Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 11:18

Dom Społeczny na Obozowej świętuje swoje 85-lecie

To najdłużej funkcjonujący nieprzerwanie Dom Kultury w Warszawie. Jego działalności kulturalnej nie powstrzymała nawet niemiecka okupacja. Z okazji obchodzonego jubileuszu Domu Społecznego na Obozowej Wolskie Centrum Kultury przygotowało na ten rok wiele wydarzeń.

Będą to występy wokalne, pokazy taneczne oraz wiele innych zajęć i spotkań, które na codzień czekają na mieszkańców w repertuarze Wolskiego Centrum Kultury. Ich listę przedstawiono podczas oficjalnych urodzin „Obozowej", podczas których miał miejsce m.in koncert uznanej flecistki, zdobywczyni Paszportu Polityki Ani Karpowicz w towarzystwie pianisty Marka Bracha.  

– Jubileusz będzie obchodzony przez cały rok – mówi Krzysztof Mikołajewski, dyrektor WCK. - W Domu Społecznym można oglądać Tablicę Wspomnień – miejsce, gdzie mieszkańcy i uczestnicy zajęć w Wolskim Centrum Kultury wspominają pracowników zasłużonych dla rozwoju instytucji. Każdy może dopisać swoje wspomnienia – dodaje dyrektor.  

Z kolei 27 czerwca o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie dotyczące historii bogatego życia tanecznego na Woli - Roztańczone Koło. Będziemy odtwarzać wspomnienia, snuć opowieści, pokazywać zdjęcia z rodzinnych albumów i kronik, rysować palcem po mapie i tańczyć – zachęcają organizatorzy.  

Tutaj miało dopełniać się życie mieszkańców osiedla

Dom Kultury pod adresem Obozowa 85 powstał w 1937 r. jako Dom Społeczny. W czasie okupacji mieściła się tu prowadząca charytatywną działalność Rada Główna Opiekuńcza, która zajmowała się mieszkańcami Koła. Zaraz po wojnie, placówka została przemianowana na Osiedlowy Dom Kultury, a w 1967 r. jej nazwę zmieniono na Dzielnicowy Dom Kultury, który koordynował prace innych placówek. 

Kolonia Koło II, Dom społeczny, źródło: "Warszawa nowoczesna", Czesław Olszewski / fot. Patrycja Jastrzębska

W 1984 roku Ośrodkowi nadano imię Stefana Żeromskiego, wtedy też przed budynkiem zbudowano pomnik pisarza. W 2015 r. wszystkie instytucje kulturalne w dzielnicy zostały połączone w Wolskie Centrum Kultury.  

"Był to ważny element całego założenia [osiedla TOR- przyp. red.] - to tutaj miało się dopełniać życie mieszkańców osiedla. Zdrowe mieszkanie, które postulowali architekci i twórcy TOR-u, wymagało zachowania higieny życia. Miał ją gwarantować m.in. program społeczny ośrodka. Życie z ciasnych lokali miało przenosić się do przestrzeni wspólnych. W Domu Społecznym umieszczono salę widowiskową, ośrodek zdrowia, gabinet dentystyczny, instytucję “Kropla Mleka”, bibliotekę oraz przedszkole. W przyziemiach budynku znalazło się także miejsce na pomieszczenie warsztatowe" - opowiada o Domu Społecznym Patrycja Jastrzębska, historyczka sztuki i autorka inicjatywy „Tu było, tu stało”.

Fot. Dariusz Piątkowski


Kolonia_Kolo_2_Dom_spoleczny_fot._Patrycja_Jastrzebska

Kolonia_Kolo_2_Dom_spoleczny_fot._Patrycja_Jastrzebska

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

KOMENTARZE
Autor komentarza: MuranowiankaTreść komentarza: Co z miejscami parkingowymi przy ul Esperanto? Mieszkańcy wielu bloków nie mają możliwości parkowania na wydzielonym miejscu przy bloki bo zabudowa z prlu na to nie pozwala. Również np. stary podest który jest w uliczce wewnetrznej bloku należy do moasta, walają się tam śmieci, ale chyba jest tam ujęcie wody...Patrząc na ten plan wygląda, że od strony Esperanto będą wjazdy na osiedle. Już nie mówię o tym, że Esperanto jest zatłoczone, bo zaraz przy Kliffor jest szkoła podstawowa, a tam gdzie ma być planowane wydłużenie miłej jest liceum i po przeciwnej stronie żłobek. Jest to wspaniała dzielnica i znalazł biznesmen sposób na zdegradowanie urokliwego Muranowa.Data dodania komentarza: 22.10.2024, 20:21Źródło komentarza: Pierwszy krok w stronę rozbiórki Klifu. Na ile to realne?Autor komentarza: Bożena WróblewskaTreść komentarza: Brak osiedli na KoleData dodania komentarza: 19.10.2024, 19:05Źródło komentarza: Najlepsze miejsca na Woli. To one budują charakter dzielnicyAutor komentarza: ArcziTreść komentarza: Kurwa by się wzięli za tych złodziei z rządu , gościa na bazarze nie chroni immunitetData dodania komentarza: 19.10.2024, 07:16Źródło komentarza: Działania Policji na wolskim bazarzeAutor komentarza: maniekTreść komentarza: Wizja lokalna? Akurat nic nie będzie w tym czasie kurzyć, hałasować, trąbić, łomotać, pędzić, blokować, wymuszać... no chyba przez przypadek :)Data dodania komentarza: 17.10.2024, 15:53Źródło komentarza: Jaka przyszłość ciężarówek na Odolanach?Autor komentarza: ciekawskiTreść komentarza: osiedle z 1 blokiem no ok 100 mieszkań z budynkiem w kształcie sześcianika to szczyt osiągnieć renomowanej firmy . A może trzeba zmienić plan do wybudowania blokowiska, działka trochę kosztowała a jeden bloczek się nie spina .Data dodania komentarza: 1.10.2024, 09:57Źródło komentarza: Zamiast mieszkań na wynajem powstaną deweloperskie. Kolejne osiedle powstanie na OdolanachAutor komentarza: JJBTreść komentarza: Może mieszkańcy chcą by 105 zahaczało a nie zachaczało o Odolany :)Data dodania komentarza: 31.08.2024, 11:41Źródło komentarza: Linia 105 zahaczy o Odolany. Burza po decyzji ZTM-u