Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 22:14

Na Woli zasadzono klony i kasztanowce. Mają upamiętnić Powstańców Warszawskich

Nowe drzewa pojawiły się w ramach akcji „Korzenie pamięci”.  

W parku Powstańców Warszawy na Woli posadzono klony i kasztanowce. Mają upamiętnić Powstańców. Przed każdym z drzew znajduje się tabliczka z imieniem i nazwiskiem Powstańca, która została opowiedziana i nagrana w ramach akcji „Korzenie Pamięci”. Są to osoby, których potomkowie zgłosili się do projektu i nagrali swoje wspomnienia o przodku.

- Jestem pewien, że dzięki takim inicjatywom pamięć o Powstaniu, które wybuchło 78 lat temu w stolicy Polski, zawsze będzie żywa. Ten park jest najlepszym tego przykładem. Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w tym projekcie, a szczególnie rodzinom Powstańców – podkreśla Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Klony i kasztanowce, które zasadzono w parku Powstańców Warszawy w minioną sobotę to kontynuacja działań zainicjowanych rok temu przez miasto i Muzeum Powstania Warszawskiego.

"Powstańcy gasną na naszych oczach"

„Korzenie Pamięci” to szereg inicjatyw obejmujących nie tylko rejestracje rozmów z rodzinami Powstańców, ale również akcje odsłaniania tablic czy doroczne spotkania dla rodzin Powstańców. - Musimy zmierzyć się z tym, co nieuchronne. Powstańcy gasną na naszych oczach, a misją całego zespołu Muzeum Powstania Warszawskiego jest nie dopuścić, by zgasła również pamięć o ich życiu, dokonaniach, marzeniach – mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Akcja jest cały czas kontynuowana. Każdy potomek Powstańca, który wypełni ankietę dostępną na stronie internetowej Muzeum Powstania Warszawskiego, zostanie zaproszony na wywiad. Kolejnym krokiem będzie posadzenie drzewa upamiętniającego Powstańca Warszawskiego. Wywiady dostępne są na stronie internetowej Muzeum Powstania Warszawskiego oraz na muzealnym kanale na YouTubie.

Oto lista kolejnych uczestników Powstania, których dotyczą rodzinne opowieści i przypomina o nich drzewo sadzone w Parku na Woli:

Prof. Władysław Bartoszewski ps. Teofil i Antonina Felicja Mijal s. Tosia – rodzice Władysława Teofila Bartoszewskiego

Barbara Bobrownicka-Fricze ps. Baśka Wilja – matka Krystyny Nowackiej

Stefan Klaudiusz Dańcewicz ps. Strzała – dziadek Doroty Chruściel i Karoliny Markiewicz

Stanisław Firchał ps. Wicher – dziadek Łukasza Firchała

Włodzimierz Galin ps. Pirat – ojciec Ewy Galin

Janusz Gędziorowski ps. Ciemny – ojciec Joanny Marii Wolfram

Zbigniew Kamecki ps. Zygmunt – dziadek Pawła Bochniarza

Bogdan Korbasiński ps. Meteor – dziadek Pawła Korbasińskiego

Jan Kluczewski ps. Krawczyk – dziadek Piotra Blaka

Stefan Kubiak ps. Gruda – pradziadek Aleksandry Barciak

Jan Lutostański ps. Lutek – dziadek Michała Lutostańskiego

Wincenty Łuczkiewicz ps. Władek – dziadek Agaty Jaździk-Osmólskiej

Eugeniusz Patora ps. Zelówka – ojciec Małgorzaty Białostockiej

Maria Piechotka ps. Marianna i Kazimierz Piechotka ps. Jacek – rodzice Michała Piechotka

Zbigniew Pawelski ps. Jastrząb – dziadek Mikołaja Wojciechowskiego

Zdzisław Rąbiński ps. Rębacz – dziadek Andrzeja Wrony

Krystyna Sowińska ps. Krystyna Biała – babcia Katarzyny Madey

Aleksander Tarnopolski ps. Olek – dziadek Konrada Tarnopolskiego

Jan Zarański ps. Zaza – dziadek Agi Zaryan

Marian Zarzycki ps. Smok – ojciec Mariusza Zarzyckiego


fot.-Rafal-Motyl-3

fot.-Rafal-Motyl-3

fot.-Rafal-Motyl-2

fot.-Rafal-Motyl-2

fot.-Rafal-Motyl-1

fot.-Rafal-Motyl-1

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

KOMENTARZE
Autor komentarza: MuranowiankaTreść komentarza: Co z miejscami parkingowymi przy ul Esperanto? Mieszkańcy wielu bloków nie mają możliwości parkowania na wydzielonym miejscu przy bloki bo zabudowa z prlu na to nie pozwala. Również np. stary podest który jest w uliczce wewnetrznej bloku należy do moasta, walają się tam śmieci, ale chyba jest tam ujęcie wody...Patrząc na ten plan wygląda, że od strony Esperanto będą wjazdy na osiedle. Już nie mówię o tym, że Esperanto jest zatłoczone, bo zaraz przy Kliffor jest szkoła podstawowa, a tam gdzie ma być planowane wydłużenie miłej jest liceum i po przeciwnej stronie żłobek. Jest to wspaniała dzielnica i znalazł biznesmen sposób na zdegradowanie urokliwego Muranowa.Data dodania komentarza: 22.10.2024, 20:21Źródło komentarza: Pierwszy krok w stronę rozbiórki Klifu. Na ile to realne?Autor komentarza: Bożena WróblewskaTreść komentarza: Brak osiedli na KoleData dodania komentarza: 19.10.2024, 19:05Źródło komentarza: Najlepsze miejsca na Woli. To one budują charakter dzielnicyAutor komentarza: ArcziTreść komentarza: Kurwa by się wzięli za tych złodziei z rządu , gościa na bazarze nie chroni immunitetData dodania komentarza: 19.10.2024, 07:16Źródło komentarza: Działania Policji na wolskim bazarzeAutor komentarza: maniekTreść komentarza: Wizja lokalna? Akurat nic nie będzie w tym czasie kurzyć, hałasować, trąbić, łomotać, pędzić, blokować, wymuszać... no chyba przez przypadek :)Data dodania komentarza: 17.10.2024, 15:53Źródło komentarza: Jaka przyszłość ciężarówek na Odolanach?Autor komentarza: ciekawskiTreść komentarza: osiedle z 1 blokiem no ok 100 mieszkań z budynkiem w kształcie sześcianika to szczyt osiągnieć renomowanej firmy . A może trzeba zmienić plan do wybudowania blokowiska, działka trochę kosztowała a jeden bloczek się nie spina .Data dodania komentarza: 1.10.2024, 09:57Źródło komentarza: Zamiast mieszkań na wynajem powstaną deweloperskie. Kolejne osiedle powstanie na OdolanachAutor komentarza: JJBTreść komentarza: Może mieszkańcy chcą by 105 zahaczało a nie zachaczało o Odolany :)Data dodania komentarza: 31.08.2024, 11:41Źródło komentarza: Linia 105 zahaczy o Odolany. Burza po decyzji ZTM-u