Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 23:35

Nowy dach na synagodze Nożyków

Jak informuje Radio Kolor, renowacja dachu synagogi Nożyków zakończy się tej jesieni.
Nowy dach na synagodze Nożyków

Źródło: radio kolor

Budynek synagogi przy ul. Twardej 6 w Warszawie, jedynego zachowanego i czynnego obiektu przedwojennego tego rodzaju w mieście, od 2008 roku przechodzi stopniowe prace renowacyjne, częściowo współfinansowane przez miasto kwotą przekraczającą milion złotych. Planowane zakończenie remontu przewidziane jest na późną jesień 2023 roku.

Historia tego miejsca sięga lat 1898-1902, kiedy to małżeństwo Rywki i Zalmana Nożyków, zamieszkujących pobliską ul. Próżną, ufundowało synagogę. Choć Eleonora Bergman przypisuje projekt Karolowi Kozłowskiemu, istnieją również wcześniejsze źródła wskazujące na inne nazwiska, takie jak Leandro Marconi.

Bryła budynku, przyjęta na planie litery "T", prawdopodobnie odnosiła się do rekonstrukcji Świątyni Jerozolimskiej, podejmowanej w tamtych czasach. Dekoracyjne elewacje utrzymane w stylu eklektycznym nawiązywały do ornamentyki architektury romańskiej, bizantyjskiej i mauretańskiej.

W czasie II wojny światowej synagoga została zamknięta i zniszczona przez hitlerowców, pełniąc funkcję stajni i magazynu paszy. Po utworzeniu getta warszawskiego wznowiła funkcje religijne do likwidacji "małego getta" w lipcu 1942 roku. Pomimo zniszczeń w czasie powstania warszawskiego, budynek przetrwał wojnę.

Po renowacjach w powojennym okresie, synagoga odzyskała swoją funkcję w 1983 roku. Jednak w latach 1968-1983 przeszła gruntowny remont, w trakcie którego dobudowano biurowy aneks od strony wschodniej. Prace nadzorowały Hanna Szczepanowska i Ewa Dziedzic z warszawskiego oddziału Pracowni Konserwacji Zabytków.

W 2008 roku miasto przekazało dotację w wysokości 800 tysięcy złotych na konserwację elewacji i sklepienia nawy głównej. Problematyczny był dach, wielokrotnie łatany, przeciekający i uszkodzony, co prowadziło do zacieków we wnętrzach. Aktualnie, dotacja na remont dachu w 2023 roku wynosi 300 tysięcy złotych, a prace obejmują kompleksową wymianę krycia dachu, obróbki blacharskiej oraz naprawę konstrukcji drewnianej. Po demontażu krycia stwierdzono znaczne uszkodzenia drewnianej więźby, co wymagało wymiany wielu elementów. Prace obejmują także nowe deskowanie i poszycie z membrany, a wkrótce planowane jest pokrycie dachu nową blachą.

Przeczytaj również: Skwer na Muranowie zmieni nazwę

ŻIH wysunął propozycję patronki Racheli Auerbach. To dziennikarka, pisarka i działaczka społeczna, w getcie warszawskim prowadziła kuchnię ludową, zbierała wywiady – m.in. relację Abrama Jakuba Krzepickiego, uciekiniera z Treblinki – i pisała teksty dla Archiwum Ringelbluma. Była jedną z trojga członków grupy Oneg Szabat, którzy przeżyli wojnę


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

KOMENTARZE
Autor komentarza: MuranowiankaTreść komentarza: Co z miejscami parkingowymi przy ul Esperanto? Mieszkańcy wielu bloków nie mają możliwości parkowania na wydzielonym miejscu przy bloki bo zabudowa z prlu na to nie pozwala. Również np. stary podest który jest w uliczce wewnetrznej bloku należy do moasta, walają się tam śmieci, ale chyba jest tam ujęcie wody...Patrząc na ten plan wygląda, że od strony Esperanto będą wjazdy na osiedle. Już nie mówię o tym, że Esperanto jest zatłoczone, bo zaraz przy Kliffor jest szkoła podstawowa, a tam gdzie ma być planowane wydłużenie miłej jest liceum i po przeciwnej stronie żłobek. Jest to wspaniała dzielnica i znalazł biznesmen sposób na zdegradowanie urokliwego Muranowa.Data dodania komentarza: 22.10.2024, 20:21Źródło komentarza: Pierwszy krok w stronę rozbiórki Klifu. Na ile to realne?Autor komentarza: Bożena WróblewskaTreść komentarza: Brak osiedli na KoleData dodania komentarza: 19.10.2024, 19:05Źródło komentarza: Najlepsze miejsca na Woli. To one budują charakter dzielnicyAutor komentarza: ArcziTreść komentarza: Kurwa by się wzięli za tych złodziei z rządu , gościa na bazarze nie chroni immunitetData dodania komentarza: 19.10.2024, 07:16Źródło komentarza: Działania Policji na wolskim bazarzeAutor komentarza: maniekTreść komentarza: Wizja lokalna? Akurat nic nie będzie w tym czasie kurzyć, hałasować, trąbić, łomotać, pędzić, blokować, wymuszać... no chyba przez przypadek :)Data dodania komentarza: 17.10.2024, 15:53Źródło komentarza: Jaka przyszłość ciężarówek na Odolanach?Autor komentarza: ciekawskiTreść komentarza: osiedle z 1 blokiem no ok 100 mieszkań z budynkiem w kształcie sześcianika to szczyt osiągnieć renomowanej firmy . A może trzeba zmienić plan do wybudowania blokowiska, działka trochę kosztowała a jeden bloczek się nie spina .Data dodania komentarza: 1.10.2024, 09:57Źródło komentarza: Zamiast mieszkań na wynajem powstaną deweloperskie. Kolejne osiedle powstanie na OdolanachAutor komentarza: JJBTreść komentarza: Może mieszkańcy chcą by 105 zahaczało a nie zachaczało o Odolany :)Data dodania komentarza: 31.08.2024, 11:41Źródło komentarza: Linia 105 zahaczy o Odolany. Burza po decyzji ZTM-u