W tym artykule przeczytasz między innymi o:
- historii Woli
- kulturze i różnorodności dzielnicy
- rzeczywistości VR
W imieniu organizatorów zapraszamy na pokaz doświadczeń odnoszących się do historii, kultury i różnorodności Woli. Na prezentację składają się filmy zrealizowane kamerą 360 stopni, doświadczenia VR (wirtualnej rzeczywistości) i aplikacje AR (rozszerzonej rzeczywistości), które powstały w ostatnich latach w pracowni XR Wolskiego Centrum Kultury we współpracy z artystami: Mateuszem Kowalczykiem, Laurą Sonik i Piotrem Szatyłowiczem, oraz podczas warsztatów z udziałem mieszkańców. Prace artystyczne będą prezentowane na ekranie, goglach VR i tabletach, w pokazie można wziąć udział w dowolnej porze między 17:00, a 21:00.
W pracy oKOŁO, Mateusz Kowalczyk wyrusza z kamerą 360 na poszukiwanie idei osiedla społecznego. Jego uwagę przyciąga pustka i zaniedbanie przestrzeni miejskich, odwiedza siedzibę klubu sportowego Olimpia oraz okoliczny parking, pusty bazar na Kole i ulice po których swobodnie spacerują kury. Nieliczni przechodnie spotykani przez artystę zerkają na niespodziewany obiekt, kamerę 360. Artysta eksperymentuje z medium filmu i umieszcza w nim zeskanowane telefonem trójwymiarowe obiekty.
Praca umieszczona w środowisku Mozilla Hubs składa się z zaprojektowanych przez Mateusza Kowalczyka wirtualnych przestrzeni odnoszących się do tematu młodości na Kole w latach 90. Artysta interpretuje wspomnienia o bazarach lat 90., odtwarza wnętrza lokalnego klubu RAVE, nawiązuje do sytuacji spotkań za winklem i zaprasza do podróży taksówką do Śródmieścia. Następnie wplata w zaprojektowane przez siebie miejsca opowieści mieszkanek i mieszkańców o kulturze klubowej, pirackich wydawnictwach, modzie, czy lokalnych podziałach i grupkach przestępczych.
Opera Interaktywna / Wolska Mozaika VR (2023) interaktywny projekt w reżyserii Laury Sonik i Piotra Szatyłowicza to autorska, digitalna opowieść o wyjątkowym miejscu i ludziach. To wyraz idei zdigitalizowania zjawiska międzykulturowych relacji społecznych w dużym kosmopolitycznym mieście. Digitalizacji w kontekście lokalnym – miejsca i czasu.
Autorzy w Doświadczeniu VR decydują się na użycie eksperymentalnej stylistyki łączącej narrację dokumentalną z kolażowymi kompozycjami wizualnymi, obiektami 3D – iluzjami i umownościami, subtelnymi i szarpanymi wraz z oprawą dźwiękowo-muzyczną bazującej na operowej aranżacji, muzyce zbudowanej z dźwięków miejsca oraz audialnych opowieściach bohaterów projektu. Praca powstawała ze wsparciem wielokulturowej społeczności prowadzącej działalności przy ulicy Wolskiej w ramach projektu Mozaika Wielokulturowa.
Wydarzenie zaplanowane jest na 20 stycznia 2024 r. godz. 17:00 w Domu Społecznym przy ul. Obozowej 85.
WSTĘP BEZPŁATNY
Napisz komentarz
Komentarze