Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 kwietnia 2025 14:00
Reklama

Czy wyjmować ładowarkę z gniazdka? Rozwiewamy wątpliwości!

Ludzie postępują z ładowarkami w dwojaki sposób. Jedni podłączają je do gniazdka wyłącznie w trakcie ładowania urządzeń, a drudzy nigdy nie wyjmują ich z kontaktu. Kto ma rację?
  • Źródło: spidersweb.pl
Czy wyjmować ładowarkę z gniazdka? Rozwiewamy wątpliwości!

Autor: pixabay.com

Z punktu widzenia bezpieczeństwa w normalnych warunkach pogodowych — bez burzy — nie ma przeciwwskazań do zostawienia bezczynnie wpiętej do gniazdka ładowarki. W przeszłości adaptery miały skłonność do nagrzewania, dochodziło do zwarć, a i zużycie energii było wyższe. Teraz takie sytuacje należą do rzadkości i świadczą o wadliwości urządzenia. Wraz z postępem technologicznym ryzyko stało się minimalne.

Zadbała o to między innymi Unia Europejska, która wprowadziła specjalną regulację. Z jej treści wynika, że zasilacze dopuszczone do obrotu na terenie wspólnoty nie mogą pobierać więcej niż 0,5 W prądu, gdy zostaną pozostawione w gniazdku. Konsumpcja energii jest więc minimalna, ale wciąż nierówna zeru. Ma to znaczenie z punktu widzenia środowiska oraz pieniędzy.

Uspokajamy. Jedna ładowarka od smartfona na stałe wpięta do gniazdka nie pochłonie wszystkich oszczędności. Z wyliczeń portalu spidersweb.pl z sierpnia 2022 r. wynika, że roczny koszt takiego postępowania oscyluje w granicach ledwie kilku zł.

Trzeba jednak pamiętać, że nie dotyczy to wszystkich ładowarek, a sama opłata za energię może wzrosnąć. Obecnie większość z nas używa kilku sprzętów, które wymagają regularnego ładowania. Dlatego warto zwracać uwagę na to, w jaki sposób korzystamy z zasilaczy.

Gdy wyjeżdżamy, czy po prostu śpimy, można śmiało zrezygnować z pobierania energii, robiąc tym samym przysługę środowisku oraz własnym finansom. Pomóc mogą w tym listwy z wyłącznikiem — tradycyjnym lub czasowym.

W takiej sytuacji wystarczy odrobina chęci, aby od sieci elektrycznej całkowicie odciąć nie tylko ładowarki, ale także urządzenia takie jak komputery czy telewizory. W ich przypadku zużycie energii jest nieporównywalnie większe i bardziej kosztowne, nawet jeśli pozostają w trybie uśpienia stand-by.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: SąsiadTreść komentarza: Czy to artykuł sponsorowany, albo napisane przez Dyrektora? Ps. Na Działdowskiej działy się równie ciekawe rzeczy wcześniej.Data dodania komentarza: 12.03.2025, 13:55Źródło komentarza: Wolskie Centrum Kultury – siedem lat dynamicznego rozwojuAutor komentarza: Mieszkaniec WoliTreść komentarza: Byłem na miejscu zdarzenia i nagrywałem od momentu przyjazdu pierwszych wozów strażackich. Zapraszam do obejrzenia https://youtu.be/jTGIRuREhfQData dodania komentarza: 12.03.2025, 08:24Źródło komentarza: Pożar Składowiska na WoliAutor komentarza: JustynaTreść komentarza: Ja bym tu poza ulicą Jana Kazimierza jeszcze dodała monitoring w tym przejściu podziemnym pieszym pod Wolską na wysokości Redutowej. Tam już "szaleją" wandale malując ten tunel po remoncie a i wieczorami nie jest tam zbyt przyjemnie chodzić z tych przystanków do domu.Data dodania komentarza: 11.03.2025, 12:31Źródło komentarza: Nowe kamery na Woli H Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Oczywiście, proszę przesłać na e-mail: [email protected]Data dodania komentarza: 28.02.2025, 11:02Źródło komentarza: Mistrzowie parkowania #42. Na zakazie, na trawniku, na chodnikuAutor komentarza: ATreść komentarza: Czy można przesyłać swoje zdjęcia do publikacji?Data dodania komentarza: 14.02.2025, 11:40Źródło komentarza: Mistrzowie parkowania #42. Na zakazie, na trawniku, na chodnikuAutor komentarza: Anna SzostakTreść komentarza: Uważam, że najbardziej potrzebny jest remont ulicy Obozowej.Data dodania komentarza: 3.02.2025, 22:52Źródło komentarza: Dwie ulice na Kole przejdą modernizację. A co z pozostałymi? – pytają mieszkańcy.
Reklama
Reklama