Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 02:23

Trzeci w Polsce pomnik Bartoszewskiego wkrótce na Mirowie

Rok 2022 ogłoszony jest - decyzją Rady Warszawy - rokiem Władysława Bartoszewskiego. Z tej okazji trwa obywatelska zbiórka pieniędzy na budowę pomnika, który stanie na noszącym imię Bartoszewskiego wolskim skwerze.

19 lutego, w 100. rocznicę urodzin Władysława Bartoszewskiego miał miejsce wiec poświęcony byłemu ministrowi spraw zagranicznych. Został zorganizowany przez Stowarzyszenie Skwer Władysława Bartoszewskiego, dzięki któremu zieleniec na wolskim Mirowie, między ulicami Ogrodową i Elektoralną oraz al. Jana Pawła II i ul. Żelazną od pięciu lat nosi imię wybitnego profesora Bartoszewskiego. To tam odbyło się wydarzenie.

Podczas wiecu, wypowiadał się m.in. prezes Stowarzyszenia Skwer Władysława Bartoszewskiego, Mariusz Malinowski, który ogłosił budowę pomnika w tym miejscu: “Organizujemy obywatelską zbiórkę. Nie dlatego, że miasto Warszawa nie użyczyłoby nam pieniędzy na ten pomnik, tylko dlatego, że chcemy dać szansę obywatelom, aby okazali swój szacunek dla Władysława Bartoszewskiego, dla przyzwoitości. On będzie nasz, wspólny, obywateli.”

Pozbawiony patosu

Dotychczas, pomniki Bartoszewskiego powstały w dwóch miastach: Sopocie oraz Białymstoku. Warszawa zatem dołączy do podium miast, czczących w ten sposób niepodległościowego działacza. Niemniej jednak rzeźba warszawska, według koncepcji twórców, ma się wyróżniać. Nie zobaczymy na niej starszego pana podpierającego się laską, ale Bartoszewskiego jako młodego człowieka jadącego na rowerze. Taki wizerunek profesora widnieje na zdjęciu jednej z jego przyjaciółek, na podstawie którego artysta tworzy swój projekt.

“To będzie rzeźba pozbawiona patosu, cokołów. Tutaj będzie Bartoszewski młody, uchwycony na rowerze w przypadkowym dla tamtego czasu momencie, ale jakże istotnym dla rozwoju Bartoszewskiego” - tłumaczył zgromadzonym Jacek Kiciński, rzeźbiarz i twórca pozostałych dwóch pomników.

Projekt pomnika został zaakceptowany przez Radę Warszawy, Biuro Konserwatora Zabytków i Wydział Architektury.

Miejsce nie bez znaczenia

Skwer Władysława Bartoszewskiego jest usytuowany na terenie dawnego getta warszawskiego, które podczas II wojny światowej było miejscem tragedii ludności żydowskiej:

"W czasie okupacji biegła tędy uliczka Biała, która wydzielona wraz z Sądami z Getta, wiodła korytarzem między trzymetrowymi murami do ulicy Chłodnej. Żydom wolno było wchodzić od ulicy Leszno do Sądów, na terenie których organizacje pomocowe dostarczały niektórym ubrania i fałszywe dokumenty, aby przeprowadzić ich przez Białą na wolność. (Czasami nazywano ją też aleją Szmalcowników; to ciemna strona jej historii.)" - czytamy w materiałach inicjatora akcji

Na budowę pomnika wpłaciło dotychczas niemal 1000 osób, dzięki czemu zebrano 30% potrzebnej kwoty. Całkowity koszt jego powstania wynosi 280 000 zł.


bartosze

bartosze

tutut

tutut

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

KOMENTARZE
Autor komentarza: MuranowiankaTreść komentarza: Co z miejscami parkingowymi przy ul Esperanto? Mieszkańcy wielu bloków nie mają możliwości parkowania na wydzielonym miejscu przy bloki bo zabudowa z prlu na to nie pozwala. Również np. stary podest który jest w uliczce wewnetrznej bloku należy do moasta, walają się tam śmieci, ale chyba jest tam ujęcie wody...Patrząc na ten plan wygląda, że od strony Esperanto będą wjazdy na osiedle. Już nie mówię o tym, że Esperanto jest zatłoczone, bo zaraz przy Kliffor jest szkoła podstawowa, a tam gdzie ma być planowane wydłużenie miłej jest liceum i po przeciwnej stronie żłobek. Jest to wspaniała dzielnica i znalazł biznesmen sposób na zdegradowanie urokliwego Muranowa.Data dodania komentarza: 22.10.2024, 20:21Źródło komentarza: Pierwszy krok w stronę rozbiórki Klifu. Na ile to realne?Autor komentarza: Bożena WróblewskaTreść komentarza: Brak osiedli na KoleData dodania komentarza: 19.10.2024, 19:05Źródło komentarza: Najlepsze miejsca na Woli. To one budują charakter dzielnicyAutor komentarza: ArcziTreść komentarza: Kurwa by się wzięli za tych złodziei z rządu , gościa na bazarze nie chroni immunitetData dodania komentarza: 19.10.2024, 07:16Źródło komentarza: Działania Policji na wolskim bazarzeAutor komentarza: maniekTreść komentarza: Wizja lokalna? Akurat nic nie będzie w tym czasie kurzyć, hałasować, trąbić, łomotać, pędzić, blokować, wymuszać... no chyba przez przypadek :)Data dodania komentarza: 17.10.2024, 15:53Źródło komentarza: Jaka przyszłość ciężarówek na Odolanach?Autor komentarza: ciekawskiTreść komentarza: osiedle z 1 blokiem no ok 100 mieszkań z budynkiem w kształcie sześcianika to szczyt osiągnieć renomowanej firmy . A może trzeba zmienić plan do wybudowania blokowiska, działka trochę kosztowała a jeden bloczek się nie spina .Data dodania komentarza: 1.10.2024, 09:57Źródło komentarza: Zamiast mieszkań na wynajem powstaną deweloperskie. Kolejne osiedle powstanie na OdolanachAutor komentarza: JJBTreść komentarza: Może mieszkańcy chcą by 105 zahaczało a nie zachaczało o Odolany :)Data dodania komentarza: 31.08.2024, 11:41Źródło komentarza: Linia 105 zahaczy o Odolany. Burza po decyzji ZTM-u