Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 7 lipca 2024 21:11

Mural antysmogowy "DOMEK" na Odolanach.

Spacerując ulicami Woli można trafić na prawdziwe arcydzieła.

W tym artykule przeczytasz między innymi o:

  • muralu na Woli
  • budynku przy ul. Wschowskiej 10
  • antysmogowym działaniu muralu

To antysmogowe malowidło, które stopniowo pojawiało się na kamienicy na Odolanach, oficjalnie zostało ukończone w 2022 roku. 

Dziś można je już podziwiać w pełnej krasie spacerując nawet w tak chłodne dni jakie teraz mamy. Mural "osadzony" jest na trzech ścianach budynku przy ul. Wschowskiej 10. 
Autorem muralu jest Tytus Brzozowski, architekta i akwarelisty zafascynowany  Warszawą. 
Tematyka jest ściśle związana z historią i architekturą warszawskiej Woli, a projekt powstał specjalnie dla tego budynku i idealnie wkomponowuje się w jego strukturę. Projekt ma również charakter ekologiczny, gdyż wykonany został przy użyciu farby antysmogowej, mającej oczyszczać powietrze neutralizując tlenki azotu i zmniejszając zanieczyszczenie formaldehydem. 
Wielkoformatowa praca o powierzchni 375 mkw zdobi trzy ściany przedwojennego budynku. Artysta przedstawił barwne sceny z życia dawnej i współczesnej Woli oraz jednocześnie pokazał przemianę, którą przeszła dzielnica w ostatniej dekadzie. 

Pomysł stworzenia muralu zrodził się podczas projektowania koncepcji otoczenia biurowca EQ2. Przede wszystkim po raz pierwszy — jak wskazuje ZNG Wola - mural nie objął jednej ściany, ale cały budynek. Sprawiło to, że budowla przy ulicy Wschowskiej 10 stała się przestrzennym elementem łączącym dwie części Woli: w pełni nowoczesną, pełną wieżowców, oraz dawną, zabudowaną kamienicami i budynkami przemysłowymi.

Mural przedstawia charakterystyczne dla tej części Warszawy budynki - "wolskie rotundy", czyli dawne zbiorniki na gaz, zbudowany w stylu gotyku nadwiślańskiego Kościół św. Stanisława czy w końcu ulokowane wokół Ronda Daszyńskiego wieżowce, których bryły wyraźnie odznaczają się na tle panoramy Warszawy.

Jak czytamy na stronie Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami Warszawa Wola elewacja tego budynku ma ogromny dobroczynny wpływ na oddziaływanie na środowisko. Artyści namalowali go niemal w całości farbą antysmogową, która użyta na tak dużej powierzchni oczyszcza powietrze z siłą około 400 drzew.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze