W tym artykule przeczytasz między innymi o:
- koncercie
- fuzji muzycznych osobowości
- możliwości spędzenia wolnego czasu
Koncert Doroty Miśkiewicz oraz Marka Napiórkowskiego to wyjątkowy, świąteczny repertuar i niezwykła fuzja muzycznych osobowości. To osobliwy koncert który pokazuje, jak wiele może się dziać na scenie i w dźwiękach przy użyciu dwóch podstawowych instrumentów: gitary i głosu! W programie koncertu znajdą się zarówno utwory z autorskiego repertuaru Doroty Miśkiewicz, wpisujące się w zimową atmosferę, jak i piosenki typowo świąteczne.
Dorota Miśkiewicz to jeden z najważniejszych polskich głosów jazzowych, kompozytorka, autorka tekstów. Wydała dziewięć autorskich płyt, które nierzadko były nominowane do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk, a ona sama w ostatnich latach wielokrotnie zdobywała tytuł Wokalistki Roku w corocznym rankingu magazynu „Jazz Forum”. 8 września 2023 roku ukazał się jej najnowszy album „Bons Amigos”, nagrany z ikoną latin jazzu, brazylijskim gitarzystą Toninho Hortą, Armando Marcalem, Michaelem Pipoquinha i Bodkiem Janke.
Dorota Miśkiewicz jest także wizjonerką kreującą śmiałe, artystyczne pomysły. To z jej inicjatywy powstał m.in. bezprecedensowy projekt PIANO.PL, podczas którego po raz pierwszy w historii polskiej muzyki na jednej scenie, w kameralnych duetach z towarzyszeniem Atom String Quartet zaprezentowało się z nią kilkunastu wybitnych polskich pianistów trzech generacji. Za koncert i płytę PIANO.PL Dorota Miśkiewicz została nominowana do nagrody Fryderyk w kategoriach Jazzowy Album Roku oraz Jazzowy Artysta Roku, a także nagrody Koryfeusz Polskiej Muzyki.
Jako jedna z nielicznych śpiewała i nagrywała w duecie z Cesarią Evorą, ich wspólna piosenka „UmPincelada” spotkała się ze znakomitym przyjęciem miłośników muzyki na całym świecie. Ponadto ma na swoim koncie współpracę z Nigelem Kennedym, Stefano Bollanim, Davidem Murrayem, Louisem Winsbergiem, Kepą Junkerą, Toninho Hortą, Tomaszem Stańko i całą plejadą artystów polskiej sceny muzycznej.
Zakotwiczona w jazzie, chętnie wypływa na szerokie wody eksperymentów – zarówno te bardziej egzotyczne, jak i bliższe polskim brzegom. Szczególnie bliska jest jej muzyka brazylijska, której wyrazem jest wspomniana już płyta “Bons Amigos” (2023) oraz „Caminho” (2008), na której partie perkusjonaliów nagrał wybitny, brazylijski perkusjonista, Guello. Interesującym eksperymentem była także płyta i trasa koncertowa „Lutosławski, Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci” zrealizowane z grupą Kwadrofonik, specjalizującą się w wykonawstwie muzyki współczesnej.
Marek Napiórkowski to czołowy polski gitarzysta i kompozytor. Od wielu lat realizuje się jako artysta wszechstronny, budując jednocześnie własny, niepowtarzalny język muzyczny. Trudny do zaszufladkowania – z każdym nowym przedsięwzięciem zabiera nas w coraz ciekawsze, intrygujące światy muzyczne, przypieczętowując je marką unikatowego brzmienia.
Od początku swojej kariery Napiórkowski pojawia się na szczytach polskich rankingów. Doceniany przez branżę i krytykę – szesnastokrotnie nominowany, a w 2019 wyróżniony statuetką Nagrody Muzycznej FRYDERYK za album „Szukaj w snach”. Laureat nagrody Mateusze Trójki 2018 za album „WAW-NYC” będący, zdaniem kapituły, „muzycznym pomostem pomiędzy Warszawą i Nowym Jorkiem, niepodważalnym dowodem, że muzyka nie granic gatunkowych i geograficznych”.
Za ścieżkę dźwiękową do filmu „Bejbis” Andrzeja Saramonowicza otrzymał nominację do Polskiej Nagrody Filmowej „Orły” 2023 oraz Nagrodę Publiczności w konkursie Krakowskiego Festiwalu Muzyki Filmowej w kategorii Polska Ścieżka Dźwiękowa Roku. Wyróżniony za muzykę do filmu „Miłość i puste słowa” w reżyserii Małgorzaty Imielskiej podczas 48. Lubuskiego Lata Filmowego – Łagów 2019. Spełnia się także jako kompozytor muzyki teatralnej.
W latach 2017-2019 prowadził autorską audycję „Dźwięki nieoczywiste” w Chilli Zet, obecnie jest gospodarzem audycji „Napiór w eterze” na antenie Radia Nowy Świat.
Od 2017 roku wykładowca w klasie gitary jazzowej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, od 2023 roku posiada tytuł profesora sztuk muzycznych.
Koncert odbędzie się w dniu 22 grudnia 2023 r. w Domu Społecznym na ul. Obozowej 85
Bilety w cenie 30 zł.
Napisz komentarz
Komentarze