Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 października 2024 20:08

Marcin Kasprzak wrócił na Wolę

Rzeźba patrona wróciła na teren dawnych Zakładów Radiowych.
Marcin Kasprzak wrócił na Wolę

Źródło: UD Wola

W tym artykule przeczytasz między innymi o:

  • patronie Zakładów Radiowych
  • rzeźbie Marcina Kasprzaka
  • odrestaurowaniu pomnika

Na wniosek władz dzielnicy Wola, prywatny inwestor prowadzący prace przy ulicy Kasprzaka 10/16, odrestaurował i ponownie ustawił rzeźbę patrona działających tam do 1994 roku Zakładów Radiowych.
Wykonał ją inwestor kompleksu, który powstanie w miejscu Zakładów Radiowych jego imienia. O zachowanie i naprawę monumentu zabiegały u właścicieli działek władze Woli.

Marcin Kasprzak jest jednym z symboli powojennej Woli. Ten działacz ruchu robotniczego został upamiętniony tu na kilka sposobów, m.in. poprzez nadanie jego imienia jednej z ulic, a także mieszczącym się przy niej niegdyś osławionym Zakładom Radiowym. Dziś zakładów już nie ma, a prywatny inwestor realizuje na tym terenie inwestycję biurową.

Kiedy rozpoczynały się prace przy nowym kompleksie budynków na terenie dawnych Zakładów Radiowych im. Marcina Kasprzaka, rzeźba przedstawiająca ich patrona była w bardzo złym stanie. 
Było ryzyko, że pomnik się zawali. Brakowało palców, na całej postaci widać było pęknięcia – relacjonuje Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli.  – W najgorszym stanie były nogi. Od jednej z nich odpadł całkowicie beton, a szkielet ze stalowych rur był poważnie skorodowany. 
Dzielnica zwróciła się więc do inwestora, by ten przeprowadził renowację pomnika. Włodarze dzielnicy nie chcieli, by pomnik zniknął wraz z dawną zabudową fabryczną. 
Autorem rzeźby jest artysta Aleksander Pawlik, który od 1969 roku był kierownikiem Pracowni Plastycznej w Zakładach Radiowych im. Marcina Kasprzaka. Zgodnie z zapisem w tylnej części pomnika, rzeźba została wykonana 20 lipca 1969 roku.

Rzeźba jest betonowym odlewem wykonanym tradycyjnymi metodami sztukatorskimi z zaprawy cementowo-piaskowej. Pierwotnie powierzchnia obiektu była z pewnością gładka. Wynikało to z technologii wykonywania tego typu odlewów przy użyciu form gipsowych. Obecnie powierzchnia jest chropowata.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
KOMENTARZE
Autor komentarza: ciekawskiTreść komentarza: osiedle z 1 blokiem no ok 100 mieszkań z budynkiem w kształcie sześcianika to szczyt osiągnieć renomowanej firmy . A może trzeba zmienić plan do wybudowania blokowiska, działka trochę kosztowała a jeden bloczek się nie spina .Data dodania komentarza: 1.10.2024, 09:57Źródło komentarza: Zamiast mieszkań na wynajem powstaną deweloperskie. Kolejne osiedle powstanie na OdolanachAutor komentarza: JJBTreść komentarza: Może mieszkańcy chcą by 105 zahaczało a nie zachaczało o Odolany :)Data dodania komentarza: 31.08.2024, 11:41Źródło komentarza: Linia 105 zahaczy o Odolany. Burza po decyzji ZTM-uAutor komentarza: Robert M.Treść komentarza: Dlaczego dzisiaj (11.VIII.24) była muzyka latynoamerykańska zamiast zapowiadanej od dawna bałkańskiej?Data dodania komentarza: 11.08.2024, 19:45Źródło komentarza: Koncerty w Parku SzymańskiegoAutor komentarza: Leo56Treść komentarza: Jaką jesteście Gazetą Woli skoro zdjęcie pod mapką dotyczy Urzędu Skarbowego przy ulicy Jagiellońskiej a to Praga Północ? Nikt tego nie weryfikował, czyli nikt tego nie czyta data artykułu 25.10.2022 13:02 mój wpis 13.07.2024Data dodania komentarza: 13.07.2024, 17:23Źródło komentarza: Na Anielewicza pawilony usługowe jak na Jana Pawła? Określi to plan miejscowyAutor komentarza: LlTreść komentarza: Super artykuł!Data dodania komentarza: 28.06.2024, 22:32Źródło komentarza: Pełna kontrastów ulica Żelazna i jej historia...Autor komentarza: LlTreść komentarza: Poprosimy historię ulicy ZłotejData dodania komentarza: 26.06.2024, 21:27Źródło komentarza: Pełna kontrastów ulica Żelazna i jej historia...