Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 07:04

Na Moczydle powstanie letnia wrotkarnia? Jest cień szansy

W stolicy nie ma aktualnie ani jednej zadaszonej rolkarni czy wrotkarni, gdzie sportowcy mogliby regularnie trenować bez obaw o kapryśną pogodę. Środowisko sportowe wysunęło więc pomysł, by poza sezonem zimowym rolkowisko powstało na płycie lodowiska Moczydło na Woli, jest tam już bowiem zadaszona hala. Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa odpowiedziało, że jest to problematyczne, ale nie niemożliwe.

Rolki oraz wrotki kojarzą się dla wielu głównie z letnimi przejażdżkami po mieście, zawsze przy bezdeszczowej i ciepłej pogodzie. Właśnie wtedy najwięcej osób ma chęć sięgnięcia po rolki zza pazuchy i rozruszania swoich mięśni dla aktywnego spędzenia wolnego czasu. Indywidualnie, z przyjaciółmi czy podczas tzw. nightskatingu, kiedy to na nocne, wspólne przejazdy głównymi ulicami stolicy wybierają się dziesiątki osób. Jak w każdej dyscyplinie sportu, są jednak ci, którym zwykła przejażdżka nie wystarcza i są w swojej dziedzinie prawdziwymi mistrzami. Mowa o osobach, które uprawiają jazdę na rolkach i wrotkach regularnie, a wręcz wyczynowo. Tu jednak pojawia się problem, gdyż w Warszawie nie ma obecnie ani jednego zadaszonego obiektu, który mógłby być wykorzystywany do treningów jazdy figurowej. Jedyna wrotkarnia, która znajdowała się przy ul. Połczyńskiej na Bemowie - jest "tymczasowo zamknięta". Część rolkarzy korzysta z Ośrodka Stegny, jednak znajduje się pod gołym niebem, a więc można tam trenować tylko przy dobrej pogodzie. Powstał więc pomysł, aby rolkowisko czy też wrotkowisko powstało na Woli, w Ośrodku Moczydło - tam, gdzie zimą funkcjonuje lodowisko. Rolkarze mogliby trenować tam poza sezonem zimowym. Postulat ten w imieniu sportowców sformułował radny Adam Matusik, który napisał w tej sprawie interpelację wraz z pytaniem do Centrum Sportu Aktywna Warszawa. 

- Płyta lodowiska Moczydło poza sezonem zimowym nie jest wykorzystywana. Warto znaleźć sposób by wykorzystać płytę lodowiska również w okresie wiosna-jesień. Dobrym sposobem by to zrobić jest wykorzystanie tej powierzchni jako wrotkarni/rolkarni. Wiem z rozmów ze środowiskiem sportowym, że takie miejsce jest im potrzebne. - pisze radny. 

Bardzo problematyczne, ale nie nie możliwe

Ośrodek Moczydło jest ośrodkiem sezonowym, który w okresie letnim (czerwiec-sierpień) funkcjonuje jako odkryty kompleks basenów zewnętrznych, a w okresie zimowym (grudzień-luty) funkcjonuje jako ośrodek z krytym lodowiskiem. Do propozycji radnego, by poza sezonem zimowym w hala była udostępniona dla rolkarzy, odniósł się Bartosz Żukowski, zastępca dyrektora Stołecznego Centrum Sportu Aktywna Warszawa. Stwierdził, że wykorzystanie płyty lodowiska na inne formy uprawiania sportu jak np. wrotkowisko/rolkowisko w tym miejscu jest bardzo problematyczne. Związane jest to z kilkoma powodami. Poza sezonami na ośrodku odbywa się przerwa technologiczna, co wiąże się ze zmniejszeniem obsady pracowniczej na obiekcie, a dokładniej z brakiem zatrudnionych kasjerów. Brakuje wtedy także obsługi koniecznej medycznej. Ponadto, zdaniem centrum sportu pod namiotem brakować ma wentylacji i przewiewu powietrza, co powoduje, że wysokie temperatury w okresie letnim utrudniają możliwości normalnego korzystania z hali lodowiska w okresie letnim. Sama płyta zaś z powodów technologicznych rozmraża się (naturalnie) ponad miesiąc i jest sucha dopiero w połowie kwietnia. 

- Jednakże w przypadku letniego zainteresowania istnieje możliwość otwarcia wrotkowiska w okresie funkcjonowania obiektu w sezonie letnim tj., od czerwca do sierpnia jako dodatkowej funkcji obiektu dla osób korzystających z pływalni odkrytej. - wyjaśnia Bartosz Żukowski. Oznacza to, że mimo zauważonych przez zarządców obiektu problemów, jest jednak lampka nadziei, by się z nimi zmierzyć i zrealizować postulaty sportowców.

O nadzieję na powstanie rolkowiska i dalsze kroki w sprawie spytaliśmy radnego Matusika, autora interpelacji. Radny podkreślił, że przekazał odpowiedź zainteresowanym mieszkańcom i mieszkankom z sugestią, by kontaktowali się bezpośrednio z centrum sportu i sami rozwijali współpracę w tym temacie. 

- Wychodzę z założenia, że radny powinien inicjować i pomagać w pewnych procesach, a następnie należy przekazać stery w ręce osób bezposrednio zainteresowanych. Mieszkańcy pozytywnie przyjęli informację ode mnie i od czasu przekazania treści interpelacji nie miałem od nich informacji zwrotnej, być może proces ten rozwija się samoczynnie. W razie ponownego kontaktu będę nadal do dyspozycji mieszkańców Woli w tej sprawie - przekazał Gazecie Woli. 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

KOMENTARZE
Autor komentarza: MuranowiankaTreść komentarza: Co z miejscami parkingowymi przy ul Esperanto? Mieszkańcy wielu bloków nie mają możliwości parkowania na wydzielonym miejscu przy bloki bo zabudowa z prlu na to nie pozwala. Również np. stary podest który jest w uliczce wewnetrznej bloku należy do moasta, walają się tam śmieci, ale chyba jest tam ujęcie wody...Patrząc na ten plan wygląda, że od strony Esperanto będą wjazdy na osiedle. Już nie mówię o tym, że Esperanto jest zatłoczone, bo zaraz przy Kliffor jest szkoła podstawowa, a tam gdzie ma być planowane wydłużenie miłej jest liceum i po przeciwnej stronie żłobek. Jest to wspaniała dzielnica i znalazł biznesmen sposób na zdegradowanie urokliwego Muranowa.Data dodania komentarza: 22.10.2024, 20:21Źródło komentarza: Pierwszy krok w stronę rozbiórki Klifu. Na ile to realne?Autor komentarza: Bożena WróblewskaTreść komentarza: Brak osiedli na KoleData dodania komentarza: 19.10.2024, 19:05Źródło komentarza: Najlepsze miejsca na Woli. To one budują charakter dzielnicyAutor komentarza: ArcziTreść komentarza: Kurwa by się wzięli za tych złodziei z rządu , gościa na bazarze nie chroni immunitetData dodania komentarza: 19.10.2024, 07:16Źródło komentarza: Działania Policji na wolskim bazarzeAutor komentarza: maniekTreść komentarza: Wizja lokalna? Akurat nic nie będzie w tym czasie kurzyć, hałasować, trąbić, łomotać, pędzić, blokować, wymuszać... no chyba przez przypadek :)Data dodania komentarza: 17.10.2024, 15:53Źródło komentarza: Jaka przyszłość ciężarówek na Odolanach?Autor komentarza: ciekawskiTreść komentarza: osiedle z 1 blokiem no ok 100 mieszkań z budynkiem w kształcie sześcianika to szczyt osiągnieć renomowanej firmy . A może trzeba zmienić plan do wybudowania blokowiska, działka trochę kosztowała a jeden bloczek się nie spina .Data dodania komentarza: 1.10.2024, 09:57Źródło komentarza: Zamiast mieszkań na wynajem powstaną deweloperskie. Kolejne osiedle powstanie na OdolanachAutor komentarza: JJBTreść komentarza: Może mieszkańcy chcą by 105 zahaczało a nie zachaczało o Odolany :)Data dodania komentarza: 31.08.2024, 11:41Źródło komentarza: Linia 105 zahaczy o Odolany. Burza po decyzji ZTM-u