego powstała tężnia solankowa, w 2021 rozbudowano plac zabaw dla dzieci.
Napisz komentarz
Komentarze