Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 21:37

Na jednej z najpiękniejszych polskich nekropolii stanęły repliki latarni z 1856 r.

Stare Powązki, będące chlubą, a zarazem zielonymi płucami Woli, od lat noszą miano jednej z najpiękniejszych nekropolii w Polsce i Europie. W październiku zakończył się montaż 36 replik latarni gazowych, które ozdobiły zabytkowy cmentarz. - Zamontowane latarnie nawiązują do tych znajdujących się na ulicach XIX-wiecznej Warszawy. – tłumaczy Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu grupy PGE, która wsparła projekt.

Na Starych Powązkach – jak co roku – trwają starania, by zachować piękno i charakter cmentarza, który ma przecież niezwykle bogatą historię. W tym roku prace skupiły się – poza renowacją nagrobków i towarzyszących im dzieł sztuki – na przeprowadzeniu prac remontowo–konserwatorskich alejek w najstarszej części cmentarza. W alejkach tych została ułożona nowa kamienna nawierzchnia. W ramach projektu Fundacji Stare Powązki, która opiekuje się cmentarzem, zostało zamontowane też nowe oświetlenie, nawiązujące do historycznych latarni znajdujących się na ulicach XIX-wiecznej Warszawy. Wzdłuż alejek stanęło łącznie 36 takich latarni, które są replikami latarni gazowych z 1856 r. Powstały one dzięki wsparciu finansowemu grupy PGE. Jak informuje Fundacja Stare Powązki, prace te przeprowadzono w najstarszej i najcenniejszej pod względem historycznym i artystycznym części cmentarza. 

– Przyszłym pokoleniom pozostanie jedynie to, o co my współcześni zdołamy zadbać i przekazać, zarówno z własnej działalności i twórczości, jak i dziedzictwa kulturowego pozostawionego nam przez naszych przodków, dlatego misją kilku już pokoleń konserwatorów zabytków jest zachowanie dziedzictwa i historycznego charakteru tego szczególnie ważnego miejsca, jakim są Stare Powązki – mówi Karol Gądzik, Członek Zarządu Fundacji Stare Powązki, powołanej przez Archidiecezję Warszawską.

"Powązki" pomnikiem historii

Cmentarz Powązkowski w Warszawie stanowi nie tylko istotny element dziedzictwa kulturowego Polski, ale również jedną z najpiękniejszych i szczególnie cennych w Europie nekropolii. Ten panteon dwustu lat trudnej historii stolicy kraju jest także bardzo ważnym miejscem dla miasta Warszawy i jej mieszkańców, a od 2014 roku jest uznany za Pomnik Historii. Obiekty znajdujące się na terenie cmentarza, posiadają wyjątkową wartość historyczną, artystyczną i edukacyjną. Wpisana do rejestru zabytków nekropolia, jest również niezwykłą galerią rzeźby i małej architektury oraz rozległym muzeum, od ponad 230 lat nierozerwalnie związanym z dziejami Warszawy i Polski.

– Podjęliśmy współpracę z Fundacją Stare Powązki, która jest opiekunem warszawskiej nekropolii, aby wspomóc realizowane działania służące ochronie i konserwacji tego ważnego miejsca. Miejsca spoczynku wielu pokoleń Polaków, ale też miejsca historycznego, które stanowi dziedzictwo kulturowe naszego kraju. – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Na Cmentarzu Powązkowskim pochowanych jest około miliona osób, w tym wielu zasłużonych i znanych rodaków i rodaczek. Oprócz miejsca pochówku, jest także popularnym miejscem turystycznym. Co roku Powązki są odwiedzane przez setki tysięcy osób.

Powiązane galerie zdjęć:

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

KOMENTARZE
Autor komentarza: MuranowiankaTreść komentarza: Co z miejscami parkingowymi przy ul Esperanto? Mieszkańcy wielu bloków nie mają możliwości parkowania na wydzielonym miejscu przy bloki bo zabudowa z prlu na to nie pozwala. Również np. stary podest który jest w uliczce wewnetrznej bloku należy do moasta, walają się tam śmieci, ale chyba jest tam ujęcie wody...Patrząc na ten plan wygląda, że od strony Esperanto będą wjazdy na osiedle. Już nie mówię o tym, że Esperanto jest zatłoczone, bo zaraz przy Kliffor jest szkoła podstawowa, a tam gdzie ma być planowane wydłużenie miłej jest liceum i po przeciwnej stronie żłobek. Jest to wspaniała dzielnica i znalazł biznesmen sposób na zdegradowanie urokliwego Muranowa.Data dodania komentarza: 22.10.2024, 20:21Źródło komentarza: Pierwszy krok w stronę rozbiórki Klifu. Na ile to realne?Autor komentarza: Bożena WróblewskaTreść komentarza: Brak osiedli na KoleData dodania komentarza: 19.10.2024, 19:05Źródło komentarza: Najlepsze miejsca na Woli. To one budują charakter dzielnicyAutor komentarza: ArcziTreść komentarza: Kurwa by się wzięli za tych złodziei z rządu , gościa na bazarze nie chroni immunitetData dodania komentarza: 19.10.2024, 07:16Źródło komentarza: Działania Policji na wolskim bazarzeAutor komentarza: maniekTreść komentarza: Wizja lokalna? Akurat nic nie będzie w tym czasie kurzyć, hałasować, trąbić, łomotać, pędzić, blokować, wymuszać... no chyba przez przypadek :)Data dodania komentarza: 17.10.2024, 15:53Źródło komentarza: Jaka przyszłość ciężarówek na Odolanach?Autor komentarza: ciekawskiTreść komentarza: osiedle z 1 blokiem no ok 100 mieszkań z budynkiem w kształcie sześcianika to szczyt osiągnieć renomowanej firmy . A może trzeba zmienić plan do wybudowania blokowiska, działka trochę kosztowała a jeden bloczek się nie spina .Data dodania komentarza: 1.10.2024, 09:57Źródło komentarza: Zamiast mieszkań na wynajem powstaną deweloperskie. Kolejne osiedle powstanie na OdolanachAutor komentarza: JJBTreść komentarza: Może mieszkańcy chcą by 105 zahaczało a nie zachaczało o Odolany :)Data dodania komentarza: 31.08.2024, 11:41Źródło komentarza: Linia 105 zahaczy o Odolany. Burza po decyzji ZTM-u