Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 kwietnia 2025 00:13
Reklama

Marcin Kasprzak wrócił na Wolę

Rzeźba patrona wróciła na teren dawnych Zakładów Radiowych.
Marcin Kasprzak wrócił na Wolę

Źródło: UD Wola

W tym artykule przeczytasz między innymi o:

  • patronie Zakładów Radiowych
  • rzeźbie Marcina Kasprzaka
  • odrestaurowaniu pomnika

Na wniosek władz dzielnicy Wola, prywatny inwestor prowadzący prace przy ulicy Kasprzaka 10/16, odrestaurował i ponownie ustawił rzeźbę patrona działających tam do 1994 roku Zakładów Radiowych.
Wykonał ją inwestor kompleksu, który powstanie w miejscu Zakładów Radiowych jego imienia. O zachowanie i naprawę monumentu zabiegały u właścicieli działek władze Woli.

Marcin Kasprzak jest jednym z symboli powojennej Woli. Ten działacz ruchu robotniczego został upamiętniony tu na kilka sposobów, m.in. poprzez nadanie jego imienia jednej z ulic, a także mieszczącym się przy niej niegdyś osławionym Zakładom Radiowym. Dziś zakładów już nie ma, a prywatny inwestor realizuje na tym terenie inwestycję biurową.

Kiedy rozpoczynały się prace przy nowym kompleksie budynków na terenie dawnych Zakładów Radiowych im. Marcina Kasprzaka, rzeźba przedstawiająca ich patrona była w bardzo złym stanie. 
Było ryzyko, że pomnik się zawali. Brakowało palców, na całej postaci widać było pęknięcia – relacjonuje Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli.  – W najgorszym stanie były nogi. Od jednej z nich odpadł całkowicie beton, a szkielet ze stalowych rur był poważnie skorodowany. 
Dzielnica zwróciła się więc do inwestora, by ten przeprowadził renowację pomnika. Włodarze dzielnicy nie chcieli, by pomnik zniknął wraz z dawną zabudową fabryczną. 
Autorem rzeźby jest artysta Aleksander Pawlik, który od 1969 roku był kierownikiem Pracowni Plastycznej w Zakładach Radiowych im. Marcina Kasprzaka. Zgodnie z zapisem w tylnej części pomnika, rzeźba została wykonana 20 lipca 1969 roku.

Rzeźba jest betonowym odlewem wykonanym tradycyjnymi metodami sztukatorskimi z zaprawy cementowo-piaskowej. Pierwotnie powierzchnia obiektu była z pewnością gładka. Wynikało to z technologii wykonywania tego typu odlewów przy użyciu form gipsowych. Obecnie powierzchnia jest chropowata.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: SąsiadTreść komentarza: Czy to artykuł sponsorowany, albo napisane przez Dyrektora? Ps. Na Działdowskiej działy się równie ciekawe rzeczy wcześniej.Data dodania komentarza: 12.03.2025, 13:55Źródło komentarza: Wolskie Centrum Kultury – siedem lat dynamicznego rozwojuAutor komentarza: Mieszkaniec WoliTreść komentarza: Byłem na miejscu zdarzenia i nagrywałem od momentu przyjazdu pierwszych wozów strażackich. Zapraszam do obejrzenia https://youtu.be/jTGIRuREhfQData dodania komentarza: 12.03.2025, 08:24Źródło komentarza: Pożar Składowiska na WoliAutor komentarza: JustynaTreść komentarza: Ja bym tu poza ulicą Jana Kazimierza jeszcze dodała monitoring w tym przejściu podziemnym pieszym pod Wolską na wysokości Redutowej. Tam już "szaleją" wandale malując ten tunel po remoncie a i wieczorami nie jest tam zbyt przyjemnie chodzić z tych przystanków do domu.Data dodania komentarza: 11.03.2025, 12:31Źródło komentarza: Nowe kamery na Woli H Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Oczywiście, proszę przesłać na e-mail: [email protected]Data dodania komentarza: 28.02.2025, 11:02Źródło komentarza: Mistrzowie parkowania #42. Na zakazie, na trawniku, na chodnikuAutor komentarza: ATreść komentarza: Czy można przesyłać swoje zdjęcia do publikacji?Data dodania komentarza: 14.02.2025, 11:40Źródło komentarza: Mistrzowie parkowania #42. Na zakazie, na trawniku, na chodnikuAutor komentarza: Anna SzostakTreść komentarza: Uważam, że najbardziej potrzebny jest remont ulicy Obozowej.Data dodania komentarza: 3.02.2025, 22:52Źródło komentarza: Dwie ulice na Kole przejdą modernizację. A co z pozostałymi? – pytają mieszkańcy.
Reklama
Reklama