Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 12:15

Warszawski rap lat 90-ych.

Zapisy przestrzeni/niechciani, nielubiani.
  • Źródło: Wolskie Centrum Kultury
Warszawski rap lat 90-ych.

Źródło: Wolskie Centrum Kultury

W tym artykule przeczytasz między innymi o:

  • spotkaniu z autorem
  • nowej pozycji wydawniczej
  • muzyce lat 90-ych

W ostatnim czasie muzyka rap cieszy się ogromną popularnością, w konsekwencji pojawiło się na rynku sporo publikacji na jej temat. Jedną z nich są "Niechciani, nielubiani", bowiem są na tle pozostałych wyjątkowi..., bo to książka, która w centrum zainteresowania stawia nie tyle twórców, co odbiorców rapu i to w głównej mierze do nich odnosi się sam jej tytuł. 
Reportaż opowiada o Warszawie lat 90., a historia muzyki odzwierciedla historię transformacji i związanego z nią ogromnego kryzysu gospodarczego i społecznego. Rozmowa o książce z autorem Filipem Kalinowskim będzie, nie tylko okazją do rozmowy o zajawkowych początkach polskiego hip hopu, ale także o trudnych i nieprzepracowanych doświadczeniach transformacji, jej negatywnych konsekwencjach, które w dużym stopniu spadły na barki młodych wówczas ludzi.

Filip Kalinowski - dziennikarz (pop)kulturowy, muzyk eksperymentalny, kolekcjoner płyt. Wieloletni redaktor muzyczny „Aktivista”. Autor książki Niechciani, nielubiani. Warszawski rap lat 90. Publikował m.in. w „Exklusivie”, „newonce.paper”, „Estradzie i Studiu” czy „DJ Mag India”, na łamach „The Quietus” i poptown.eu. Stworzył publikacje towarzyszące wydaniu albumów Side One Ten czy Serce Jerzyka Krzyżyka, a jego teksty znaleźć można również na okładkach Kwiatostanu Błota czy Rulety 1988. Współtworzył film dokumentalny o początkach polskiej muzyki elektronicznej Stay True Poland, opowiadał o polskiej scenie niezależnej w audycjach Inside Out i Scenery: Warsaw oraz trzymał pieczę nad muzyką do serialu Ultraviolet. Przez ponad dekadę grał w zespole kIRk i innych mniej lub bardziej efemerycznych składach improwizowanych. Współorganizował festiwale muzyczne Plateaux i ŁDZ, a także wiele wydarzeń na warszawskiej scenie niezależnej. Stworzył startową playlistę newonce.radio, gdzie od ponad trzech lat prowadzi audycję Za daleki odlot

W ramach spotkań w cyklu Zapisy przestrzeni zgromadzeni będą rozmawiać o tekstach, które pozwalają nam rozumieć otoczenie, które odsłaniają relacje i nieoczywiste zależności przestrzenne. Spróbują poszukać odpowiedzi na pytanie: "Czy słowo pisane może wpływać na tę zwykłą, otaczającą nas przestrzeń"? Cykl spotkań poprowadzi Zofia Piotrowska, redaktorka Kwartalnika RZUT.

Spotkanie odbędzie się w dniu 11 stycznia 2024 r. o godz. 18:30 przy  w Domu Społecznym ul. Obozowej 85, wstęp dla wszystkich jest bezpłatny.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

KOMENTARZE
Autor komentarza: MuranowiankaTreść komentarza: Co z miejscami parkingowymi przy ul Esperanto? Mieszkańcy wielu bloków nie mają możliwości parkowania na wydzielonym miejscu przy bloki bo zabudowa z prlu na to nie pozwala. Również np. stary podest który jest w uliczce wewnetrznej bloku należy do moasta, walają się tam śmieci, ale chyba jest tam ujęcie wody...Patrząc na ten plan wygląda, że od strony Esperanto będą wjazdy na osiedle. Już nie mówię o tym, że Esperanto jest zatłoczone, bo zaraz przy Kliffor jest szkoła podstawowa, a tam gdzie ma być planowane wydłużenie miłej jest liceum i po przeciwnej stronie żłobek. Jest to wspaniała dzielnica i znalazł biznesmen sposób na zdegradowanie urokliwego Muranowa.Data dodania komentarza: 22.10.2024, 20:21Źródło komentarza: Pierwszy krok w stronę rozbiórki Klifu. Na ile to realne?Autor komentarza: Bożena WróblewskaTreść komentarza: Brak osiedli na KoleData dodania komentarza: 19.10.2024, 19:05Źródło komentarza: Najlepsze miejsca na Woli. To one budują charakter dzielnicyAutor komentarza: ArcziTreść komentarza: Kurwa by się wzięli za tych złodziei z rządu , gościa na bazarze nie chroni immunitetData dodania komentarza: 19.10.2024, 07:16Źródło komentarza: Działania Policji na wolskim bazarzeAutor komentarza: maniekTreść komentarza: Wizja lokalna? Akurat nic nie będzie w tym czasie kurzyć, hałasować, trąbić, łomotać, pędzić, blokować, wymuszać... no chyba przez przypadek :)Data dodania komentarza: 17.10.2024, 15:53Źródło komentarza: Jaka przyszłość ciężarówek na Odolanach?Autor komentarza: ciekawskiTreść komentarza: osiedle z 1 blokiem no ok 100 mieszkań z budynkiem w kształcie sześcianika to szczyt osiągnieć renomowanej firmy . A może trzeba zmienić plan do wybudowania blokowiska, działka trochę kosztowała a jeden bloczek się nie spina .Data dodania komentarza: 1.10.2024, 09:57Źródło komentarza: Zamiast mieszkań na wynajem powstaną deweloperskie. Kolejne osiedle powstanie na OdolanachAutor komentarza: JJBTreść komentarza: Może mieszkańcy chcą by 105 zahaczało a nie zachaczało o Odolany :)Data dodania komentarza: 31.08.2024, 11:41Źródło komentarza: Linia 105 zahaczy o Odolany. Burza po decyzji ZTM-u