Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 07:47

Nowa inicjatywa Muzeum Warszawy

Muzeum Warszawy ogłosiło nową inicjatywę, która zachęca do udziału społeczności w identyfikacji i opisaniu archiwalnych fotografii dokumentujących historię Warszawy po II wojnie światowej.

Projekt Społeczne Opisywanie Fotografii rozpocznie się 27 listopada na niderlandzkiej platformie Vele Handen (Wiele Rąk) i będzie trwać aż do kwietnia 2024 roku. W ramach tego projektu zostaną opisane fotografie dokumentujące zniszczenia i odbudowę Warszawy po II wojnie światowej, autorstwa takich fotografów jak Leonard Jabrzemski, Alfred Funkiewicz i Edward Hartwig. Ponadto, istnieje potrzeba zidentyfikowania slajdów wykonanych przez nich na początku lat 90. Projekt Społeczne Opisywanie Fotografii jest częścią Centrum Fotografii, nowej inicjatywy Muzeum Warszawy, której celem jest rozbudzenie zainteresowania fotografią.

Muzeum Warszawy zachęca wszystkich, szczególnie pasjonatów historii i dawnej fotografii, do udziału w identyfikacji archiwalnych zdjęć ze swoich zbiorów. Zdjęcia zostały zdigitalizowane, ale nie jest znane ich dokładne zawartość. Potrzebna jest ludzka wiedza do rozszyfrowania, co przedstawiają te fotografie. Pracownicy muzeum podkreślają, że sztuczna inteligencja tutaj nie wystarczy, potrzebna jest ludzka interwencja. Wspólne działanie ma na celu zidentyfikowanie miejsc i osób na zdjęciach, aby wzbogacić naszą wiedzę o historii.

Karolina Puchała-Rojek, historyk fotografii i kuratorka wystaw Centrum Fotografii, podkreśla, że każdy z nas ma swoje indywidualne wspomnienia z przeszłości, a publiczność często posiada znaczącą wiedzę na temat historii miasta i obiektów z kolekcji muzealnej. Dlatego zachęca się do wspólnego działania.

Projekt jest finansowany z funduszy Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach programu Focus on Photography oraz ze środków MKiDN. Muzeum Warszawy posiada bogate zbiory, składające się z ponad 300 000 profesjonalnych i amatorskich zdjęć związanymi z Warszawą. większość z nich powstała po 1945 roku, choć w archiwum znajdują się również zdjęcia przedwojenne oraz z okresu niemieckiej okupacji.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

KOMENTARZE
Autor komentarza: MuranowiankaTreść komentarza: Co z miejscami parkingowymi przy ul Esperanto? Mieszkańcy wielu bloków nie mają możliwości parkowania na wydzielonym miejscu przy bloki bo zabudowa z prlu na to nie pozwala. Również np. stary podest który jest w uliczce wewnetrznej bloku należy do moasta, walają się tam śmieci, ale chyba jest tam ujęcie wody...Patrząc na ten plan wygląda, że od strony Esperanto będą wjazdy na osiedle. Już nie mówię o tym, że Esperanto jest zatłoczone, bo zaraz przy Kliffor jest szkoła podstawowa, a tam gdzie ma być planowane wydłużenie miłej jest liceum i po przeciwnej stronie żłobek. Jest to wspaniała dzielnica i znalazł biznesmen sposób na zdegradowanie urokliwego Muranowa.Data dodania komentarza: 22.10.2024, 20:21Źródło komentarza: Pierwszy krok w stronę rozbiórki Klifu. Na ile to realne?Autor komentarza: Bożena WróblewskaTreść komentarza: Brak osiedli na KoleData dodania komentarza: 19.10.2024, 19:05Źródło komentarza: Najlepsze miejsca na Woli. To one budują charakter dzielnicyAutor komentarza: ArcziTreść komentarza: Kurwa by się wzięli za tych złodziei z rządu , gościa na bazarze nie chroni immunitetData dodania komentarza: 19.10.2024, 07:16Źródło komentarza: Działania Policji na wolskim bazarzeAutor komentarza: maniekTreść komentarza: Wizja lokalna? Akurat nic nie będzie w tym czasie kurzyć, hałasować, trąbić, łomotać, pędzić, blokować, wymuszać... no chyba przez przypadek :)Data dodania komentarza: 17.10.2024, 15:53Źródło komentarza: Jaka przyszłość ciężarówek na Odolanach?Autor komentarza: ciekawskiTreść komentarza: osiedle z 1 blokiem no ok 100 mieszkań z budynkiem w kształcie sześcianika to szczyt osiągnieć renomowanej firmy . A może trzeba zmienić plan do wybudowania blokowiska, działka trochę kosztowała a jeden bloczek się nie spina .Data dodania komentarza: 1.10.2024, 09:57Źródło komentarza: Zamiast mieszkań na wynajem powstaną deweloperskie. Kolejne osiedle powstanie na OdolanachAutor komentarza: JJBTreść komentarza: Może mieszkańcy chcą by 105 zahaczało a nie zachaczało o Odolany :)Data dodania komentarza: 31.08.2024, 11:41Źródło komentarza: Linia 105 zahaczy o Odolany. Burza po decyzji ZTM-u