Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 4 lipca 2024 17:05

Warszawski rap lat 90-ych.

Zapisy przestrzeni/niechciani, nielubiani.
  • Źródło: Wolskie Centrum Kultury
Warszawski rap lat 90-ych.

Źródło: Wolskie Centrum Kultury

W tym artykule przeczytasz między innymi o:

  • spotkaniu z autorem
  • nowej pozycji wydawniczej
  • muzyce lat 90-ych

W ostatnim czasie muzyka rap cieszy się ogromną popularnością, w konsekwencji pojawiło się na rynku sporo publikacji na jej temat. Jedną z nich są "Niechciani, nielubiani", bowiem są na tle pozostałych wyjątkowi..., bo to książka, która w centrum zainteresowania stawia nie tyle twórców, co odbiorców rapu i to w głównej mierze do nich odnosi się sam jej tytuł. 
Reportaż opowiada o Warszawie lat 90., a historia muzyki odzwierciedla historię transformacji i związanego z nią ogromnego kryzysu gospodarczego i społecznego. Rozmowa o książce z autorem Filipem Kalinowskim będzie, nie tylko okazją do rozmowy o zajawkowych początkach polskiego hip hopu, ale także o trudnych i nieprzepracowanych doświadczeniach transformacji, jej negatywnych konsekwencjach, które w dużym stopniu spadły na barki młodych wówczas ludzi.

Filip Kalinowski - dziennikarz (pop)kulturowy, muzyk eksperymentalny, kolekcjoner płyt. Wieloletni redaktor muzyczny „Aktivista”. Autor książki Niechciani, nielubiani. Warszawski rap lat 90. Publikował m.in. w „Exklusivie”, „newonce.paper”, „Estradzie i Studiu” czy „DJ Mag India”, na łamach „The Quietus” i poptown.eu. Stworzył publikacje towarzyszące wydaniu albumów Side One Ten czy Serce Jerzyka Krzyżyka, a jego teksty znaleźć można również na okładkach Kwiatostanu Błota czy Rulety 1988. Współtworzył film dokumentalny o początkach polskiej muzyki elektronicznej Stay True Poland, opowiadał o polskiej scenie niezależnej w audycjach Inside Out i Scenery: Warsaw oraz trzymał pieczę nad muzyką do serialu Ultraviolet. Przez ponad dekadę grał w zespole kIRk i innych mniej lub bardziej efemerycznych składach improwizowanych. Współorganizował festiwale muzyczne Plateaux i ŁDZ, a także wiele wydarzeń na warszawskiej scenie niezależnej. Stworzył startową playlistę newonce.radio, gdzie od ponad trzech lat prowadzi audycję Za daleki odlot

W ramach spotkań w cyklu Zapisy przestrzeni zgromadzeni będą rozmawiać o tekstach, które pozwalają nam rozumieć otoczenie, które odsłaniają relacje i nieoczywiste zależności przestrzenne. Spróbują poszukać odpowiedzi na pytanie: "Czy słowo pisane może wpływać na tę zwykłą, otaczającą nas przestrzeń"? Cykl spotkań poprowadzi Zofia Piotrowska, redaktorka Kwartalnika RZUT.

Spotkanie odbędzie się w dniu 11 stycznia 2024 r. o godz. 18:30 przy  w Domu Społecznym ul. Obozowej 85, wstęp dla wszystkich jest bezpłatny.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze