Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 16:10

Ogrody Ulricha i ich historia

Czy wiecie, że historia tego miejsca sięga początków XIX wieku?
  • Źródło: Wola Park
Ogrody Ulricha i ich historia

Źródło: Wola Park

W tym artykule przeczytasz między innymi o:

  • ogrodach Ulricha
  • historii ogrodów
  • obecnym kształcie i przeznaczeniu ogrodów Ulricha

Historia Zakładów ogrodniczych „C. Ulrich” rozpoczęła się w 1805 roku, kiedy to 30-letni wówczas Jan Ulrich kupił działkę przy ul. Ceglanej (dzisiaj Pereca), by otworzyć pierwszy w Warszawie ogród handlowy. Hodował tam między innymi ananasy, winogrona, brzoskwinie. Po śmierci Jana, ogrody przejął jego syn Krystian Jan Ulrich, który przygotowywał się do tej roli.

Z czasem silna urbanizacja miasta sprawiła, że postanowił on przenieść się z ulicy Ceglanej w nowe miejsce-do podwarszawskiej wsi Górce. Jest to dzisiejszy teren Wola Parku.

To właśnie tutaj na dzisiejszej Woli od hodowli kwiatów, aż po pierwsze, żelazne szklarnie, w których hodowano egzotyczne owoce i tropikalną roślinność. Przestrzeń ta służyła nie tylko uprawie roślin, lecz również edukacji i odpoczynku wśród nietypowego dla Warszawy krajobrazu.

Ogrody Ulricha szybko stały się ulubionym miejscem rekreacji mieszkańców tej części Warszawy. Jednak w drugiej połowie XX wieku, po śmierci ostatniej właścicielki, upaństwowienie przedsiębiorstwa przyczyniło się do jego stopniowego upadku i ostatecznie zostało zlikwidowane.

W 2002 roku rozpoczęła się w tym miejscu budowa Centrum Handlowego Wola Park, a rok później zabezpieczono także zabytkowe miejsca znajdujące się na terenie Centrum. W 2021 rozpoczęto natomiast kompleksową rewitalizację Ogrodów Ulricha, na które składają się Szklarnie i Park Ulricha, Ogród Dzienny, Willa Ulricha oraz Zielona Chata.

Obecnie historię Ogrodów Ulricha można prześledzić na wystawie znajdującej się w szklarni gastronomicznej.

Gospodarstwo Ulrichów było wyjątkowo innowacyjne. To tu powstały pierwsze w Warszawie żelazne szklarnie przeznaczona do uprawy ananasów. Budowę pierwszych z nich ukończono w 1835 r czyli jeszcze przed budową wieży Eiffla w Paryżu. Była prawdziwą sensacją!

Dziś szklarnie również zaskakują, tym razem zarówno ciekawą przestrzenią jak i bogatą ofertą. Szklarnia zachodnia zapełniła się lokalami gastronomicznymi z różnorodną i zdrową żywnością. to miejsce tętniące życiem idealne na spotkanie ze znajomymi, rozmowę przy kawie i pysznym ciastku oraz wieczory z przyjaciółmi w rytm muzyki na żywo lub podczas jednego z wielu cyklicznych wydarzeń takich jak Stand up czy PubQuiz. Szklarnia wschodnia mieści salę zabaw Fikołki. Wyjątkowa przestrzeń dla dzieci, w której poza zabawą dzieci mogą uczestniczyć w licznych warsztatach.

Na terenie Ogrodów Ulricha znajduje się tzw. "zielona chata" to dawny dom pracowników zakładów ogrodniczych Ulricha. Karczma działająca tu przed renowacją Ogrodów powróci do swojej oryginalnej formy, zabierając nas w podróż do początków XIX wieku, gdy ogrodnicy po ciężkim dniu pracy zasiadali do wspólnego posiłku i biesiadowali. Nowa restauracja mieszcząca się w Zielonej Chacie powita pierwszych gości na wiosnę 2024.

Park Ulricha to dawny Park pokazowy Ulrichów jest teraz nie tylko większy, ale również przybyło mu drzew. Dodatkowo, unikalne podświetlenie zieleni nadaje czarującego klimatu a system zbierania deszczówki pozwala wykorzystać zaoszczędzoną wodę do podlewania roślin. Nie zapomnieliśmy również o najmłodszych - z myślą o nich przygotowaliśmy ekscytujący plac zabaw, wkomponowując go w otaczającą naturę. Zachwyć się Parkiem Ulricha w nowoczesnej, przearanżowanej odsłonie i zrelaksuj w otoczeniu starych, wysokich drzew.

To wyjątkowe miejsce zima i latem. Zimą ozdobione iluminacjami świetlnymi, latem miejsce sportowych aktywności i kina letniego. Odkryj wszystkie zakątki parku i odpocznij w zlokalizowanym tuż obok Food Hall Ogrody Ulricha.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

KOMENTARZE
Autor komentarza: MuranowiankaTreść komentarza: Co z miejscami parkingowymi przy ul Esperanto? Mieszkańcy wielu bloków nie mają możliwości parkowania na wydzielonym miejscu przy bloki bo zabudowa z prlu na to nie pozwala. Również np. stary podest który jest w uliczce wewnetrznej bloku należy do moasta, walają się tam śmieci, ale chyba jest tam ujęcie wody...Patrząc na ten plan wygląda, że od strony Esperanto będą wjazdy na osiedle. Już nie mówię o tym, że Esperanto jest zatłoczone, bo zaraz przy Kliffor jest szkoła podstawowa, a tam gdzie ma być planowane wydłużenie miłej jest liceum i po przeciwnej stronie żłobek. Jest to wspaniała dzielnica i znalazł biznesmen sposób na zdegradowanie urokliwego Muranowa.Data dodania komentarza: 22.10.2024, 20:21Źródło komentarza: Pierwszy krok w stronę rozbiórki Klifu. Na ile to realne?Autor komentarza: Bożena WróblewskaTreść komentarza: Brak osiedli na KoleData dodania komentarza: 19.10.2024, 19:05Źródło komentarza: Najlepsze miejsca na Woli. To one budują charakter dzielnicyAutor komentarza: ArcziTreść komentarza: Kurwa by się wzięli za tych złodziei z rządu , gościa na bazarze nie chroni immunitetData dodania komentarza: 19.10.2024, 07:16Źródło komentarza: Działania Policji na wolskim bazarzeAutor komentarza: maniekTreść komentarza: Wizja lokalna? Akurat nic nie będzie w tym czasie kurzyć, hałasować, trąbić, łomotać, pędzić, blokować, wymuszać... no chyba przez przypadek :)Data dodania komentarza: 17.10.2024, 15:53Źródło komentarza: Jaka przyszłość ciężarówek na Odolanach?Autor komentarza: ciekawskiTreść komentarza: osiedle z 1 blokiem no ok 100 mieszkań z budynkiem w kształcie sześcianika to szczyt osiągnieć renomowanej firmy . A może trzeba zmienić plan do wybudowania blokowiska, działka trochę kosztowała a jeden bloczek się nie spina .Data dodania komentarza: 1.10.2024, 09:57Źródło komentarza: Zamiast mieszkań na wynajem powstaną deweloperskie. Kolejne osiedle powstanie na OdolanachAutor komentarza: JJBTreść komentarza: Może mieszkańcy chcą by 105 zahaczało a nie zachaczało o Odolany :)Data dodania komentarza: 31.08.2024, 11:41Źródło komentarza: Linia 105 zahaczy o Odolany. Burza po decyzji ZTM-u