Wykonaliśmy dla was zestawienie najciekawszych projektów, na które możecie głosować w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Motywacją do wykonania tego społecznego obowiązku powinien być fakt, że wiele zmian mających miejsce na Woli pochodzi z projektów zgłoszonych przez mieszkańców tą drogą.
Znamy listę projektów zakwalifikowanych do głosowania w ramach 9. budżetu obywatelskiego na rok 2023. Na Woli pomyślną weryfikację przeszło 67 inicjatyw, a łączna kwota do wydania wynosi 5,6 mln zł. Na wybrane projekty można głosować, stacjonarnie lub elektronicznie od 15 do 30 czerwca. Budżet obywatelski to mechanizm, w którym mieszkańcy miasta lub dzielnicy mogą zgłaszać swoje projekty do realizacji w ramach wydzielonej części budżetu. Dzięki temu powstaje wiele ciekawych inicjatyw, a lokalna społeczność ma poczucie sprawczości i realny wpływ na to, jak wygląda jej najbliższa okolica.
Niemal 2/3 projektów dotyczy zieleni miejskiej i ochrony środowiska
40 z 63 projektów zawiera elementy, które dotyczą zieleni i ochrony środowiska. Pomysłodawcy zgłaszają potrzebę zazielenienia ulic Miedzianej, Redutowej i Siennej, a także urządzenie zielonych skwerów w okolicy ul. Olbrachta, Młynarskiej, Krępowieckiego czy Gibalskiego, gdzie proponują sport zamiast asfaltu i park kieszonkowy zamiast betonu. Pojawił się też projekt dokończenia rewitalizacji terenu wokół Reduty Wolskiej.
"W latach 2019-2021 były prowadzone prace rewitalizacyjne [...], niestety nie wszystko zostało zrobione. Projekt zakłada remont schodów, wzmocnienie skarp Reduty Wolskiej wraz z budową ciągu pieszego z nawierzchni mineralnej, nasadzenia zieleni ozdobnej (drzew, krzewów i innych roślin ozdobnych). Rewitalizacja ma nawiązać do tego co już zostało wykonane. Całość ma tworzyć wspólną przestrzeń." - pisze pomysłodawca.
Jak co roku, nie zabrakło pomysłów dosadzenia drzew. Dzięki projektowi 'Zielona Wola - 200 drzew na Woli', mają szansę pojawić się one w lokalizacjach wybranych przez warszawski Zarząd Zieleni. Jest też projekt wzbogacający park Księcia Janusza o 30 nowych drzew. Pożądane przez mieszkańców są także żywopłoty, których - ich zdaniem - brakuje w Parku Powstańców Warszawy oraz przy wolskich podstawówkach.
Rozkwitnąć będzie miało okazję także 2400 róż! Projekt '2400 róż dla Woli' zakłada posadzenie czerwonych, białych i żółtych róż okrywowych, które na terenie Młynowa i Muranowa udekorują miejsca upamiętniające wydarzenia II Wojny Światowej oraz tragicznie losy mieszkańców Woli.
Inwestycje w remonty podwórek, infrastrukturę rowerową i pieszą
„Stare podwórka niestety zostały zapomniane. Estetyczna i ogólnodostępna przestrzeń będzie stanowiła zielone miejsce spotkań przyjazne seniorom i rodzinom z dziećmi. Zieleń wpłynie pozytywnie na jakość powietrza. Równe chodniki i teren wpłynie na poprawę bezpieczeństwa, gdyż obecne "wertepy" stwarzają zagrożenie i utrudniają poruszanie się.” - opis dotyczy 'Wolskiego zielone podwórka' pomiędzy Grabowską 4/6/8 a ul. Tylną, ale równie dobrze można by go użyć do napisania projektów na terenie niemal całej dzielnicy. Potrzebę tego typu inwestycji opisuje też projekt 'Rewitalizacja wolskich podwórek i chodników', proponujący zmiany na czterech podwórkach na Mirowie, wbogacając je nawet o ogród deszczowy.
Wartą uwagi propozycją jest projekt 'Stare latarnie na Kolonii Wawelberga', który zakłada zakłada wymianę 11 aktualnych latarni na podwórkach zabytkowej Kolonii Wawelberga na ledowe repliki latarni gazowych typu warszawskiego z końca XIX wieku. Wymiana latarni na podwórkach Kolonii Wawelberga na stylizowane na zabytkowe, gazowe lampy - jak podkreślają autorzy - wpisuje się w plan zachowania historycznego charakteru osiedla, którego niewątpliwą ozdobą są zabytkowe formy odbojów, bram, poręczy etc. Aktualnie na osiedlu postawione są nowoczesne latarnie, które w żaden sposób do niego nie pasują.
Jednym z najbardziej kosztownych projektów w tym obszarze tematycznym jest 'Rewitalizacja ulicy Franciszka Raszei", która jest nietypową ulicą ze względu na brak chodników dla pieszych. Pomysłodawcy chcą odnowienia zniszczonej nawierzchni tej zabytkowej ulicy, co ułatwi mieszkańcom przemieszczanie się po osiedlu.
W tegorocznej edycji widoczne są także projekty mające na celu poprawę i bezpieczeństwo pieszych. Są to doświetlenia skrzyżowań i przejść dla pieszych odblaskami, poprawa bezpieczeństwa przejść i remont chodników na Redutowej, przebudowa dojścia do przystanku tramwajowego Wawrzyszewska oraz projekt 'Więcej zieleni i bezpiecznych przejść dla pieszych na Woli', który polega na wyeliminowaniu nielegalnego parkowania samochodów przy przejściach dla pieszych, budowie wysepek na przejściach oraz na założeniu trawników i rabat kwiatowych. Projekt ten wygrał głosowanie w 2020 roku, dzięki czemu zmiany są już widoczne na wielu ulicach Woli.
Autor grafiki: Robert Buciak
W ramach budżetu obywatelskiego mają szansę powstać także inwestycje rowerowe: stacje napraw rowerów, stojaki rowerowe oraz nowe drogi i łączniki rowerowe. Nowe ścieżki dla cyklistów proponowane są na ul. Płockiej (odcinek Kasprzaka-Ludwiki), Okopowej (przy cmentarzu żydowskim) do ul. Gibalskiego. Może powstać też zjazd z Prymasa Tysiąclecia do Lasku na Kole, zjazd z DDR w parku Moczydło na skrzyżowanie Deotymy/Batalionu "Pięść" oraz przejazd rowerowy przez Elekcyjną przy amfiteatrze.
Kultura, biblioteki i inne projekty
Na liście projektów znalazły się też takie dotyczące wsparcia bibliotek, proponując książkomat do odbioru książek, komputery bez barier czy nowoczesną czytelnię naukową, ale też projekty doposażenia bibliotek w nowe pozycje czytelnicze. Mieszkańcy złożyli również projekty miękkie, takie jak zorganizowanie wystawy i spacerów z przewodnikiem, bezpłatne wycieczki dla uczniów wolskich podstawówek, kurs językowy, nauka tańców w kręgu dla seniorów, wakacyjna joga, akcje sprzątania lasku na Kole czy warsztaty z artystami. Wśród nich jest też projekt zapobieganie bezdomności zwierząt.
Co jeszcze znajdziemy pośród 63 zgłoszonych projektów? Będą to podwórkowa siłownia plenerowa, renowacja wrotkowiska w parku Edwarda Szymańskiego, remonty placów zabaw, murale, pojemniki na nakrętki, żarówki i baterie przy szkołach podstawowych, wybiegi dla psów, poidełka, altany w parkach, szachy plenerowe oraz defibrylatory.
fot. tytułowe: Budżet obywatelski w Warszawie
Napisz komentarz
Komentarze