W tym artykule przeczytasz między innymi o:
- muralu na Woli
- kampanii przeciwko przemocy
- niebieskiej karcie
Mimo mroźnej pogody okoliczni mieszkańcy ul. Krępowieckiego na warszawskiej Woli chętnie przystawali porozmawiać z przedstawicielami władz Dzielnicy o projekcie i napić się zimowej herbaty. Powstanie muralu jest kolejnym dowodem na to, że Dzielnica Wola szczególną troską otacza osoby doświadczające przemocy.
Otwarcie muralu nie bez powodu odbyło się w trakcie corocznych obchodów międzynarodowej i głośnej Kampanii „16 dni akcji przeciw przemocy ze względu na płeć”.
Autorem projektu jest Łukasz Bieniek Założyciel IDEAMO, agencji wyspecjalizowanej w tworzeniu murali reklamowych i społecznych.
Warto przypomnieć, że przemoc w dalszym ciągu silnie wiąże się z płcią. Zdecydowana większość osób doznających przemocy to kobiety – podczas gdy osobami stosującymi przemoc w większości przypadków są mężczyźni. Według danych z procedur Niebieskiej Karty prowadzonych przez warszawskie Zespoły Interdyscyplinarne ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej w 2022 r. w Warszawie, liczba osób doświadczających przemocy w rodzinie wynosiła 6 467 osób – w tym 2 939 to dzieci, 2 916 to kobiety. Odnotowywany jest ciągły wzrost liczby osób doznających przemocy, który w 2022 r. zwiększył się o 4,37% w stosunku do 2021 r. Natomiast liczba osób stosujących przemoc przekroczyła w 2022 r. 4 tysiące osób.
W Warszawie akcja odbywa się pod hasłem „Przemoc karmi się milczeniem”. Hasło to identyfikuje kampanię i ma wzmacniać jej najważniejsze przesłanie, którym jest wezwanie do reagowania, przerwania milczenia i udzielenia pomocy osobom krzywdzonym. Kampania w tym roku dodatkowo promuje międzynarodowy znak zamykanej dłoni „Pomóż mi”. Znak „POMÓŻ MI” to symbol, który powinien być rozpoznawalny przez ogół społeczeństwa oraz powszechnie znany osobom doznającym przemocy. Jest dyskretnym sygnałem, prostym gestem, który możemy wysłać do kogoś kogo znamy lub całkowicie obcej nam osoby. Informuje on o tym, że jesteśmy osobą, która doznaje przemocy. Znak ,,pomóż mi’’ to wezwanie zrozumiałe na całym świecie. Przełamuje on barierę językową, czy kulturową. Nie wymaga bliskiego kontaktu, może być pokazany w różnych okolicznościach.
Napisz komentarz
Komentarze