Na Starych Powązkach – jak co roku – trwają starania, by zachować piękno i charakter cmentarza, który ma przecież niezwykle bogatą historię. W tym roku prace skupiły się – poza renowacją nagrobków i towarzyszących im dzieł sztuki – na przeprowadzeniu prac remontowo–konserwatorskich alejek w najstarszej części cmentarza. W alejkach tych została ułożona nowa kamienna nawierzchnia. W ramach projektu Fundacji Stare Powązki, która opiekuje się cmentarzem, zostało zamontowane też nowe oświetlenie, nawiązujące do historycznych latarni znajdujących się na ulicach XIX-wiecznej Warszawy. Wzdłuż alejek stanęło łącznie 36 takich latarni, które są replikami latarni gazowych z 1856 r. Powstały one dzięki wsparciu finansowemu grupy PGE. Jak informuje Fundacja Stare Powązki, prace te przeprowadzono w najstarszej i najcenniejszej pod względem historycznym i artystycznym części cmentarza.
– Przyszłym pokoleniom pozostanie jedynie to, o co my współcześni zdołamy zadbać i przekazać, zarówno z własnej działalności i twórczości, jak i dziedzictwa kulturowego pozostawionego nam przez naszych przodków, dlatego misją kilku już pokoleń konserwatorów zabytków jest zachowanie dziedzictwa i historycznego charakteru tego szczególnie ważnego miejsca, jakim są Stare Powązki – mówi Karol Gądzik, Członek Zarządu Fundacji Stare Powązki, powołanej przez Archidiecezję Warszawską.
"Powązki" pomnikiem historii
Cmentarz Powązkowski w Warszawie stanowi nie tylko istotny element dziedzictwa kulturowego Polski, ale również jedną z najpiękniejszych i szczególnie cennych w Europie nekropolii. Ten panteon dwustu lat trudnej historii stolicy kraju jest także bardzo ważnym miejscem dla miasta Warszawy i jej mieszkańców, a od 2014 roku jest uznany za Pomnik Historii. Obiekty znajdujące się na terenie cmentarza, posiadają wyjątkową wartość historyczną, artystyczną i edukacyjną. Wpisana do rejestru zabytków nekropolia, jest również niezwykłą galerią rzeźby i małej architektury oraz rozległym muzeum, od ponad 230 lat nierozerwalnie związanym z dziejami Warszawy i Polski.
– Podjęliśmy współpracę z Fundacją Stare Powązki, która jest opiekunem warszawskiej nekropolii, aby wspomóc realizowane działania służące ochronie i konserwacji tego ważnego miejsca. Miejsca spoczynku wielu pokoleń Polaków, ale też miejsca historycznego, które stanowi dziedzictwo kulturowe naszego kraju. – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Na Cmentarzu Powązkowskim pochowanych jest około miliona osób, w tym wielu zasłużonych i znanych rodaków i rodaczek. Oprócz miejsca pochówku, jest także popularnym miejscem turystycznym. Co roku Powązki są odwiedzane przez setki tysięcy osób.
Napisz komentarz
Komentarze