Materiał wideo: https://youtu.be/CuB7fkI-nhk
Podczas Gali Serwisu Samorządowego Polskiej Agencji Prasowej Michał Florysiak, wicedyrektor z biura Public Relations i Marketingu Agencji Rozwoju Przemysłu podkreślił, że ARP od ponad trzech dekad wspiera rozwój polskich firm, finansując inwestycje i pomagając w procesach restrukturyzacyjnych.
„Współpraca z przedsiębiorcami w naturalny sposób wiąże się ze współpracą z samorządami, zwłaszcza tymi mniejszymi, nie ulokowanymi centralnie. Nie jest bowiem sztuką ulokować wielką inwestycję w wielkiej aglomeracji, sztuką jest przyciągnąć dużego inwestora do mniejszego ośrodka, żeby tam zainwestował” – powiedział Florysiak.
Zwrócił uwagę, że Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. stawia na zrównoważony rozwój, również w sensie terytorialnym.
„Doskonale wiemy, jaki potencjał drzemie w Polsce lokalnej, ale zdajemy sobie też sprawę z tego, jakie wyzwania towarzyszą takim inwestycjom” – wyjaśnił Michał Florysiak.
W jego ocenie spółce udaje się im sprostać, czego najlepszym dowodem są dwie inwestycje z tego roku. „Pierwsza - to inwestycja krajowa w nową fabrykę prefabrykatów w Suchedniowie, zbudowaną w miejscu słynnego Zakładu Wyrobów Kamionkowych >>Marywil<<, który upadł w 2013 roku” – podał ekspert.
Dodał, że druga inwestycja jest realizowana przez Intela, amerykańskiego giganta technologicznego, który za ok. 4,6 mld dolarów zbuduje w Miękini koło Wrocławia fabrykę półprzewodników. „Inwestycja Intela jest największą bezpośrednią inwestycją zagraniczną w historii III RP, którą opiekowaliśmy się od samego początku” – zaznaczył Michał Florysiak.
Według niego każdy taki sukces jest efektem ogromnej pracy po stronie ARP, ale przede wszystkim udanej współpracy z lokalnymi samorządami.
„W ten sposób budujemy siłę polskiej gospodarki, ale też wspieramy rozwój lokalnej społeczności. A w najbliższych latach ambicje ARP sięgają jeszcze dalej. Chcemy zostać jednym z liderów transformacji energetycznej. Nowa strategia >>Czysty przemysł<<, koncentruje się m.in. na inwestycjach w OZE, przemysł wodorowy oraz technologie kosmiczne” – zauważył ekspert ARP.
Przypomniał, że w specjalnych strefach ekonomicznych zarządzanych przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. zainwestowano łącznie ponad 20 mld zł, od spółka tylko od 2005 roku udzieliła ponad 500 pożyczek na kwotę przekraczającą 6 mld zł.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Napisz komentarz
Komentarze