Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 kwietnia 2025 23:20
Reklama

Noworoczny spacer z myślą o liczeniu martwych ptaków. Naukowcy proszą o pomoc

Nie od dziś wiadomo, że petardy oraz fajerwerki, będące dla niektórych nieodłącznym elementem nocy sylwestrowej, są dla zwierząt szkodliwe, a wręcz zabójcze. Naukowcy z Fundacji Szklane Pułapki proszą o pomoc w liczeniu ptaków, które nie przeżyły tego okresu. "Liczymy ptaki, które nie przeżyły nocy sylwestrowej. Wszystkie nogi na pokład, każdy kilometr i każdy spacer jest ważny!" - zachęcają.
Noworoczny spacer z myślą o liczeniu martwych ptaków. Naukowcy proszą o pomoc
Fot. Straż Miejska w Warszawie

O negatywnym wpływie fajerwerków i petard wystrzeliwanych podczas nocy sylwestrowej na zwierzęta słyszymy co roku: z mediów, od przyjaciół czy znamy go z własnych doświadczeń. Najczęściej mówi się o nim w kontekście psów i zwierząt domowych, które w wielu przypadkach panicznie boją się wybuchów i źle reagują na hałas. Ze smutkiem trzeba stwierdzić, że wiele osób podchodzi do tych informacji jednak bardzo sceptycznie, wynosząc chwilę dobrej zabawy ponad życie i zdrowie innych gatunków niż człowiek zamieszkujących planetę. Noworoczne wystrzały bywają zabójcze dla ptaków, które spłoszone często giną - m.in. od uderzeń w przedmioty czy w wyniku zatrzymania akcji serca. Wiedzą o tym naukowcy z Fundacji Szklane Pułapki i Instytutu Biologii Ssaków PAN Białowieża, którzy już od kilku lat prowadzą w tym temacie badania. 

- Pokazy fajerwerków i petard odbywają się przeważnie nocą, kiedy orientacja przestrzenna wielu dzikich zwierząt jest ograniczona. Eksplozje powodują natychmiastową, paniczną ucieczkę zwierząt z ich nocnych schronień, powodując wydzielania hormonów stresu i przyspieszenie akcji serca. Ptaki reagują na bodźce akustyczne (wybuchy) i wizualne (błysk różnokolorowych świateł), przy czym stwierdzono, że efekt dźwiękowy wywołuje silniejszą reakcję niż efekt wizualny. Ptaki prawdopodobnie odbierają również falę ciśnienia towarzyszącą wybuchom. Do tej pory udokumentowano wiele reakcji ptaków na wybuchy petard i fajerwerków (głównie gatunków wodnych, szponiastych i krukowatych - wyjaśniają Ewa Zyśk-Gorczyńska i Michał Żmihorski w raporcie z ubiegłorocznej akcji Hangover Bird Count, której celem jest noworoczne liczenie martwych ptaków. 

Wystarczy pójść na spacer. Może to zrobić każdy

Do noworocznego liczenia martwych ptaków także w tym roku zaprasza Fundacja Szklane Pułapki. Jest to banalnie proste, bowiem wystarczy wybrać się na spacer i liczyć ptasie ofiary sylwestrowej zabawy, jeśli takie podczas naszej wędrówki zauważymy. Brak takich zwierząt także będzie cenną informacją, którą powinniśmy przekazać prowadzącym badania. Pierwszy spacer powinien odbyć się 1 stycznia - jednak na zewnątrz powinno być jasno, abyśmy mogli swobodnie wypatrzeć ptaki. Naukowcy zachęcają także do spaceru kontrolnego, który należy odbyć między 5 a 15 stycznia, najlepiej tą samą trasą. A trasa samego spaceru jest dowolna, ale im dłuższa - tym lepsza. Podczas obserwacji powinniśmy zanotować liczbę martwych ptaków (niezależnie od ich lokalizacji, np. pod budynkiem, na trawniku itp.) albo informację o ich braku. Przydatną informacją będą także gatunki martwych ptaków, jeśli potrafimy je zidentyfikować. Po powrocie z każdego spaceru, najlepiej od razu, wprowadzić zebrane dane do ankiety Google (bit.ly/HangoverBirdCount) - również wtedy, gdy nie stwierdzisz żadnych martwych ptaków. W ankiecie powinna znaleźć się też długość przebytej trasy. 

I jedna ważna wskazówka: nie dotykaj i nie zabieraj martwych ptaków. Jeśli widzisz ptaki ranne lub wymagające pomocy, skontaktuj się z najbliższym ośrodkiem dla dzikich zwierząt (ich wykaz znajdziesz na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska).

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: SąsiadTreść komentarza: Czy to artykuł sponsorowany, albo napisane przez Dyrektora? Ps. Na Działdowskiej działy się równie ciekawe rzeczy wcześniej.Data dodania komentarza: 12.03.2025, 13:55Źródło komentarza: Wolskie Centrum Kultury – siedem lat dynamicznego rozwojuAutor komentarza: Mieszkaniec WoliTreść komentarza: Byłem na miejscu zdarzenia i nagrywałem od momentu przyjazdu pierwszych wozów strażackich. Zapraszam do obejrzenia https://youtu.be/jTGIRuREhfQData dodania komentarza: 12.03.2025, 08:24Źródło komentarza: Pożar Składowiska na WoliAutor komentarza: JustynaTreść komentarza: Ja bym tu poza ulicą Jana Kazimierza jeszcze dodała monitoring w tym przejściu podziemnym pieszym pod Wolską na wysokości Redutowej. Tam już "szaleją" wandale malując ten tunel po remoncie a i wieczorami nie jest tam zbyt przyjemnie chodzić z tych przystanków do domu.Data dodania komentarza: 11.03.2025, 12:31Źródło komentarza: Nowe kamery na Woli H Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Oczywiście, proszę przesłać na e-mail: [email protected]Data dodania komentarza: 28.02.2025, 11:02Źródło komentarza: Mistrzowie parkowania #42. Na zakazie, na trawniku, na chodnikuAutor komentarza: ATreść komentarza: Czy można przesyłać swoje zdjęcia do publikacji?Data dodania komentarza: 14.02.2025, 11:40Źródło komentarza: Mistrzowie parkowania #42. Na zakazie, na trawniku, na chodnikuAutor komentarza: Anna SzostakTreść komentarza: Uważam, że najbardziej potrzebny jest remont ulicy Obozowej.Data dodania komentarza: 3.02.2025, 22:52Źródło komentarza: Dwie ulice na Kole przejdą modernizację. A co z pozostałymi? – pytają mieszkańcy.
Reklama
Reklama