Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 3 kwietnia 2025 12:15
Reklama

Nowa inicjatywa Muzeum Warszawy

Muzeum Warszawy ogłosiło nową inicjatywę, która zachęca do udziału społeczności w identyfikacji i opisaniu archiwalnych fotografii dokumentujących historię Warszawy po II wojnie światowej.

Projekt Społeczne Opisywanie Fotografii rozpocznie się 27 listopada na niderlandzkiej platformie Vele Handen (Wiele Rąk) i będzie trwać aż do kwietnia 2024 roku. W ramach tego projektu zostaną opisane fotografie dokumentujące zniszczenia i odbudowę Warszawy po II wojnie światowej, autorstwa takich fotografów jak Leonard Jabrzemski, Alfred Funkiewicz i Edward Hartwig. Ponadto, istnieje potrzeba zidentyfikowania slajdów wykonanych przez nich na początku lat 90. Projekt Społeczne Opisywanie Fotografii jest częścią Centrum Fotografii, nowej inicjatywy Muzeum Warszawy, której celem jest rozbudzenie zainteresowania fotografią.

Muzeum Warszawy zachęca wszystkich, szczególnie pasjonatów historii i dawnej fotografii, do udziału w identyfikacji archiwalnych zdjęć ze swoich zbiorów. Zdjęcia zostały zdigitalizowane, ale nie jest znane ich dokładne zawartość. Potrzebna jest ludzka wiedza do rozszyfrowania, co przedstawiają te fotografie. Pracownicy muzeum podkreślają, że sztuczna inteligencja tutaj nie wystarczy, potrzebna jest ludzka interwencja. Wspólne działanie ma na celu zidentyfikowanie miejsc i osób na zdjęciach, aby wzbogacić naszą wiedzę o historii.

Karolina Puchała-Rojek, historyk fotografii i kuratorka wystaw Centrum Fotografii, podkreśla, że każdy z nas ma swoje indywidualne wspomnienia z przeszłości, a publiczność często posiada znaczącą wiedzę na temat historii miasta i obiektów z kolekcji muzealnej. Dlatego zachęca się do wspólnego działania.

Projekt jest finansowany z funduszy Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach programu Focus on Photography oraz ze środków MKiDN. Muzeum Warszawy posiada bogate zbiory, składające się z ponad 300 000 profesjonalnych i amatorskich zdjęć związanymi z Warszawą. większość z nich powstała po 1945 roku, choć w archiwum znajdują się również zdjęcia przedwojenne oraz z okresu niemieckiej okupacji.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: SąsiadTreść komentarza: Czy to artykuł sponsorowany, albo napisane przez Dyrektora? Ps. Na Działdowskiej działy się równie ciekawe rzeczy wcześniej.Data dodania komentarza: 12.03.2025, 13:55Źródło komentarza: Wolskie Centrum Kultury – siedem lat dynamicznego rozwojuAutor komentarza: Mieszkaniec WoliTreść komentarza: Byłem na miejscu zdarzenia i nagrywałem od momentu przyjazdu pierwszych wozów strażackich. Zapraszam do obejrzenia https://youtu.be/jTGIRuREhfQData dodania komentarza: 12.03.2025, 08:24Źródło komentarza: Pożar Składowiska na WoliAutor komentarza: JustynaTreść komentarza: Ja bym tu poza ulicą Jana Kazimierza jeszcze dodała monitoring w tym przejściu podziemnym pieszym pod Wolską na wysokości Redutowej. Tam już "szaleją" wandale malując ten tunel po remoncie a i wieczorami nie jest tam zbyt przyjemnie chodzić z tych przystanków do domu.Data dodania komentarza: 11.03.2025, 12:31Źródło komentarza: Nowe kamery na Woli H Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Oczywiście, proszę przesłać na e-mail: [email protected]Data dodania komentarza: 28.02.2025, 11:02Źródło komentarza: Mistrzowie parkowania #42. Na zakazie, na trawniku, na chodnikuAutor komentarza: ATreść komentarza: Czy można przesyłać swoje zdjęcia do publikacji?Data dodania komentarza: 14.02.2025, 11:40Źródło komentarza: Mistrzowie parkowania #42. Na zakazie, na trawniku, na chodnikuAutor komentarza: Anna SzostakTreść komentarza: Uważam, że najbardziej potrzebny jest remont ulicy Obozowej.Data dodania komentarza: 3.02.2025, 22:52Źródło komentarza: Dwie ulice na Kole przejdą modernizację. A co z pozostałymi? – pytają mieszkańcy.
Reklama
Reklama