Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 kwietnia 2025 06:07
Reklama

80. rocznica egzekucji na Lesznie

Ciała zamordowanych, wśród których znaleźli się żołnierze i ludność cywilna, jeszcze przez wiele godzin pozostawały na balkonach.
80. rocznica egzekucji na Lesznie

Źródło: UD Wola

W tym artykule przeczytasz między innymi o:

  • egzezkucji na Lesznie
  • uroczystości upamiętnienia ofiar
  • historii tragicznego wydarzenia

Zapraszamy na uroczystość złożenia kwiatów oraz zapalenia zniczy w 80. rocznicę egzekucji na Lesznie.

Ta publiczna egzekucja wstrząsnęła Warszawą. W mroźny piątkowy ranek 11 lutego 1944 r. na dwóch balkonach spalonych domów przy ul. Leszno 52 i 54 Niemcy powiesili 27 więźniów Pawiaka. Dziś przy tablicy upamiętniającej ofiary tego mordu kwiaty złożyła delegacja władz Woli.

Pokazowej egzekucji na Lesznie Niemcy dokonali dziesięć dni po zamachu Armii Krajowej na Franza Kutscherę, szefa SS i policji dystryktu warszawskiego, nazywanego „katem Warszawy”. Oddział specjalny „Pegaz” zastrzelił go w Alejach Ujazdowskich. Wśród powieszonych 27 więźniów Pawiaka byli m.in. żołnierze AK z Rejonu VIII Powiat Warszawski (Puszcza Kampinoska), aresztowani w okolicznych miejscowościach. Ciała zamordowanych, wśród których znaleźli się żołnierze i ludność cywilna, jeszcze przez wiele godzin pozostawały na balkonach.

„Wczesnym rankiem rozchodzi się po mieście poruszająca wiadomość o nowej egzekucji, tym razem naprawdę, a nie tylko z nazwy, publicznej. Na balkonach zniszczonego domu przy ul. Leszno, naprzeciwko budynków Sądów, bezpośrednio pod murem opustoszałego getta (…) wiszą ciała 27 więźniów Pawiaka. Tłumy ludzi ciągną przez kilka godzin Lesznem obok kordonu SS i policji niemieckiej. Nie wolno było wprawdzie zatrzymywać się, ale

Uroczystość odbędzie się 11 lutego 2024 r. o godz. 12:00 przy al. Solidarności 84 (na skraju parkingu, na wprost wylotu ul. Dobrzańskiego).

Wstęp wolny.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: SąsiadTreść komentarza: Czy to artykuł sponsorowany, albo napisane przez Dyrektora? Ps. Na Działdowskiej działy się równie ciekawe rzeczy wcześniej.Data dodania komentarza: 12.03.2025, 13:55Źródło komentarza: Wolskie Centrum Kultury – siedem lat dynamicznego rozwojuAutor komentarza: Mieszkaniec WoliTreść komentarza: Byłem na miejscu zdarzenia i nagrywałem od momentu przyjazdu pierwszych wozów strażackich. Zapraszam do obejrzenia https://youtu.be/jTGIRuREhfQData dodania komentarza: 12.03.2025, 08:24Źródło komentarza: Pożar Składowiska na WoliAutor komentarza: JustynaTreść komentarza: Ja bym tu poza ulicą Jana Kazimierza jeszcze dodała monitoring w tym przejściu podziemnym pieszym pod Wolską na wysokości Redutowej. Tam już "szaleją" wandale malując ten tunel po remoncie a i wieczorami nie jest tam zbyt przyjemnie chodzić z tych przystanków do domu.Data dodania komentarza: 11.03.2025, 12:31Źródło komentarza: Nowe kamery na Woli H Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Oczywiście, proszę przesłać na e-mail: [email protected]Data dodania komentarza: 28.02.2025, 11:02Źródło komentarza: Mistrzowie parkowania #42. Na zakazie, na trawniku, na chodnikuAutor komentarza: ATreść komentarza: Czy można przesyłać swoje zdjęcia do publikacji?Data dodania komentarza: 14.02.2025, 11:40Źródło komentarza: Mistrzowie parkowania #42. Na zakazie, na trawniku, na chodnikuAutor komentarza: Anna SzostakTreść komentarza: Uważam, że najbardziej potrzebny jest remont ulicy Obozowej.Data dodania komentarza: 3.02.2025, 22:52Źródło komentarza: Dwie ulice na Kole przejdą modernizację. A co z pozostałymi? – pytają mieszkańcy.
Reklama
Reklama