Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 04:57

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Na miejsca czeka 33 tys. kandydatów

Od dziś ósmoklasiści mogą składać wnioski o przyjęcie do szkół ponadpodstawowych. Tegoroczna rekrutacja może być niezwykle trudna przez skumulowanie się dwóch roczników. Ratusz szacuje, że do stołecznych szkół będzie próbowało się dostać około 33 tys. kandydatów.

Do rekrutacji na rok szkolny 2022/20223 przystąpi tzw. półtora rocznika ósmoklasistów – to efekt reformy edukacji z 2014 roku. Wówczas, do pierwszych klas szkół podstawowych poszły dzieci urodzone w pierwszej połowie 2008 roku oraz cały rocznik z 2007 roku.

Z powodu kumulacji tych roczników, na najbliższy rok szkolny zwiększono o około 10 tys. liczbę miejsc w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez miasto, gdzie uruchomionych będzie łącznie 965 oddziałów klas pierwszych.

- Szacujemy, że w tegorocznej rekrutacji do szkół ponadpodstawowych, weźmie udział około 33 tys. kandydatów. Będą to zarówno uczniowie z miejskich publicznych szkół podstawowych, ale także m.in. ze szkół niepublicznych czy placówek spoza Warszawy – informuje Renata Kaznowska, zastępca prezydenta Warszawy.

Harmonogram rekrutacji w 2022 roku:

- Od 16 maja do 20 czerwca uczniowie wypełniają wnioski w systemie i składają szkołach pierwszego wyboru. Wnioski mogą złożyć osobiście w szkołach lub elektronicznie (do 30 maja wnioski składają kandydaci, ubiegający się o przyjęcie do oddziałów dwujęzycznych, międzynarodowych, wstępnych, sportowych, mistrzostwa sportowego, przygotowania wojskowego oraz oddziałów, do których obowiązuje sprawdzian uzdolnień kierunkowych).

- Od 2 czerwca do 13 czerwca - sprawdziany do klas dwujęzycznych, międzynarodowych, wstępnych, próby sprawności sportowej;

- Do 15 czerwca – wyniki sprawdzianów i prób sprawności;

- Od 24 czerwca do 13 lipca –składanie kopii świadectw i zaświadczeń o wynikach egzaminu ósmoklasisty;

- 20 lipca br. –listy zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych;

- Od 21 lipca do 27 lipca –potwierdzenie woli przyjęcia;

- 28 lipca - listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych.

Rejestracja w systemie elektronicznym

Uczniowie ostatnich klas warszawskich publicznych szkół podstawowych mogą rejestrować wnioski o przyjęcie do szkoły w elektronicznym systemie rekrutacji, pod adresem: warszawa.edu.com.pl. Ósmoklasiści korzystają z zakładki „Zaloguj się” i wprowadzają login oraz hasło, które otrzymali w swoich szkołach podstawowych.

Uczniowie klas ósmych szkół podstawowych: niepublicznych, artystycznych, spoza Warszawy samodzielnie zakładają konta w systemie, korzystając z zakładki „Zgłoś kandydaturę” i wprowadzając swój numer PESEL.

Co ważne, kandydaci mogą wskazać dowolną liczbę szkół prowadzonych przez m.st. Warszawę, a w nich dowolną liczbę oddziałów.

Przewodnik dla kandydatów

Wybór szkoły ponadpodstawowej to jedna z pierwszych ważnych decyzji dla młodych ludzi. Dlatego Biuro Edukacji m.st. Warszawy przygotowało informator „Wybierz szkołę dla siebie”, który jest wygodnym przewodnikiem po bogatej ofercie warszawskich szkół ponadpodstawowych: https://edukacja.um.warszawa.pl/-/-wybierz-szkole-dla-siebie-informator-o-warszawskich-szkolach-ponadpodstawowych-na-rok-szkolny-

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

KOMENTARZE
Autor komentarza: MuranowiankaTreść komentarza: Co z miejscami parkingowymi przy ul Esperanto? Mieszkańcy wielu bloków nie mają możliwości parkowania na wydzielonym miejscu przy bloki bo zabudowa z prlu na to nie pozwala. Również np. stary podest który jest w uliczce wewnetrznej bloku należy do moasta, walają się tam śmieci, ale chyba jest tam ujęcie wody...Patrząc na ten plan wygląda, że od strony Esperanto będą wjazdy na osiedle. Już nie mówię o tym, że Esperanto jest zatłoczone, bo zaraz przy Kliffor jest szkoła podstawowa, a tam gdzie ma być planowane wydłużenie miłej jest liceum i po przeciwnej stronie żłobek. Jest to wspaniała dzielnica i znalazł biznesmen sposób na zdegradowanie urokliwego Muranowa.Data dodania komentarza: 22.10.2024, 20:21Źródło komentarza: Pierwszy krok w stronę rozbiórki Klifu. Na ile to realne?Autor komentarza: Bożena WróblewskaTreść komentarza: Brak osiedli na KoleData dodania komentarza: 19.10.2024, 19:05Źródło komentarza: Najlepsze miejsca na Woli. To one budują charakter dzielnicyAutor komentarza: ArcziTreść komentarza: Kurwa by się wzięli za tych złodziei z rządu , gościa na bazarze nie chroni immunitetData dodania komentarza: 19.10.2024, 07:16Źródło komentarza: Działania Policji na wolskim bazarzeAutor komentarza: maniekTreść komentarza: Wizja lokalna? Akurat nic nie będzie w tym czasie kurzyć, hałasować, trąbić, łomotać, pędzić, blokować, wymuszać... no chyba przez przypadek :)Data dodania komentarza: 17.10.2024, 15:53Źródło komentarza: Jaka przyszłość ciężarówek na Odolanach?Autor komentarza: ciekawskiTreść komentarza: osiedle z 1 blokiem no ok 100 mieszkań z budynkiem w kształcie sześcianika to szczyt osiągnieć renomowanej firmy . A może trzeba zmienić plan do wybudowania blokowiska, działka trochę kosztowała a jeden bloczek się nie spina .Data dodania komentarza: 1.10.2024, 09:57Źródło komentarza: Zamiast mieszkań na wynajem powstaną deweloperskie. Kolejne osiedle powstanie na OdolanachAutor komentarza: JJBTreść komentarza: Może mieszkańcy chcą by 105 zahaczało a nie zachaczało o Odolany :)Data dodania komentarza: 31.08.2024, 11:41Źródło komentarza: Linia 105 zahaczy o Odolany. Burza po decyzji ZTM-u