Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 października 2024 20:32

Powstaje ilustrowany atlas architektury Muranowa. Mieszkańcy składają się na druk

MUR to ósmy tom z serii ilustrowanych atlasów warszawskiej architektury, którego wydawcą jest Fundacja Centrum Architektury. Aby gotowa już publikacja mogła się ukazać, potrzeba 28 000 złotych, które pozwolą pokryć koszty druku. Założono zrzutkę, dzięki której w pierwszy dzień udało się zebrać 20% potrzebnej kwoty.

Fundacja Centrum Architektury wydaje ilustrowane atlasy warszawskiej architektury od dzięsięciu lat. Wymyśliła je i projektuje graficzka Magdalena Piwowar. Wydawane są od dziesięciu lat. Pierwszy był SAS, potem ŻOL, MOK, OCH, POW, PRA i ŚRÓD PN. Premierom atlasów towarzyszą autorskie spacery architektoniczne, podkasty i inne wydarzenia. Teraz nadszedł czas na MUR, czyli atlas muranowski, którego treść jest już gotowa. Czeka tylko na wydruk.

Koszty wydania przekraczają przychody ze sprzedaży

Budżet wydania każdego atlasu z tej serii przekracza przychody z jego sprzedaży. A to dlatego, że jest to niezwykle kosztowna w produkcji książka. Każdy obiekt trzeba narysować, a do napisania tekstu trzeba mieć ogromną wiedzę. Atlasy są tłumaczone na język angielski, starannie redagowane i drukowane. To wszystko trwa i to kosztuje, a ceny papieru i inne koszty ostatnio bardzo wzrosły z powodu szalejącej inflacji. 

Kwota 28 000, o którą proszą wydawcy, pozwoli pokryć im koszty druku. Deklarują, że jeśli zbiorą więcej, zorganizują program wydarzeń wokół premiery książki, m.in. dostępne dla wszystkich spacery z autorami atlasu po Muranowie. Premierę książki, jeśli uda się zebrać fundusze, planują po wakacjach.

Dla tych, którzy zdecydują się wesprzeć finansowo projekt przygotowane są nagrody: wydanie z autografami, z reprodukcją w ramce, z plakatem, z podziękowaniami w książce, z indywidualnym spacerem autorskim po osiedlu.

Wpłacać możecie tutaj: https://zrzutka.pl/46s427

fot. Fundacja Centrum Architektury, dotychczas wydane atlasy

Co zawiera "MUR. Ilustrowany atlas architektury Muranowa"?

"Atlas przedstawia 61 budynków, założeń i detali architektonicznych z Muranowa. Każdemu obiektowi towarzyszy krótki opis po polsku i angielsku. Obiekty są narysowane – precyzyjnie, lecz syntetycznie. Taki sposób przedstawienia architektury pozwala zrozumieć założenia projektów, niezakłócone ograniczeniami, z jakimi mamy do czynienia w przypadku zdjęć budynków (zasłaniające je inne obiekty, brak dostępu z niektórych stron, zmiany modernizacyjne, przebudowy). Atlas zawiera także dwujęzyczny wstęp z historią dzielnicy, mapę z obiektami, indeks osób i pracowni architektonicznych oraz bibliografię." - zapowiadają twórcy publikacji.

Za wybór obiektów i tekst w tomie MUR odpowiedzialni są:

Beata Chomątowska – pisarka i dziennikarka, autorka m.in. książek „Stacja Muranów”, „Lachert i Szanajca. Architekci awangardy" i „Betonia”, prowadzi stowarzyszenie Stacja Muranów. Współautorka (razem z Jackiem Leociakiem) wystawy czasowej „Tu Muranów" w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (2021).

Grzegorz Piątek – krytyk architektury, autor m.in. książek „Najpiękniejsze miasto świata”, „Sanator" (o Stefanie Starzyńskim) i „Niezniszczalny” (o Bohdanie Pniewskim), współautor atlasu SAS. Kurator wystaw m.in „Hotel Polonia. The Afterlife of Buildings" w pawilonie polskim, nagrodzonej Złotym Lwem za najlepszą ekspozycję narodową (z Jarosławem Trybusiem) i projektu „Le CorbusYear" z okazji 125 urodzin Le Corbusiera (2012).

Katarzyna Uchowicz – historyczka sztuki i badaczka architektury XX wieku w Instytucie Sztuki PAN, swoją pracę doktorską poświęciła twórczości muranowskiego architekta, Bohdana Lacherta; autorka m.in. książki „Awers/rewers. Architekt Bohdan Lachert” i współautorka atlasu POW oraz współredaktorka książki „Archipelag CIAM. Listy Heleny Syrkus”.

Obiekty do publikacji narysowali Kamila Doniec, Maciej Drążkiewicz, Mateusz Gryzło i Maria Łomiak.

fot. tytułowe - Fundacja Centrum Architektury


lejmi

lejmi


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
KOMENTARZE
Autor komentarza: ciekawskiTreść komentarza: osiedle z 1 blokiem no ok 100 mieszkań z budynkiem w kształcie sześcianika to szczyt osiągnieć renomowanej firmy . A może trzeba zmienić plan do wybudowania blokowiska, działka trochę kosztowała a jeden bloczek się nie spina .Data dodania komentarza: 1.10.2024, 09:57Źródło komentarza: Zamiast mieszkań na wynajem powstaną deweloperskie. Kolejne osiedle powstanie na OdolanachAutor komentarza: JJBTreść komentarza: Może mieszkańcy chcą by 105 zahaczało a nie zachaczało o Odolany :)Data dodania komentarza: 31.08.2024, 11:41Źródło komentarza: Linia 105 zahaczy o Odolany. Burza po decyzji ZTM-uAutor komentarza: Robert M.Treść komentarza: Dlaczego dzisiaj (11.VIII.24) była muzyka latynoamerykańska zamiast zapowiadanej od dawna bałkańskiej?Data dodania komentarza: 11.08.2024, 19:45Źródło komentarza: Koncerty w Parku SzymańskiegoAutor komentarza: Leo56Treść komentarza: Jaką jesteście Gazetą Woli skoro zdjęcie pod mapką dotyczy Urzędu Skarbowego przy ulicy Jagiellońskiej a to Praga Północ? Nikt tego nie weryfikował, czyli nikt tego nie czyta data artykułu 25.10.2022 13:02 mój wpis 13.07.2024Data dodania komentarza: 13.07.2024, 17:23Źródło komentarza: Na Anielewicza pawilony usługowe jak na Jana Pawła? Określi to plan miejscowyAutor komentarza: LlTreść komentarza: Super artykuł!Data dodania komentarza: 28.06.2024, 22:32Źródło komentarza: Pełna kontrastów ulica Żelazna i jej historia...Autor komentarza: LlTreść komentarza: Poprosimy historię ulicy ZłotejData dodania komentarza: 26.06.2024, 21:27Źródło komentarza: Pełna kontrastów ulica Żelazna i jej historia...